printlogo


کد خبر: 216645تاریخ: 1398/11/30 00:00
معاون توسعه کارآفرینی اجتماع‌محور بنیاد برکت مطرح کرد
ایجاد 19 هزار شغل توسط بنیاد برکت در سیستان‌و‌بلوچستان

حرکت بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در راستای محرومیت‌زدایی و ایجاد اشتغال ادامه دارد. این بنیاد تاکنون توانسته است اقدامات قابل توجهی را در جهت اشتغا‌ل‌زایی و رفع محرومیت در مناطق کم‌برخوردار با ساخت مسکن، مدارس، مساجد و مراکز بهداشتی، درمانی و فرهنگی به کار گیرد. ایجاد 19 هزار شغل در مناطق محروم استان سیستان‌و‌بلوچستان نمونه‌ای از اقدامات این بنیاد است.
به گزارش «وطن امروز»، رضا راضی‌زاده، معاون توسعه کارآفرینی اجتماع‌محور بنیاد برکت درباره اقدامات این بنیاد در استان سیستان‌و‌بلوچستان اظهار داشت: بنیاد برکت تا به امروز و در قالب مدل اقتصادی «سحاب» (طرح سرمایه‌گذاری حمایتی اشتغال برکت) 5920 طرح اشتغال‌زایی را در 14 شهرستان استان با حجم سرمایه‌گذاری 5 هزار و 327 میلیارد ریال اجرایی کرده یا در دست اقدام دارد که ایجاد اشتغال برای 17 هزار و 757 متقاضی را به دنبال داشته است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین در مدل اقتصادی «آفتاب» (آیین‌نامه ‌فقرزدایی و توان‌افزایی برکت) احداث یک واحد تولید، فرآوری و بسته‌بندی خرما در شهرستان سراوان در دست اقدام است. برای راه‌اندازی این طرح 84 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده است که منجر به ایجاد 260 فرصت شغلی خواهد شد.
راضی‌زاده با اشاره به مشارکت اقتصادی بنیاد برکت با 4 بنگاه و واحد تولیدی در شهرهای زاهدان و زابل عنوان کرد: مشارکت با این بنگاه‌های اقتصادی در قالب طرح اشتغال‌زایی بنگاه‌محور و با حجم سرمایه‌گذاری 170 میلیارد ریالی انجام شده که ایجاد 980 شغل را در پی داشته است. 
معاون توسعه کارآفرینی اجتماع‌محور بنیاد برکت درباره طرح‌های تسهیلات‌محور این بنیاد در استان سیستان‌و‌بلوچستان نیز گفت: در قالب راه‌اندازی طرح‌های اقتصادی خرد با اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت 6 طرح نهایی شده که منجر به ایجاد 167 فرصت شغلی شده است. برای اجرای این تعداد طرح 95 میلیارد ریال سرمایه‌ اختصاص یافته است. وی درباره اقدامات بنیاد برکت در حوزه ایجاد فرصت‌های کسب‌و‌کار در شهرستان زابل نیز اظهار داشت: تعداد طرح‌های اشتغال‌زایی اجتماع‌محور در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته زابل تا دهه فجر امسال به 900 طرح رسیده که ایجاد 2700 فرصت شغلی را به دنبال داشته است. این 900 طرح طی سال‌های 97 و 98 ایجاد شده و 266 طرح دیگر هم در شرف راه‌اندازی است. به گفته معاون توسعه کارآفرینی اجتماع‌محور بنیاد برکت، 61 روستای شهرستان زابل تحت پوشش فعالیت‌های اشتغال‌زایی این بنیاد قرار دارند. 
راضی‌زاده ادامه داد: 900 طرح اشتغال‌زایی بنیاد برکت در مناطق محروم شهرستان زابل در قالب مدل‌های اقتصادی اجتماع‌محور «سحاب» و «آسمان» (آیین‌نامه سرمایه‌گذاری مردمی و اشتغال نیروی انسانی) ایجاد و برای راه‌اندازی آنها 72 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
وی با اشاره به حضور و فعالیت 7 تسهیل‌گر بنیاد برکت در زابل و روستاهای تابعه این شهرستان گفت: از 900 طرح اشتغال‌زایی بنیاد برکت در زابل 108 طرح مربوط به سال گذشته و 792 طرح نیز در سال 98 اجرا شده است.
راضی‌زاده خاطرنشان کرد: 2700 شغل ایجاد شده توسط بنیاد برکت در روستاهای محروم شهرستان زابل عمدتا در رسته‌های شغلی پرورش دام سبک و سنگین، مشاغل فنی و خدماتی، پرورش مرغ، صنایع دستی، فرش دستباف، تولیدی پوشاک، پرورش بلدرچین و زنبورداری است.
گفتنی است، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام تا به امروز در مجموع 7 هزار و 287 طرح شامل توانمندسازی اقتصادی، امور زیربنایی، فرهنگی، سلامت و سایر خدمات را با حجم سرمایه‌گذاری 7 هزار و 700 میلیارد ریال در مناطق محروم و روستایی استان سیستان‌و‌بلوچستان به بهره‌برداری رسانده است یا در دست اقدام دارد.

Page Generated in 0/0057 sec