printlogo


کد خبر: 225540تاریخ: 1399/7/23 00:00
رئیس‌جمهور آمریکا خواستار برخورد شدیدتر با معترضان به نژادپرستی شد
ترامپ: معترضان حیوانند!
* برخی محافل جمهوری‌خواه از وضعیت قرمز نظرسنجی‌های داخلی این حزب ابراز نگرانی کرده‌اند

گروه بین‌الملل: انتخابات آمریکا در حالی 20 روز دیگر برگزار می‌شود که هر 2 کاندیدای نهایی آن بسختی مشغول حفظ هواداران از سویی و تلاش برای جذب افراد مردد از سوی دیگر هستند. حضور 2 کاندیدا در بین هواداران خود حاشیه‌هایی دارد که می‌تواند در 3 هفته آخر تبلیغات کفه ترازو را برای هر یک از ۲ کاندیدا سنگین کند. 
یکی از جنجالی‌ترین اظهارنظرها دیروز از سوی ترامپ درباره معترضان آمریکایی به اوضاع نژادپرستی بود. وی مردم معترض به نژادپرستی در پورتلند را به حیوان تشبیه کرد و در توئیتر خود نوشت: «این حیوانات را اکنون در داخل زندان‌ها بیندازید...».
ترامپ از آغاز اعتراضات ضدنژادپرستی در این کشور که جرقه آن با کشتن جورج فلوید 46 ساله توسط پلیس آمریکا ‌زده شد، تاکنون تعابیری چون اراذل و اوباش، آدمکش و رادیکال‌های چپ را برای توصیف معترضان به کار برده بود و حالا در میانه تبلیغات، آنها را «حیوان» خطاب می‌کند؛ موضوعی که نمی‌تواند بی‌ارتباط به اوضاع وی در نظرسنجی‌های روزهای آخر باشد.
 
* ترامپ در واکنش به اعتراضات پورتلند: این حیوانات را زندانی کنید!
به گزارش «وطن امروز»، رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به اعتراضات اخیر پورتلند، از اف‌بی‌آی و مأموران فدرال خواست معترضان را دستگیر کنند. ترامپ علاوه بر اینکه مقامات شهر «پورتلند» را  احمق خطاب کرد، در رشته توئیتی نوشت: «احمق‌های چپ افراطی نمی‌خواهند به اجرای حقیقی قانون که ما حاضریم فورا فراهم کنیم، کمکی کنند. رأی بدهید!». او در پیامی دیگر در واکنش به پایین کشیدن مجسمه ۲ رئیس‌جمهور اسبق آمریکا توسط معترضان پورتلند نوشت: «همین حالا این حیوانات را زندانی کنید. چپ‌های افراطی فقط می‌دانند که چگونه از رهبری احمق‌ها بهره‌برداری کنند. بایدن اینطور است. نظم و قانون [را اجرا کنید]!». رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی دیگر نوشت: «اینها (معترضان) از مسؤولان [ایالتی] احمق سوءاستفاده می‌کنند. نظم و قانون! پورتلند، مأموران فدرال را احضار کن». وی در پیامی دیگر نوشت: «اینها طرفداران کودن بایدن هستند، آنتی‌فای افراطی. اف‌بی‌آی آنها را بگیر، آنها را همین حالا دستگیر کن!» ترامپ افزود: «اف‌بی‌آی و مأموران اجرای قانون باید انرژی خود را روی آنتی‌فا و چپ افراطی متمرکز کنند که کل تابستان را صرف به آتش کشیدن شهرهایی کردند که تحت مدیریت ضعیف دموکرات‌ها هستند». یکشنبه‌شب معترضان در شهر پورتلند در جریان اعتراضات، مجسمه‌های «آبراهام لینکلن» و «تئودور روزولت» ۲ رئیس‌جمهور اسبق آمریکا را واژگون کردند. اعتراضات در شهر پورتلند بعد از قتل یک سیاه‌پوست آمریکایی به نام «جورج فلوید» در بیست‌و‌پنجم ماه مه، از بیش از ۴ ماه گذشته برپا شده و معمولا نیز به خشونت کشیده شده‌ است. اعتراضات یکشنبه‌شب نیز با سالروز تظاهرات «روز‌های خشم» سال ۱۹۶۹ آمریکا مصادف بود. هشتم تا یازدهم اکتبر سال ۱۹۶۹ گروهی معترض در مخالفت با جنگ آمریکا در ویتنام به تظاهرات در شهر شیکاگو واقع در ایالت ایلینوی آمریکا پرداختند. 
 
* رفتار خارج از عرف ترامپ در فلوریدا
رئیس‌جمهور آمریکا که از دوشنبه‌شب به رقابت‌های انتخاباتی بازگشته، در نخستین گردهمایی تبلیغاتی در ایالت فلوریدا پس از بهبودی از بیماری کرونا بار دیگر از عملکرد خود در مدیریت ویروس کرونا دفاع کرد. نکته قابل تامل اینکه ترامپ این بار هم حاضر به استفاده از ماسک نشد و خود را در برابر این بیماری مصون دانست. وی همچنین از هوادارانش خواست او را در آغوش بگیرند و ببوسند. این در شرایطی است که طرفداران ترامپ نیز بدون رعایت فاصله اجتماعی شانه به شانه یکدیگر ایستاده بودند و اکثر آنها ماسک بر چهره نداشتند. ترامپ بارها به بهبودی خود از بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: پزشکان می‌گویند که من در برابر این ویروس مصون شده‌ام. من احساس قدرت زیادی می‌کنم.
 یکی دیگر از موضوعات قابل توجه در این گردهمایی سخنان ترامپ درباره نیت دموکرات‌ها از کسب قدرت بود. رئیس‌جمهور آمریکا در بخشی از سخنانش در فلوریدا درباره هدف دموکرات‌ها از ریاست‌جمهوری گفت: «در صورت برد بایدن، چپ‌های رادیکال کشور را اداره خواهند کرد» و آمریکا را به یک «کابوس سوسیالیستی» بدل می‌کنند. ترامپ گفت که بایدن «متعلق به جهان‌گراهای رادیکال» است که مشاغل آمریکایی را دور انداخته و باعث شده‌اند ایالات متحده در «جنگ‌های بی‌پایان» شرکت داشته باشد. حضور ترامپ در این گردهمایی انتخاباتی در حالی است که تنها 3 هفته تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر باقی است و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد اختلاف وی با بایدن بیشتر شده است. ترامپ تلاش زیادی را آغاز کرده است تا روند تحولات انتخاباتی را به نفع خودش رقم بزند. 
 
* وضعیت قرمز ترامپ در ایالت‌های جمهوری‌خواه
با وجود تلاش ترامپ برای بهبود وضعیت کمپینش پس از مناظره اول و ابتلا به کرونا، نتایج نظرسنجی‌ها برای او همچنان ناخوشایند است. داده‌های داخلی از حزب جمهوری‌خواه نشان می‌دهد او به سختی در جا می‌زند. روزنامه نیویورک‌تایمز از رسانه‌های همسو با حزب دموکرات در گزارشی از وضعیت نظرسنجی‌های محرمانه حزب‌ جمهوری‌خواه خبر داد که براساس آن ترامپ نه‌تنها در ایالت‌هایی که پیروزی در آنها حیاتی است، عقب است، بلکه به حدی مستقل‌ها را رویگردان کرده که جو بایدن در ایالت‌های کاملا قرمز (طرفدار جمهوری‌خواهان) از جمله مونتانا، کانزاس و میسوری پیشروی داشته است. موقعیت ترامپ در میان رای‌دهندگان، جمهوری‌خواهان را درباره ایالت‌های به اصطلاح «کمربند آفتاب» نگران کرده است. این ایالت‌ها از جمله جورجیا، تگزاس و آریزونا هستند که به لحاظ سیاسی چندین دهه است در کنترل جمهوری‌خواهان مانده‌اند. بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، تمام این ایالت‌ها بشدت تحت تاثیر پاندمی کرونا قرار گرفته‌اند. این ایالت‌ها که بشدت مقابل سیاست‌های بهداشتی سختگیرانه برای مقابله با ویروس کرونا مقاومت می‌کردند اکنون و در نتیجه موج جدید کرونا در تابستان با وضعیت وخیمی به لحاظ ابتلا روبه‌رو شده‌اند و همین امر تلاش‌ها برای احیای فعالیت‌های تجاری را عقب رانده‌ است. 
 
* ترامپ: بایدن زوال عقل دارد
به نظر می‌رسد با وجود پیشروی بایدن در نظرسنجی‌ها اما ترامپ امید زیادی برای پیروزی دارد و دلیل آن هم حساب ویژه‌ای است که روی گاف‌های گاه و بی‌گاه و البته قابل توجه بایدن باز کرده است. رئیس‌جمهور آمریکا که در جمع هوادارانش در فلوریدا بایدن را به زوال عقل دچار دانست در صفحه شخصی‌اش به گاف جدید رقیب دموکراتش اشاره کرد و نوشت: «جو بایدن خواب‌آلود، از طرفی آدم خوبی نیست، باید صادق باشم... او امروز روز بسیار بدی داشت، ... او نام «میت رامنی» را فراموش کرد، به خاطر نمی‌آورد که در کدام ایالت است و گفت یک دموکرات مفتخر است که برای سنای آمریکا نامزد می‌شود، این دومین‌بار است. اگر من هر کدام از این کارها را انجام می‌دادم، بی‌کفایتی بود. حالا که او انجام داده، فقط همان جو خواب‌آلو است. زوال عقل [بایدن] بدیهی و در حال وخیم شدن است». بایدن روز دوشنبه هنگام رفتن به اوهایو برای شرکت در تجمع انتخاباتی، در پاسخ به سوالی درباره لزوم در نظر گرفتن اعتقاد قاضی پیشنهادی ترامپ برای پست خالی «دیوان عالی» این کشور، در توضیحات برای رد این نظر به مشکل برخورد و نام سناتور «میت رامنی» (نامزد حزب جمهوری‌خواه در رقابت‌های سال ۲۰۱۲ در مقابل باراک اوباما و فرماندار سابق) را به خاطر نیاورد و همچنین بار دیگر به اشتباه رقابت برای ریاست‌جمهوری را رقابت برای سنا خواند. بایدن گفت: «شاید به خاطر بیاورید، من وقتی در حال رقابت سناتوری با سناتوری که در مورمون بود، ... به دردسر افتادم». این نخستین‌بار نیست بایدن به اشتباه از رقابت برای سنا می‌گوید. او ماه فوریه هم در یک رویداد حزب دموکرات در کارولینای جنوبی به اشتباه به جای رقابت برای ریاست‌جمهوری از رقابت برای سنا گفت!
 

Page Generated in 0/0033 sec