printlogo


کد خبر: 216447تاریخ: 1398/11/26 00:00
لیست ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی منتشر شد
در مسیر بهارستان
نامه‌ای برای وحدت

گروه سیاسی: سرانجام با آغاز پروسه رسمی تبلیغات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که جمعه این هفته 2 اسفند برگزار می‌شود، لیست‌های انتخاباتی از حد گمانه‌زنی‌ها عبور کرده و به ترکیب مشخص و نهایی خود رسیدند. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی که از ماه‌ها قبل و با هدف متحد کردن گروه‌ها، احزاب و اشخاص انقلابی شکل گرفته بود و سلسله جلسات متعددی نیز در همین زمینه برگزار کرده بود، با انجام تغییراتی در لیست اولیه خود که چند روز قبل منتشر شده بود، لیست نهایی خود را با عنوان «ایران سربلند» اعلام کرد. غلامعلی حدادعادل، رئیس این شورا روز گذشته در نامه‌ای خطاب به مردم نوشت: «اینک شما و فهرست «ایران سربلند» که از سوی «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی» برای انتخابات مجلس یازدهم به حضورتان معرفی شده‌اند. «شورای ائتلاف» که برآمده از وحدت و همکاری ده‌ها تشکل سیاسی و اجتماعی، صنفی و مردمی فعال کشور است، با توجه به نقش خطیر مجلس در اداره کشور، برای نیل به سربلندی ایران عزیز، تشکیل مجلسی قوی و کارآمد را ضروری می‌داند». حدادعادل در بخش دیگری از این نامه با اشاره به پروسه انتخاب افراد این لیست و مشارکت 352 محله پایتخت در این امر، شعار لیست را «نجات اقتصاد» ایران معرفی کرد. علاوه بر محمدباقر قالیباف که سرلیست «ایران سربلند» است، سیدمصطفی آقامیرسلیم، سیدمحمد آقامیری، عزت‌الله اکبری تالارپشتی، زهره الهیان، محسن پیرهادی، سیدرضا تقوی، مجتبی توانگر، مجتبی ثابتی، عاطفه خادمی، سیداحسان خاندوزی، سیدمحسن دهنوی، مجتبی رضاخواه، سمیه رفیعی، فاطمه رهبر، عبدالحسین روح‌الامینی نجف‌آبادی، مصطفی زمانیان، اقبال شاکری، مالک شریعتی‌نیاسر، مهدی شریفیان، علی شمسی‌پور، ابوالفضل عمویی، فاطمه قاسم‌پور، سیدنظام‌الدین موسوی، الیاس نادران، احمد نادری، سیدمحمود نبویان، سوده نجفی، کیومرث هاشمی و سیدعلی یزدی‌خواه دیگر اعضای این لیست هستند.
 
* ناکامی در وحدت و پراکندگی آرا
همان‌طور که گفته شد شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی (شانا) که لیست مورد نظر خود را با انجام تغییراتی نسبت به نسخه اولیه منتشر کرد، هدف اولیه خود را معطوف به شکل‌گیری وحدت میان نیروها و جریانات انقلابی کرده بود اما نتیجه ‌نهایی با هدف اولیه تطابق چندانی ندارد و روز گذشته جبهه پایداری که با این شورا به توافق نهایی و ائتلاف دست پیدا نکرده بود، لیست نهایی خود را با 3 نامزد مشترک و 27 گزینه دیگر منتشر کرد.
اختلافات میان جبهه پایداری و شورای ائتلاف که در هفته‌های اخیر شکلی علنی به خود گرفته بود و رد آن را می‌شد در رسانه‌های عمومی نیز مشاهده کرد، از جایی آغاز شد که عدم تطابق معیار میان این جبهه و شورای ائتلاف باعث مخالفت نسبت به حضور یا عدم حضور تعدادی از چهره‌های مورد نظر 2 گروه شد. تلاش‌ها برای به وحدت رساندن این 2 گروه و ممانعت از تکرار تجربه انتخابات سال90 که در آن جبهه پایداری لیستی مجزا از جبهه متحد منتشر کرد، سرانجام به موفقیت نرسید و در حالی که روز چهارشنبه مرتضی آقاتهرانی خبر از تمایل جبهه پایداری برای وحدت و ارائه لیست واحد داده بود و این موضع وی با استقبال محمدباقر قالیباف نیز مواجه شده بود، نتیجه نهایی به سمت دوگانگی در ارائه لیست‌های انتخاباتی رسید.
در وضعیت فعلی و از آنجا که با افت محسوس محبوبیت اصلاح‌طلبان و بالا گرفتن نارضایتی‌ها از دولت و حامیان سیاسی‌اش می‌توان انتظار پیروزی قاطع نیروهای انقلابی و جریان اصولگرا را داشت، پراکندگی آرا در سایه تکثر لیست‌های انتخاباتی می‌تواند این امکان را به آنها دهد که با رای به مراتب پایین‌‌تری نسبت به انتخابات سال 94 به تعدادی از کرسی‌های پایتخت دست پیدا کنند.
 
* کمین اصلاح‌طلبان برای بهارستان
بالا گرفتن اختلافات در پایگاه اصولگرایان و ارائه لیست‌های متعدد انتخاباتی که باعث پراکنده شدن آرا می‌شود، چراغ سبزی برای اصلاح‌طلبان است که چراغ خاموش در حال پیش بردن فعالیت‌های انتخاباتی خود هستند. شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان که چندی پیش با اطلاع از احتمال بالای شکست در انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی خبر از عدم انتشار لیست انتخاباتی در پایتخت داده بود، با باز گذاشتن دست احزاب خود برای ارائه لیست‌های انتخاباتی به دنبال رقابتی غیرحیثیتی ولی موثر در جریان انتخابات پیش رو است. حزب کارگزاران سازندگی که در چند سال اخیر رابطه خوبی با محمدرضا عارف و شورای عالی سیاست‌گذاری نداشته، نخستین حزب اصلاح‌طلبی بود که روز گذشته لیست 30 نفره خود را به سرلیستی «مجید انصاری» و با حضور افرادی همچون محمدحسین مقیمى، علیرضا محجوب و سهیلا جلودارزاده منتشر کرد. مجید انصاری، عضو مجمع روحانیون مبارز هم عصر پنجشنبه در نشست حزب ندای ایرانیان گفته بود: هم در لیست ائتلاف احزاب اصلاح‌طلب و هم لیست حزب کارگزاران سرلیست هستم. وی در بخش دیگری از سخنان خود خبر از اشتراک 10 الی 15 نفری اعضای لیست حزب کارگزاران با لیست ائتلاف احزاب اصلاح‌طلب داده بود تا فرضیه برنامه‌ریزی چراغ خاموش اصلاح‌طلبان برای مشارکت هوشمند در انتخابات اسفندماه بیش از پیش تقویت شود.
***
نامه‌ای برای وحدت
پس از انتشار 2 لیست مجزا از سوی شورای ائتلاف و جبهه پایداری، مهرداد بذرپاش در نامه‌ای خطاب به غلامعلی حدادعادل و حجت‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی آنها را به انتشار لیست واحد دعوت کرد.
متن این نامه به شرح ذیل است: 
بسم الله الرحمن الرحیم
ادْع‌ُ إِلَی‌َ سَبِیل‌ِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَه‌ِ وَالْمَوْعِظَه‌ِ الْحَسَنَه‌...
فرهیخته ارجمند جناب آقای دکتر حدادعادل 
سرور گرامی جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقاتهرانی 
سلام علیکم 
ماه‌هاست دلسوزان جبهه انقلاب برای ورود مومنانه به عرصه انتخابات جهت تغییر شرایط به نفع مردم و نجات اقتصاد ایران از بی‌تدبیری و رخوت تلاش می‌کنند تا در گام دوم انقلاب، مجلسی تراز و مشکل‌گشا برای ملت عزیز ایران تشکیل شود. ورود به صحنه انتخابات مستلزم هماهنگی، انسجام، انتخاب دقیق و صالحانه است. یکی از موضوعاتی که در روزهای اخیر دوستداران کشور و انقلاب را نگران کرده، در هم‌ریختگی صحنه‌ انتخابات در جبهه انقلاب است.  آنقدر که ما و شما در جلسات، تفسیر و تحلیل می‌کنیم و برای کارهای‌مان استدلال می‌تراشیم، در برابر دیدگان مردم جلوه‌ معکوسی به نمایش در می‌آید؛ آنچه آنها می‌بینند شلوغی و بلاتکلیفی جریان انقلابی است و شما بزرگواران بیش از هر کس به خسارات این کار واقفید. این اتفاق نه‌تنها مجلس متحد انقلابی را برای ملت به ارمغان نمی‌آورد، بلکه بر فرض پیروزی، درخت اختلافات را تنومندتر می‌کند و ادامه‌ حرکت را با مشکل دوچندان مواجه می‌نماید. به طور قطع، در این مدل کُنش‌گری سیاسی، جوانگرایی مطلوب و انقلابی هم قربانی خواهد شد. بدینوسیله از شما بزرگواران به عنوان چهره‌های شاخص ۲ جریان انقلابی، درخواست می‌کنم با توجه به جمیع شرایط و حساسیت‌های موجود، در فرصت کوتاه باقیمانده، به راه‌های وحدت حداکثری بیندیشید و همچون مادری دلسوز که فرزندش را در آستانه‌ ذبح می‌دید، با اندکی اغماض از اختلافات اندک و توجه بر اشتراکات فراوان، بر سر یک فهرست واحد توافق نمایید تا دل مردم نگران را شاد نموده و در این شرایط سخت اقتصادی، کام آنها را بیش از پیش تلخ نکنیم. می‌دانم در محضر شما بزرگواران، توصیه‌ با هم بودن برای ساختن ایران عزیز جسارت است اما چه کنیم با ابراز دلواپسی‌های گسترده‌ای که طی این چند روز از متن مردم دریافت کرده‌ایم. می‌دانید و می‌دانیم احتمال توفیق در خدمت به ملت، جز با برنامه‌ریزی منسجم امکانپذیر نیست و قطعا این با هم بودن، کشور را به تشکیل مجلس مردمی و قوی نزدیک‌تر خواهد کرد. تا دیر نشده، مطالبه مردم خسته از اختلاف و ناکارآمدی را دریابیم، عزمی الهی پیشه سازیم و بدخواهان چشم بسته به اوج‌گیری اختلافات را ناامید کنیم و با یک فهرست واحد، قلوب همه‌ دلسوزان را خرسند نماییم که قطعا این به صلاح نزدیک‌تر است. 
در انتظار پاسخ و گام‌های مثبت شما بزرگواران هستیم.
عضو کوچکی از جبهه‌ بزرگ انقلاب
مهرداد بذرپاش 
سحرگاه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸

Page Generated in 0/0070 sec