printlogo


کد خبر: 229366تاریخ: 1399/10/25 00:00
گزارش «وطن امروز» از حواشی ادامه تولید مجموعه «پایتخت» برای نوروز 1400 و تلاقی پخش آن با سریال «نون خ»
«نون‌خ3» گزینه قطعی نوروز 1400

عباس اسماعیل‌گل:  درست یک روز مانده به اتمام بخش فصل ششم «پایتخت» در فروردین 99 خبری در رسانه‌ها منتشر شد که در آن سیروس مقدم از این گفت که به دلیل شرایط کرونایی پیش‌آمده، داستان این فصل از سریال پایتخت ناقص باقی مانده و یک یا چند قسمت دیگر از این سریال که حکم جمع‌بندی این فصل را خواهد داشت، ‌طلب مخاطبان از ما باشد؛ موضوعی که نشان‌دهنده عزم جزم سازندگان این سریال برای ساخت ادامه آن بود. به شکل طبیعی و حرفه‌ای نیز وقتی سریالی به هر دلیل در مراحل تولید ناقص باقی می‌ماند، باید به اتمام برسد تا به نظر و سلیقه مخاطبی که برای دیدن آن وقت صرف کرده نیز احترام گذاشته شود، آن هم سریالی همچون «پایتخت» که بعد از 5 فصل به مخاطبی میلیونی در سراسر ایران دست یافته و ناتمام ماندن فصل ششم آن برای مخاطبان آزاردهنده بود. 
طی چند وقت اخیر با از سرگیری دوباره تولید آثار سینمایی و تلویزیونی، به شکل طبیعی فصل ششم «پایتخت» که به بهانه کرونا ناقص باقی مانده بود هم باید وارد جریان تولید می‌شد اما ناگهان انتشار 2 مصاحبه از سوی الهام غفوری، تهیه‌کننده پایتخت و همسرش سیروس مقدم در چند ماه گذشته در 2 روز متوالی باعث شد ادامه ساخت این سریال درگیر اتفاقاتی جدید شود. الهام غفوری، تهیه‌کننده سریال «پایتخت» 3-2 ماه پیش بود که در مصاحبه‌ای درباره ادامه ساخت قسمت‌های پایانی این سریال گفت: «تا زمانی که با تلویزیون قرارداد نبندم نمی‌توانم صحبت کنم، چون من تهیه‌کننده کار هستم و نمی‌توانم اخبار دروغ اعلام کنم». اما این مصاحبه که به نظر می‌رسید مقدمه‌ای برای طرح مطالبه جدید سازندگان «پایتخت» از تلویزیون و بازی تازه آنها با رسانه ملی باشد؛ با صحبت‌های سیروس مقدم در یک گفت‌وگوی رادیویی تکمیل شد. او در این زمینه گفت: «قرارداد ما 15 قسمتی بود و مطالبه مردم از ما نیازمند تفاهمنامه جدیدی است. نه بده‌بستان‌های مالی تمام شده و نه تسویه‌حساب‌ها اتفاق افتاده و همه موکول‌ شده‌ به این چند قسمت پایانی که گرفته شود. به لحاظ تایمی و تعداد قسمت به آن تعهدی که برای 15 شب عید داشتیم عمل کردیم که اضافه بر سازمان است و باید تفاهمنامه‌ جدیدی امضا شود. تا جایی که اطلاع دارم، مذاکرات این تفاهمنامه با عزیزان سازمان صداوسیما در جریان است و ان‌شاءالله بزودی به نتیجه می‌رسد. باید قصه جدیدی برایش نوشته شود، زیرا آن فینال به دردمان نمی‌خورد و امکان و شرایط تصویربرداری‌اش فراهم نیست و باید فینال دیگری به عنوان‌ طلب مردم تقدیم شود. من فکر می‌کنم 2 تا 3 قسمت باشد اما هنوز قطعی نیست». اما این پایان کار نبود و درست حدود یک ماه پیش سازندگان پایتخت اعلام کردند علاوه بر چند قسمت پایانی فصل ششم، فصل هفتم ساخته می‌شود؛ درست چند روز پس از انتشار این خبر، رسانه‌ها از دستمزد بالای محسن تنابنده برای ساخت فصل هفتم خبر دادند و همین مساله موجب شود تنابنده با انتشار متنی در فضای مجازی از عدم ساخت فصل جدید پایتخت خبر دهد، به همین خاطر کمتر کسی تصور می‌کرد که سازندگان سریال پایتخت همان چند قسمت پایانی فصل ششم پایتخت را هم بسازند. اما مصاحبه چند روز اخیر سیروس مقدم، کارگردان سریال پایتخت بسیاری از مخاطبان را شوکه کرد؛ کارگردان پایتخت در این مصاحبه درباره آغاز فیلمبرداری سریال پایتخت گفت: فیلمبرداری این سریال را از اوایل بهمن آغاز می‌کنیم و ادامه داستان قبل با کمی تغییرات ساخته خواهد شد. وی گفت: در تلاشیم ادامه «پایتخت ۶» را به نوروز برسانیم و به همین خاطر قسمت‌های باقیمانده آن ساخته می‌شود. وی افزود: طبق قولی که به مردم داده بودیم، تلاش می‌کنیم قسمت‌های باقیمانده سریال را آماده کنیم تا پایتخت ۶ به انتها برسد و نوروز سال آینده روی آنتن برود. کارگردان پایتخت درباره شروع کار فیلمبرداری سریال گفت: فیلمبرداری را از اوایل بهمن آغاز می‌کنیم و ادامه همان داستان قبل با کمی تغییرات ساخته خواهد شد. مقدم افزود: گردآوری تمام بازیگران کار سختی است ولی چون همه عوامل می‌خواهند به قولی که به مردم داده‌اند وفادار بمانند، خود را هماهنگ و تنظیم کردند تا مدتی در خدمت این طرح باشند و کار انجام شود. وی درباره ساخت «پایتخت ۷» هم گفت: «پایتخت ۷» را سال آینده خواهیم ساخت. 
بنا بر این گزارش، همان‌طور که سیروس مقدم در این مصاحبه به صراحت گفته، نه تنها ادامه فصل ششم پایتخت برای عید نوروز ساخته می‌شود بلکه فصل هفتم آن هم سال آینده ساخته خواهد شد که این مساله نشان دهنده به توافق رسیدن سازندگان سریال پایتخت با مسؤولان صداوسیما است اما نکته جالب آنجاست که در اوج نقدها از فصل ششم سریال پایتخت که از سوی رسانه‌ها و مخاطبان در ارتباط با کیفیت نازل فنی و محتوایی این فصل از سریال مطرح می‌شد، شبکه اول سیما همان اواخر فروردین‌ماه 99 با برگزاری یک نشست «نمایشی» نقد و بررسی برای این سریال با حضور سیروس مقدم که بیشتر نشست تعریف و تمجید از فصل ششم «پایتخت» بود تا نقد جدی آن، از این گفت که منتقدان نباید در نقد سریال عجله کنند و باید اجازه دهند با اتمام سریال و مشخص شدن سرنوشت شخصیت‌ها به نقد آن بپردازند؛ حربه‌ای که در دوره‌ای بسیاری از منتقدان را گوشه رینگ می‌برد و آنها را به بهانه تعجیل در نقد سریال در معذوریت اخلاقی قرار می‌داد. اما حالا که موعد ساخت قسمت‌های باقیمانده از سریال فرا رسیده، مخاطبان این سریال پرطرفدار کماکان امیدوارند سازندگان «پایتخت»، با رفع نقایص محتوایی فصل ششم، ادامه سریال را بسازند تا مجددا خاطرات خوش پایتخت 1، 2 و 3 برای مخاطبان زنده شود و سریال پایتخت همان سریال مردمی محبوب شود.
 
* همچنان گزینه نوروز 1400 هستیم
اما نکته قابل تامل درباره پخش قسمت‌های باقیمانده فصل ششم پایتخت در نوروز 1400 به تلاقی این سریال با سریال پرمخاطب «نون خ» مربوط است به همین خاطر مهدی فرجی، تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی «نون خ» به «وطن امروز» گفت: برخلاف شایعات مطرح‌شده، سریال «نون خ» همچنان گزینه پخش نوروز 1400 محسوب می‌شود و طبق اطلاعات رسیده، پخش چند قسمت پایانی سریال «پایتخت 6» خللی در پخش سریال «نون خ» وارد نمی‌کند‌. 
وی در ادامه تاکید کرد: تا این لحظه مسؤولان شبکه یک سیما و تلویزیون به ما اعلام کرده‌اند «نون خ» گزینه پخش در نوروز ۱۴۰۰ از شبکه یک سیما به حساب می‌آید. 
فرحی درباره شرایط تولید «نون خ» گفت: هم‌اکنون گروه تولید مجموعه «نون خ3» در این روزهای سخت کرونایی بشدت مشغول گذراندن مراحل تصویربرداری در سرمای غرب کشور هستند و تصویربرداری این سریال همچنان ادامه دارد و طبق برنامه‌ریزی‌هایی که شده است اواسط بهمن‌ماه به پایان خواهد رسید. هما‌ن‌طور که پیش از این اعلام شده، حضور اکبر عبدی و بازگشت علی صادقی از مهم‌ترین اتفاقات سریال در حوزه بازیگری است و از هم‌اکنون بسیاری از رسانه‌ها و مخاطبان کنجکاوی‌های فراوانی درباره نقش آقای عبدی دارند که اگر اجازه بدهید درباره جزئیات این موضوع بیشتر از این اظهار‌نظر نکنم. 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: همان‌طور که می‌دانید، شیوع ویروس کرونا در این روزها به بدترین حالت ممکن خود رسیده است و شرایط تولید سریال هم بسیار سخت شده است اما عوامل سریال «نون خ 3» در تمام لحظات تولید مجموعه ضمن رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی اقدام به زدن ماسک می‌کنند و فقط بازیگران جلوی دوربین ماسک خود را برمی‌دارند که خدا را شکر تا این لحظه هیچ مشکلی برای هیچ کدام از عوامل به وجود نیامده و امیدوارم با چکاب روزانه‌ای که از تمام عوامل می‌شوند، تا پایان کار تصویربرداری هیچ اتفاق تلخی برای کسی رخ ندهد. 
مهدی فرجی گفت: در این شرایط، مدافعان سلامت با از خودگذشتگی فراوان در صحنه‌های مبارزه با ویروس کرونا حضوری فداکارانه دارند و عوامل سریال «نون خ 3» هم با تأسی از مدافعان سلامت، جوانمردانه پای کار آمده و همه خطرات احتمالی را به جان خود خریده‌اند تا برای نوروز 1400 هر طور شده این سریال طنز را به آنتن برسانند و در شاد کردن دل مردم در این شرایط سخت سهم بسزایی ایفا کنند. 
این تهیه‌کننده در ادامه درباره تفاوت‌های اصلی «نون خ 3» با «نون خ 2» گفت: در سری دوم سریال «نون خ» بیشتر لوکیشن‌ها در مناطق غربی کشور ضبط و تولید شد اما در فصل سوم «نون خ» یک شگفتانه‌ای برای مخاطبان داریم و آن اضافه شدن قومیتی در سریال است. 
تهیه‌کننده «نون خ 3» در ادامه درباره شرایط تولید سریال در دوران کرونایی گفت: از آنجا که بخش اعظمی از فصل دوم سریال «نون خ» را در اوج شیوع ویروس کرونا ضبط کرده بودیم، به یک تجربه مناسب و البته نفسگیر دست پیدا کرده‌ایم که این تجربیات تا حدود زیادی این روزها در تولید فصل سوم سریال به کارمان می‌آید. 
گفتنی است سعید آقاخانی، شقایق دهقان، سیروس میمنت، سیدعلی صالحی، هدیه بازوند، ندا قاسمی، ماشا‌ءالله وروایی، کاظم نوربخش، نسرین مرادی، سیروس سپهری، صهبا شرافتی، سیروس حسینی‌فر، یوسف کرمی، سیدحسین موسوی، آتنا مهیاری، علی اخوان، شقایق فتاحی و نارین ایوبی بازیگران این سریال تلویزیونی هستند، همچنین فصل سوم سریال نون خ در 15 قسمت برای پخش در نوروز 1400 از شبکه اول سیما ساخته می‌شود.

Page Generated in 0/0139 sec