printlogo


کد خبر: 139748تاریخ: 1394/3/20 00:00
ابلاغ دستورالعمل تسهیلات جدید مسکن بعد از تسهیلات صندوق
وام ۶۰ میلیونی هم ابلاغ شد اما کسی وام نمی‌دهد!

گروه اقتصادی: رئیس‌کل بانک مرکزی از ابلاغ پرداخت تسهیلات ۶۰ میلیونی مسکن برای عموم مردم توسط بانک‌های دولتی و خصوصی خبر داد. به گزارش «وطن‌امروز»، بعد از ابلاغ پرداخت وام 80 میلیون تومانی خانه‌اولی‌ها
– که فقط باید توسط بانک مسکن پرداخت شود – نوبت به ابلاغ وام60 میلیون تومانی مسکن رسید. شرایط وام60 میلیون تومانی مانند وام قبلی است اما این بار جز بانک مسکن، سایر بانک‌ها هم می‌توانند چنین وامی را به مردم بدهند اما ظواهر امر نشان می‌دهد بانک‌ها رغبتی به پرداخت چنین تسهیلاتی ندارند. ولی‌الله سیف دیروز  در مراسم آیین حساب پس‌انداز خانه یکم گفت: بخش مسکن جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد دارد، پس از 8 دوره متوالی رکود اقتصادی در سال 93 شاهد رشد اقتصادی بودیم بنابراین استمرار این موضوع در سال 94 بحثی جدی است، هر چند بسیار سخت است. وی در پاسخ به این سوال که سایر بانک‌ها نیز قرار بود وام 60 میلیون تومانی مسکن پرداخت کنند، اما ظاهرا هنوز برخی بانک‌ها زیر بار این موضوع نمی‌روند، گفت: بانک‌های دیگر به جز بانک مسکن متناسب با حجم منابع و تجهیز منابع خود اقدام به پرداخت تسهیلات مسکن می‌کنند، اما آیین‌نامه پرداخت تسهیلات مسکن به بانک‌های دیگر غیر از بانک مسکن ابلاغ شده است. برخی از بانک‌ها پرداخت تسهیلات مسکن را آغاز کرده‌اند. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه افزایش سطح تسهیلات مسکن به عوامل مختلفی از جمله امکان بازپرداخت و منابع بانکی بستگی دارد، گفت: لیزینگ مسکن روی میز بانک مرکزی قرار دارد. سیف با تاکید بر اینکه نباید بانک‌ها برای افزایش سطح وام به سمت بانک مرکزی دست دراز کنند، گفت: برخی از بانک‌ها به دلیل اینکه حساب آنها نزد بانک مرکزی قرمز شده بود، نتوانستند وارد پروسه پرداخت وام شوند البته تعدادی از بانک‌ها با برطرف شدن این مشکل اقدام به پرداخت تسهیلات کرده‌اند. بسته‌های جدیدی را که در بخش وام مسکن ارائه می‌شود نمی‌توان در یک دوره فشرده عملیاتی کرد. سیف درباره لیزینگ مسکن نیز گفت: تمام ایده‌های مربوط به لیزینگ مسکن روی میز بانک مرکزی است و به‌تدریج اجرایی می‌شود. وی با بیان اینکه لیزینگ مسکن نیاز جامعه هدف خاصی را تأمین می‌کند، خاطرنشان کرد: این طرح به نظام بانکی معرفی می‌شود تا به این ترتیب تحرک لازم در بخش مسکن ایجاد شود.
رئیس‌کل بانک مرکزی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا از افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن حمایت می‌کنید، گفت: بانک مرکزی از هرگونه محصول جدیدی که موجب رونق مسکن شود حمایت می‌کند بنابراین بررسی افزایش سقف مسکن در سال آینده نیز می‌تواند در همین راستا باشد.
کسی وام نمی‌دهد!
مصوبه 2 فصلی شورای پول و اعتبار در حالی علاوه بر وام ۸۰ میلیونی خانه اولی‌ها برای پرداخت ۶۰ میلیون تسهیلات به خرید و ساخت مسکن عامه مردم توسط بانک‌های تجاری و خصوصی هدفگذاری کرده بود که بخش دوم تا این لحظه مورد اقبال نظام بانکی قرار نگرفته است. از مصوبه شورای پول و اعتبار برای مصوبه وام 60 میلیونی خرید و ساخت مسکن 21 روز می‌گذرد، اما همچنان بخشنامه یا شیوه‌نامه اجرایی آن در سایت بانک مرکزی منتشر نشده است. این در حالی است که از زمان تصویب شورای پول و اعتبار و به‌رغم اظهار نظرهای فراوان و وارد فاز اجرایی شدن وام ۸۰ میلیونی خانه اولی‌ها، اظهارنظر دیروز رئیس‌کل بانک مرکزی در این باره را باید نخستین موضعگیری دانست که البته آن‌هم در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مطرح و اعلام شد «بخشنامه تسهیلات 60 میلیون تومانی به همه بانک‌ها ابلاغ شده است». اما اینکه چرا بانک مرکزی قصد انتشار این بخشنامه را ندارد، سوالی است که پاسخ مشخصی به آن داده نشده است. پیگیری و تماس‌‌های مکرر خبرنگار ما با مدیران بانکی برای کسب اطلاع از برنامه آنها برای پرداخت تسهیلات خرید مسکن بی‌نتیجه ماند و اغلب مدیران بانکی تمایلی به صحبت در این باره نشان ندادند. شواهد موجود نشان می‌دهد، نه بانک مرکزی به‌عنوان نهاد سیاستگذار و نه بانک‌ها و موسسات اعتباری تمایلی به شکل‌گیری جدی فرآیند پرداخت تسهیلات 60 میلیون تومانی خرید مسکن برای عموم مردم ندارند. نکته‌ای که اتفاقا در خروج بازار مسکن از رکود نقش بسزایی دارد و می‌تواند با انگیزه خرید و تعویض مسکن خانوارها تکاپو و رونقی را در بخش مسکن ایجاد کند. نکته‌ای که رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به منابع محدود برخی بانک‌ها، تلویحا در حاشیه آیین حساب پس‌انداز خانه یکم در جمع خبرنگاران، به آن اذعان کرد و گفت: در بحث افزایش سطح وام عوامل مختلفی از جمله امکان بازپرداخت از سوی وام‌گیرندگان و همچنین اتکای افزایش به منابع بانکی مدنظر بانک مرکزی قرار دارد. به گفته وی، برخی بانک‌ها به دلیل اینکه حساب آنها نزد بانک مرکزی قرمز شده بود، نتوانستند وارد پروسه پرداخت وام شوند البته تعدادی از بانک‌ها با برطرف شدن این مشکل اقدام به پرداخت تسهیلات کرده‌اند. شاید در پس این سکوت و شانه خالی کردن نظام بانکی از ورود به عرصه جدید پرداخت تسهیلات، باید به وضعیت عمومی نظام بانکی نظر انداخت. رشد بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و افزایش بیش از 22 هزار میلیارد تومانی  بدهی بخش دولتی به بانک‌ها در 11 ماهه منتهی به بهمن سال گذشته و مطالبات معوق 94 هزار میلیارد تومانی، توان مالی بانک‌ها را برای پرداخت تسهیلات با چالش مواجه کرده و به نظر می‌رسد همین مساله، موجب استقبال سرد و عدم اصرار و تاکید بانک مرکزی به عملیاتی شدن وام 60 میلیون تومانی مسکن شده است. در این رابطه باید این را نیز افزود که یکی از پیش‌شرط‌های مسؤولان بانک مرکزی برای پذیرش پیشنهادات تامین مالی بخش مسکن، عدم استفاده از منابع بانک مرکزی بوده است و با توجه به وضعیت بانک‌ها، افزایش تقاضای وام مسکن 60 میلیون تومانی و رونق گرفتن روند پرداخت تسهیلات به این منظور چندان مورد تمایل نظام بانکی نیست.
 


Page Generated in 0/0464 sec