برای حکام عربی که به معامله عزت ملت‌های‌شان با معامله قرن تن می‌دهند
با ننگ از منامه بازگردید!

عبدالباری عطوان*: چگونه موافقت مصر، اردن و مراکش با «معامله قرن» و حضور در کنفرانس مربوطه در بحرین ما را شوکه کرد؟ آنها چگونه می‌خواهند ملت‌های‌شان را بفریبند؟ و آیا تبادل آتش محدود میان یگان‌های امنیتی فلسطین و اسرائیل در نابلس شروع تمردی است که انتظارش را می‌کشیدیم؟
ابتدا تعجب‌برانگیز بود که خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی از پاسخ مثبت  کشورهای مصر، اردن و مراکش به دعوت آمریکا برای حضور در کنفرانس 2 هفته آینده نابودی مسأله فلسطین در بحرین خبر داد. البته تعجب کردیم اما اصلا غافلگیر نشدیم، چون کسانی وجود دارند که با تامل روی تحولاتی که در منطقه رخ می‌دهد مخالفند یا حتی اگر مطالعه می‌کردند، قادر به فهم آن نبودند.
دلیل تعجب‌مان این است که 3 کشور یادشده مدام به هر مناسبتی تاکید می‌کنند چیزی را که ملت فلسطین نپذیرد، هرگز نمی‌پذیرند و هر آنچه را ملت فلسطین رد کند رد می‌کنند. پس چگونه تصمیم به حضور در کنفرانسی گرفته‌اند که همه فلسطینی‌ها و گروه‌های‌شان با آن مخالفند؟ موضوعی که نشان‌دهنده وابستگی کامل این کشورها به دولت آمریکا و تایید ضمنی «معامله قرن» است. آیا این حکومت‌ها فکر می‌کنند مردم عرب چنین احمق هستند که آسان بشود آنها را فریب داد؟
ما گمان می‌کردیم حکومت‌های این سه کشور موافقت خود را برای شرکت در کنفرانس بحرین اعلام نمی‌کنند و فقط 2 کشور، یعنی عربستان سعودی و امارات عربی متحده، استقبال کنند؛ زیرا 3 کشور یادشده نمی‌خواهند اولا این کنفرانس را قانونی  جلوه دهند و دوم اینکه مخالف معامله‌ای هستند که به جدایی بخشی از قلمرو خودشان و به نفع برنامه اسرائیل برای ایجاد «اسرائیل بزرگ» می‌انجامد اما متاسفانه ما در این باره اشتباه کردیم.
ما نمی‌دانیم چگونه کشورهای عربی مجبور می‌شوند در پشت طرحی قرار بگیرند که جزئیات آن را جوانی اغواگر مانند «جرد کوشنر» وضع کرده که همه لیاقت و شایستگی‌اش این است که داماد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکاست و پدرش در جرم‌های متعددی به دوستی گرم با نتانیاهو محکوم بوده است. این اطاعت و سازشی تحقیر‌آمیز است، آن هم در حالی که چندین دهه است کشورهای عربی از ضرورت حل مسأله فلسطین بر اساس قطعنامه‌های بین‌المللی می‌گویند کوشنر کیست که بخواهد برای مقدس‌ترین مسأله عادلانه تاریخ راه‌حل ارائه بدهد و کنفرانس برگزار کند و نزد رژیم‌های عربی برای حضور در کنفرانس‌هایش به این شیوه موهن تبلیغ کند؟ ما نمی‌خواهیم بیشتر از این بگوییم.
حتی صرف بحث و بررسی «معامله قرن» و بندهای آن هم در یک پایتخت عربی توهین‌آمیز است. این نشانه فروپاشی اوضاع امت عربی است. در حالی که طرح دیگر کشورها هم که با پایبندی به اصول ملی عربی وضع شده است، وجود دارد و با طرح نابودی مسأله فلسطین که مورد حمایت آمریکا و به نفع ادامه طرح نژادپرستانه اسرائیل و اشغالگری آن در سرزمین‌های عربی و مقدسات‌شان است، مقابله می‌کند.
چگونه می‌توان مواضع این دولت‌‌های عربی در تسلیم شدن برابر خصومت آشکار آمریکا نسبت به امت عربی و اسلامی را تفسیر کرد، وقتی که کشورهای بزرگی مثل چین و روسیه شروع به تشکیل ائتلاف با یکدیگر برای مقابله با هژمونی آمریکا بر ظرفیت‌های سیاسی و اقتصادی دنیا کرده‌اند و می‌خواهند نظام مالی و اقتصادی جهانی جدیدی را برای مقابله با دلار آمریکا وضع کنند تا همه تحریم‌هایی که آمریکا برای نابودی اقتصاد دیگر کشورها به‌کار گرفته‌اند از بین برود؟
شاید برخی حکومت‌های عربی بگویند برای اطلاع از برنامه‌های آمریکا در کنفرانس بحرین حضور پیدا می‌کنند تا بتوانند مواضعی درست در مقابله با آن اتخاذ کنند؛ این خود نشان می‌دهد امت عربی به حد عمیقی از ذلالت رسیده و آن را مسخره دیگر ملت‌ها می‌کند. آیا دیگر حتی یک کودک فلسطینی یا عرب باقی مانده است که نداند «معامله قرن» و اهدافش چیست؟
ما به همه دولت‌ها اطمینان خاطر می‌دهیم که ملت فلسطین و گروه‌های مقاومت آن پرچم تسلیم را بالا نبردند و نخواهند برد و هنوز عوامل قدرت و بازدارندگی بسیاری در اختیار دارند. هنوز موشک‌های‌شان به رغم پیشرفته نبودنش می‌تواند وحشت به جان دشمنان اندازد و آنها را وادار به گدایی آتش‌بس کند؛ چون اولا اراده وجود دارد و ثانیا این ملت به خود اتکا دارد.
خدای را سپاس که یک جبهه مقاومتی وجود دارد که جالی خالی سازش کشورهای عربی را پر می‌کند و معادلات قدرت در منطقه را تغییر داده است. جبهه‌ای که با عزت، فناوری ساخت موشک و پهپادهای انتحاری را بر چندرغاز پول برتری می‌دهد و آنها تحریم‌شده‌های گرسنه‌ای هستند که در نوار غزه و کرانه باختری به سر می‌برند.
حالا فلسطینی‌هایی که توانسته‌اند موشک‌هایی را ارتقا بدهند که تل‌آویو را هدف می‌گیرند، به تنهایی در بین عرب‌ها به مقابله با «معامله قرن» و زورگویی آمریکا می‌روند و از استقبال یا نشستن کنار کوشنر خودداری می‌کنند و تصمیم می‌گیرند نماینده شهرک‌نشینان آمریکایی در قدس اشغالی را محاکمه کنند و با همه فشارها و توصیه‌ها دیدار با ترامپ را رد می‌کنند در حالی که رهبران عرب که ادعای استقلال دارند برای بوسیدن دست و پاهای ترامپ از هم سبقت می‌گیرند. و اما آتش انتفاضه بزرگ نزدیک است و به شما درباره آن هشدار می‌دهیم تا آسیب نبینید.
وقتی یگان‌هایی از نیروهای امنیتی فلسطین علیه هماهنگی امنیتی با اسرائیل شورش می‌کنند و با نظامیان اسرائیلی درگیر شده و به سمت مقر آنها در نابلس تیراندازی می‌کنند این خود نشان می‌دهد تغییر در راه است و ملت فلسطین که محاصره نیروهای ناپلئون در عکا را شکست و مقاومت کرد و این مقاومت، آغاز فروپاشی امپراتوری فرانسه را رقم زد، معامله قرن و طرح اسرائیلی- آمریکایی در منطقه را هم ناکام خواهد گذاشت. فلسطینی‌ها خروج از اسلو و رد طرح صلح عربی را آغاز کرده‌اند و خیلی سریع در حال آماده کردن قدرت خود با حمایت همه ملت‌های عربی و اسلامی هستند. به منامه بروید و صدها میلیارد برای پیاده کردن دیکته‌های ترامپ و کوشنر در نظر بگیرید. همان‌گونه که به کنفرانس عادی‌‌سازی در ورشو رفتید و فقط با شکست، ننگ و نفرین بازخواهید گشت.
*سردبیر روزنامه رای‌الیوم