printlogo


کد خبر: 229369تاریخ: 1399/10/25 00:00
بدترین وضعیت ۴۰ سال اخیر هالیوود
فروش سینماهای آمریکا ۸۰ درصد کاهش یافت

فروش گیشه‌های سینماهای آمریکا در سال ۲۰۲۰ بدترین وضعیت ۴۰ سال اخیر را تجربه کرد و با فروش 2/2 میلیارد دلاری در کل سال به دلیل بحران ویروس کرونا، کاهشی ۸۰درصدی را ثبت کرد. 
به گزارش «وطن امروز»، ‌سینماهای آمریکا با شیوع کرونا از اواخر مارس مجبور شدند بخش قابل توجهی از سال ۲۰۲۰ را در تعطیلی به سر ببرند و وقتی از ماه آگوست/ مرداد در برخی از ایالت‌ها توانستند کارشان را از سر بگیرند، برای ادامه حیات به سختی مبارزه کردند. 
همه اینها منجر به کاهش فروش ۸۰ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۱۹ شد. این در حالی است که سال ۲۰۱۹ به لطف فروش فیلم‌های پرفروشی چون «انتقام‌جویان: پایان بازی»، «شیرشاه» و «مرد عنکبوتی: دور از خانه» رکورد 39/11 میلیارد دلاری به جا گذاشته شده بود. 
اما رکود فروش در سراسر جهان با شدت و حدت متفاوتی بروز کرد و در مجموع فروش جهانی با کاهش ۷۱ درصدی در نهایت با 4/12 میلیارد دلار ثبت شد. این در حالی است که سال ۲۰۱۹ گیشه جهان از 5/42 میلیارد دلار گذشته بود. 
بیشترین فروش جهانی سال ۲۰۲۰ در گیشه‌های چین  بود که در مجموع 7/2 میلیارد دلار فروخت و فیلم چینی «هشت صد» پرفروش‌ترین فیلم جهان شد و ۴۶۱ میلیون دلار فروش کرد. 
در آمریکا «پسران بد برای زندگی» که سومین فیلم از مجموعه «پسران بد» با بازی ویل اسمیت و مارتین لارنس بود، پرفروش‌ترین فیلم گیشه شد؛ این فیلم که اواسط ژانویه اکران شده بود، توانست ۲۰۴ میلیون دلار بفروشد. در مقایسه، پرفروش‌ترین فیلم گیشه‌های آمریکا در سال ۲۰۱۹ «انتقام‌جویان: پایان بازی» بود که فقط ۸۴۸ میلیون دلار در آمریکا فروخت. 
دومین فیلم پرفروش سال ۲۰۲۰ آمریکا «۱۹۱۷» بود. این درام جنگ جهانی دوم که سال ۲۰۱۹ با اکرانی محدود به سینماها راه یافته بود ولی از نامزدهای مهم اسکار بود، در ژانویه اکران جدی‌اش را شروع کرد و فروشی ۱۵۷ میلیون دلاری را ثبت کرد. «سونیک خارپشت» هم عنوان سومین فیلم پرفروش سال را به نام خود ثبت کرد و با فروش ۱۴۶ میلیون دلاری این جایگاه را کسب کرد. 
سال ۲۰۲۰ نخستین سال از ۲۰۱۵ به این سو بود که دیزنی نتوانست عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال را از آن خود کند. 
در عین حال پرسروصداترین فیلم‌های سال که خیلی‌ها در انتظارشان بودند، اکران‌شان به تعویق افتاد و به سرویس‌های استریمینگ منتقل شدند. «تنت» که راهی سینماها شد، تنها ۴۶ میلیون دلار در آمریکا فروش کرد و فروش آن در سطح جهان ۳۶۲ میلیون دلار بود. «جهش‌های جدید» هم فیلم دیگری بود که انتظار می‌رفت بتواند بفروشد اما با بی‌میلی مخاطبان از حضور در سینماها موفقیتی نیافت. «زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴» که روز کریسمس راهی سینماها شد، در حالی که بیش از ۶۰ درصد سینماهای آمریکا تعطیل بودند، ۳۲ میلیون دلار در آمریکا و ۱۳۲ میلیون دلار در جهان فروخت. 
پیش از بحران کرونا، تحلیلگران خوش‌بینانه به فروش سال ۲۰۲۰ نگاه می‌کردند و موفقیت منحصر به فردی را برای آن پیش‌بینی کرده بودند اما در نهایت فیلم‌هایی مثل «مولان»، «وقتی برای مردن نیست» و بسیاری از فیلم‌های دیگر که برای سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده بودند به سال ۲۰۲۱ منتقل شدند. 
با این حال هنوز کارشناسان امیدشان را به سینما از دست نداده‌اند و معتقدند اگر چه سال ۲۰۲۰ یک شکست کامل برای فروش بود اما در عین حال نشان داد سینما تجربه‌ای است که از زندگی بیرون نمی‌رود و با جود همه چالش‌ها، غیرقابل انکار است. 

Page Generated in 0/0142 sec