printlogo


کد خبر: 229377تاریخ: 1399/10/25 00:00
منابع غیررسمی از کشته شدن حداقل ۱۶ نفر در حمله جنگنده‌های رژیم‌صهیونیستی به دیرالزور و بوکمال سوریه خبر دادند
جنایت جنگی جدید صهیونیست‌ها در سوریه

گروه بین‌الملل: جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بامداد دیروز طی حمله به استان دیرالزور در شرق سوریه مناطقی از شهر دیرالزور و بوکمال را در مرز با عراق بمباران کردند. طی ۲ ماه گذشته رژیم صهیونیستی به شکل قابل توجهی حملات راکتی و هوایی به مناطق مختلف سوریه را در دستور کار قرار داده است؛ حملاتی که با هدف ایجاد تنش و درگیری گسترده در منطقه انجام می‌شود که البته با واکنش متناسب پدافند هوایی سوریه مواجه شده است. وضعیت کنونی حاکم بر اتمسفر سیاسی منطقه حاکی از این است که صهیونیست‌ها به دنبال این هستند با ایجاد تنش و درگیری، ضمن کمرنگ جلوه دادن معضلات داخلی که در 6 ماه گذشته منجر به بروز اعتراضات خیابانی در سرزمین‌های اشغالی شده است، منافعی را در فاصله‌ گذار دولت در آمریکا نصیب خود کنند. 
به گزارش «وطن امروز» به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی مناطقی در دیرالزور و البوکمال را هدف قرار دادند. شبکه خبری المیادین نیز گزارش داد چند انفجار در مرز عراق و سوریه رخ داده که به نظر می‌رسد در پی حمله هوایی به سوریه اتفاق افتاده باشد. یک منبع نظامی به خبرگزاری سانا گفت ساعت 1:10 بامداد چهارشنبه، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به 2 شهر دیرالزور و منطقه البوکمال حمله هوایی انجام دادند و در حال حاضر بررسی‌ها درباره این تجاوز در حال انجام است. دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد بامداد چهارشنبه نیروی هوایی رژیم صهیونیستی بیش از ۱۸ حمله علیه اهداف مختلف در شهر دیرالزور واقع در شرق سوریه تا مرزهای عراق انجام داده است. این حمله هوایی دومین عملیات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی در آسمان سوریه در 7 روز گذشته بود. 
هنوز گزارش رسمی درباره تلفات احتمالی منتشر نشده است اما منابع غیررسمی از جمله دیده‌بان حقوق بشر سوریه آمار تلفات این حمله را بین 16 تا 40 نفر برآورد کرده‌اند. بر این اساس، این حمله خون‌بارترین عملیات نظامی صورت گرفته توسط رژیم صهیونیستی در سوریه از آغاز سال 2021 است. شهر دیرالزور و منطقه البوکمال واقع در استان دیرالزور در جنوب غرب سوریه و هم‌مرز با عراق واقع شده و از مناطق راهبردی در فرآیندهای لجستیکی نظامی محور مقاومت است. تجاوز رژیم صهیونیستی به شرق سوریه چند روز پس از آن روی می‌دهد که «اسکات ریتر» عضو پیشین کمیسیون بازرسی سلاح‌های کشتار جمعی عراق هشدار داده بود که ادامه حملات اسرائیل به سوریه ممکن است موجب درگیری منطقه‌ای شود.
 
* افزایش حملات هوایی صهیونیست‌ها به سوریه
هفته قبل نیز جنگنده‌های صهیونیستی مناطقی در اطراف دمشق را هدف قرار دادند که با پدافند هوایی موفق سوریه مواجه شد. سامانه‌ پدافند هوایی سوریه ضمن مقابله با اهداف متخاصم در آسمان ریف دمشق توانست حملات این جنگنده‌ها را خنثی کند. پیش از این هم جنگنده‌های رژیم صهیونیستی با استفاده از حریم ‌هوایی لبنان یا اردن به اهدافی در شرق و شمال غرب سوریه حملات موشکی انجام داده بودند.
بامداد جمعه 5 دی‌ماه نیز منطقه «مصیاف» واقع در غرب استان حماه، هدف حملات هوایی رژیم صهیونیستی قرار گرفته بود. این حمله هوایی از شمال شهر طرابلس لبنان صورت گرفت و سامانه دفاع موشکی ارتش سوریه موفق شد تعداد زیادی از موشک‌های شلیک شده را قبل از اصابت به زمین منهدم کند. در همین حال، شبکه سوری الاخباریه گزارش داد جنگنده‌های اسرائیلی همزمان منطقه «الوسطی» واقع در استان حمص را نیز هدف قرار دادند. 
 با این حال رژیم صهیونیستی به ندرت مسؤولیت حملات صورت‌گرفته را می‌پذیرد. برخی منابع این حملات را در راستای تسهیل عملیات زمینی از سوی تروریست‌های مستقر در مناطق مرزی و همینطور ریف دمشق می‌دانند.
 
* مشارکت آمریکا در حمله اسرائیل به دیرالزور
ساعاتی پس از رسانه‌ای شدن حمله به دیرالزور، منابع صهیونیستی از مشارکت آمریکا در این حمله خبر دادند. بر این اساس، تارنمای خبری صهیونیستی اسرائیل نشنال‌نیوز (israelnationalnews) در خبری نوشت حمله هوایی بامداد دیروز به مواضع سوریه، با استفاده از اطلاعات دریافتی از جانب آمریکا انجام شده و این اطلاعات در جریان دیدار اخیر مایک پمپئو با رئیس موساد در واشنگتن، در اختیار تل‌آویو قرار داده شده است. این تارنمای خبری صهیونیستی در ادامه نوشت: یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه گذشته درباره طرح این حمله هوایی با «یوسی کوهن»  (Yossi Cohen) رئیس موساد در جریان ملاقاتی در واشنگتن گفت‌وگو کرده بود. 
 
* هدف صهیونیست‌ها از افزایش حملات به سوریه
طی ۲ ماه گذشته تحرکات نظامی رژیم صهیونیستی با هدف تشویش و ایجاد تنش در منطقه شدت گرفته است. کارشناسان معتقدند تحولات بین‌المللی فرامنطقه‌ای بویژه تغییر دولت در ایالات متحده سبب شده سران رژیم صهیونیستی به دنبال استفاده حداکثری از فرصت باقیمانده تا پایان دولت ترامپ باشند. از این رو است که صهیونیست‌ها ضمن افزایش حملات نظامی به مناطقی در سوریه، اقدامات تجاوزکارانه در غزه و سرعت شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی را نیز افزایش داده‌اند.

Page Generated in 0/0059 sec