توضیحات شرکت گاز درباره گزارش گازرسانی به زاهدان
سیلندرهای گاز ربطی به شرکت ملی گاز ندارد

شرکت ملی گاز در پی انتشار یک گزارش از روند گازرسانی به زاهدان در 11 آذر 1397 توضیحاتی برای روزنامه «وطن‌امروز» ارسال کرد.
در آن گزارش به این مساله اشاره شده بود که چرا با وجود افتتاح پروژه گازرسانی باید مردم همچنان در صف کپسول‌ها و سیلندرهای گاز بمانند. شرکت ملی گاز در توضیحات ارسالی خود اعلام کرده روند گازرسانی و گازکشی به شهرها و روستاها با استاندارد لازم ادامه دارد و موضوع سیلندرهای گاز و گاز مایع ربطی به شرکت ملی گاز ندارد.
در زیر متن توضیحات شرکت ملی گاز را می‌خوانید.
همانگونه که قبلا به صورت مستمر درخصوص فرآیند گازرسانی به شهر زاهدان و استان سیستان‌وبلوچستان اطلاع‌رسانی شده است به استحضار می‌رساند در طرح بزرگ و عدالتمندانه گازرسانی به مناطق محروم و روستایی طی برنامه‌ای مدون در 3 فاز، گازرسانی به استان سیستان‌وبلوچستان در دستور کار این شرکت قرار گرفت و بر همین اساس در فاز نخست با احداث خط لوله‌ای به طول 262 کیلومتر و به قطر 36 اینچ و با اعتباری بالغ بر 7500 میلیارد ریال گازرسانی به شهر زاهدان محقق و مقرر شد طی فاز دوم، گازرسانی به شمال استان و به طور مشخص شهر زابل و شهرها و روستاهای واقع در مسیر آن و در فاز سوم گازرسانی به نواحی جنوبی و به طور مشخص چابهار عملیاتی و اجرایی گردد که به امید خداوند متعال و با همکاری سایر دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط در استان و همیاری مردم شریف و نجیب این استان بزودی شاهد بهره‌مندی مردم این مناطق از نعمت گاز خواهیم بود. شرکت ملی گاز ایران به‌رغم بروز محدودیت‌های اقتصادی در کشور، ضمن مدیریت شرایط و تامین اعتبارات لازم در ارتباط با شهر زاهدان در 2 سال گذشته با احداث و بهره‌برداری از 435 کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع شهری به همراه 7068 انشعاب ایجادشده و اشتراک‌پذیری حدود 15000 مشترک، گام مهمی را در جریان گازرسانی به بزرگ‌ترین شهر استان سیستان‌وبلوچستان برداشته و پیش‌بینی می‌شود با پیگیری و استمرار برنامه‌های تدوین‌شده و پیمان‌سپاری‌های جدید و همچنین همکاری سایر دستگاه‌های ذی‌ربط، عملیات اجرایی و گازرسانی در این شهر تسریع گردد.
مزید اطلاع با هدف آگاهی از عظمت طرح گازرسانی به زاهدان کافی است نگاهی به ابعاد فنی طرح نیز انداخته شود؛ از ابتدای سال 1395 عملیات اجرایی این فاز با سرعت و جدیت آغاز شد به گونه‌ای که روزانه 120 دستگاه کامیون از اهواز، اراک و اصفهان قطعات لوله‌ مورد نیاز پروژه را به منطقه حمل و 3 گروه مجهز در 3 نقطه به طور همزمان عملیات خاکبرداری، کوه‌بری و جوشکاری را با سرعت پیش بردند. حجم و عظمت اجرای طرح در این بخش به اندازه‌ای بود که بیش از 4 میلیون و 700 هزار مترمکعب عملیات خاکبرداری انجام شد. در احداث خط لوله ایرانشهر- زاهدان، حدود 32 هزار شاخه لوله 36 اینچ به وزن 86 هزار تن از ایرانشهر به زاهدان و 2025 شاخه لوله 16 اینچ به وزن تقریبی 3130 تن جهت گازرسانی به CGS شرقی در غربی و نیروگاه‌های استان و بالغ بر 150 تن الکترود برای جوشکاری لوله‌ها استفاده شده که به طور کلی از کارخانجات داخلی تامین و به همراه سایر اقلام مورد نیاز با استفاده از 7700 تریلر به محل کارگاه‌های پروژه حمل شده است.
در بخش زابل نیز مطابق وعده داده شده و برنامه‌ریزی صورت گرفته تجهیزات ایستگاه CNG و احداث 36 کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع گاز هم‌اکنون آماده شده و شهر در آستانه تزریق گاز و بهره‌برداری قرار گرفته است و به تبع آن مردم این شهر نیز به تناوب از این نعمت خدادادی بهره‌مند خواهند شد. همچنین گازرسانی به شهر ایرانشهر در سال 1390 محقق و در حال حاضر نیز شبکه توزیع روستاهای حومه ایرانشهر و بمپور به میزان 190 کیلومتر احداث و 3 روستا نیز گازدار شده و شبکه توزیع شهرهای بمپور و محمدان نیز پیشرفت مناسبی داشته است و میزان 113 کیلومتر نیز در مرحله اجرا و تست جهت تزریق گاز می‌باشد. در سوی دیگر استان در شهر خاش نیز شبکه گازرسانی به مقدار 84 کیلومتر اجرا شده و شهرهای برفان و دهگان نیز در مرحله اخذ مجوز، طراحی و پیمان‌سپاری می‌باشد. موضوع حائز اهمیت این است که فرآیند گازرسانی در شهرها و روستاها مبتنی بر استانداردها، ضوابط و فرآیندهای تعریف‌شده‌ای شامل احداث خط انتقال گاز، شبکه‌گذاری، انشعاب‌پذیری، لوله‌کشی داخل منازل، تایید لوله‌کشی داخل منازل توسط کارشناسان سازمان نظام مهندسی و ساختمان و اتصال شبکه گاز به واحد مسکونی می‌باشد که این امر در شهر زاهدان و سایر شهرهای استان نیز همانند تمام شهرهای گازرسانی شده در اقصی نقاط کشور روند عادی و استاندارد خود را طی می‌کند. همانگونه که در خبر منتشر شده آن رسانه و سایر رسانه‌های محترم مشهود است مسأله و مشکل پیش آمده مربوط به حوزه توزیع گاز مایع (سیلندرهای LPG) و عدم هماهنگی در عرضه و تقاضای این حامل انرژی می‌باشد که به طور کلی عرضه و نظارت بر توزیع این محصول ارتباطی با شرکت ملی گاز ایران نداشته و متولی آن بخش دیگری می‌باشد؛ حال اینکه در خبر و گزارش تهیه شده موضوع به این شرکت مرتبط شده است، در حالی که این شرکت پس از اخذ مجوزهای لازم و علی‌رغم مشکلات گوناگون که وجود دارد تاکنون خدمات خود را ارائه نموده و با به‌کارگیری شرکت‌های جدید و استفاده از خدمات پیمانکاران دائما در حال بهبود و تسریع در عملیات گازرسانی است. شرکت ملی گاز ایران ضمن تاکید بر اهمیت و ضرورت رسیدگی به مشکلات تمام مناطق محروم بویژه مشکل تامین گاز مایع در استان سیستان و بلوچستان، به دور از هرگونه مسائل حاشیه‌ای و سیاسی حداکثر عزم، اراده و پتانسیل خود را مصروف گازرسانی در مناطق محروم و روستایی نموده است تا امید، آسایش و توسعه‌یافتگی را برای هموطنان عزیز در اقصی نقاط کشور بویژه نواحی دوردست، صعب‌العبور و محروم فراهم آورد و گازرسانی  به بیش از 13 هزار روستا در دولت‌های یازدهم و دوازدهم گواهی صادقانه بر آن می‌باشد و بی‌شک طرح گازرسانی به مردمان شریف استان سیستان‌وبلوچستان نیز یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دولت و شرکت ملی گاز به شمار می‌آید در حالی که تا پیش از دولت تدبیر و امید نیز اقدام ویژه‌ای در این باره انجام نشده بود. بدون تردید مطالبه‌گری و بیان مشکلات مردم توسط رسانه‌های محترم نقش بسزایی در توسعه متوازن جوامع و رفع محرومیت‌ها دارد و بر همین اساس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران درباره موضوع گازرسانی به استان سیستان‌وبلوچستان از آن رسانه محترم درخواست می‌کند به منظور تبیین و حل مشکل پیش آمده و با در نظر گرفتن تمامی وجوه اعم از اثرات و ابعاد اجتماعی، اقتصادی و... و انعکاس صحیح مشکل نسبت به پیگیری موضوع مبادرت نماید تا از نتیجه این زحمات با رفع مشکلات به وجود آمده کام مردم عزیز نیز به واقع شیرین گردد.