printlogo


کد خبر: 229392تاریخ: 1399/10/25 00:00
شمشیر داموکلس دموکرات‌ها روی سر ترامپ
آنچه مردم آمریکا از مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری انتظار دارند: جنگ نابرابر داخلی

ثمانه اکوان: مردم آمریکا و رسانه‌های این کشور در دوره زمانی تبلیغات انتخاباتی، نگران این مساله بودند که شکاف اجتماعی و تنفری که در بین گروه‌های سیاسی و مردم اتفاق افتاده است، در نهایت به جنگی داخلی در این کشور ختم شود. تحلیلگران آمریکایی با اشاره به اینکه ترامپ در مراسم تحلیف خود از بین تمام انجیل‌های موجود، ترجیح داد به کتاب مقدس آبراهام لینکلن قسم بخورد، به این نتیجه رسیده بودند که احتمالا او می‌دانست قرار است «رئیس‌جمهور جنگ داخلی» در آمریکا باشد. اما آیا با مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری نیز سایه جنگ داخلی بر سر آمریکا وجود خواهد داشت؟ حوادث ششم ژانویه و اشغال کنگره توسط معترضان حامی ترامپ، نشان داد این احتمال هنوز هم وجود دارد اما نوع برخورد دموکرات‌ها و رسانه‌های جریان اصلی این کشور به اضافه شبکه‌های اجتماعی، نشان داد چندان هم نمی‌توان بر ایجاد جنگی داخلی و تمام‌عیار در داخل آمریکا تاکید کرد ولی این پیش‌بینی می‌تواند به‌سرعت به حقیقت تبدیل شود. احتمالات و اطلاعات موجود نشان می‌دهد اگر جنگ داخلی هم در میان نباشد، احتمال درگیری‌های شدید در واشنگتن وجود دارد و تلاش دموکرات‌ها برای بازداشت تمام کسانی که در حمله به کنگره دست داشتند یا خط و نشان کشیدن رسانه‌ها برای معترضان به نتیجه انتخابات در همین راستا ارزیابی می‌شود. 
دموکرات‌ها و سازمان‌های اطلاعاتی ـ امنیتی آمریکا راهکارهای متعددی برای پایان دادن به اعتراضات پساانتخاباتی در آمریکا به کار برده‌اند. مسدود کردن حساب‌های کاربری رئیس‌جمهور آمریکا و حامیان او که حالا تعداد اکانت‌های حذف‌شده‌شان به حدود 750 هزار نفر می‌رسد، برخورد شدید با معترضان، اخراج تمام کسانی که در مقابل کنگره تجمع کرده بودند از محل‌ کارشان و تهدید مردم به اینکه معترضان و تجمع‌کنندگان تا پایان عمر نمی‌توانند در مشاغل دولتی مشغول به کار و فعالیت شوند، یا در نهایت حتی تروریست خواندن آنها هم تاکنون نتوانسته مانع برنامه‌ریزی‌های بعدی برای اعتراض به نتایج انتخابات در آمریکا باشد. روز گذشته رسانه‌ها خبر دادند مسؤولان امنیتی و اطلاعاتی به مجلس نمایندگان آمریکا هشدار داده‌اند احتمالا با ۳ موج دیگر از اعتراضات حامیان ترامپ مواجه خواهند شد و حتی احتمال می‌رود تعدادی از نمایندگان مجلس و سنا در روز مراسم تحلیف بایدن ترور شوند!
 
*   احتمال ترور و ساقط کردن کنگره!
بر اساس گزارش هافینگتون‌پست، پلیس کنگره دوشنبه‌شب درباره ۳ برنامه‌ریزی اصلی برای حمله به کنگره و نمایندگان آن به مجلس نمایندگان هشدار داد. پلیس کنگره هشدار داد احتمال می‌رود در روز مراسم تحلیف بایدن، ۳ سناریوی احتمالی از سوی حامیان ترامپ اجرایی شود؛ نخستین سناریو، بزرگ‌ترین تجمع معترضان مسلح در واشنگتن است که به قول مسؤولان امنیتی کنگره در طول تاریخ آمریکا بی‌سابقه خواهد بود و احتمالا منجر به درگیری و خونریزی‌های شدید خواهد شد. این تجمع آنطور که حامیان ترامپ در شبکه‌های اجتماعی مطرح کرده‌اند و البته پست‌های مربوط به آن با سرعت تمام از این شبکه‌ها حذف شد، احتمالا 17 ژانویه یعنی 3 روز قبل از برگزاری مراسم تحلیف در واشنگتن انجام می‌شود و در روز تحلیف نیز ممکن است این کار ادامه داشته باشد. دومین احتمال، برگزاری تجمعاتی به خونخواهی اشلی بابیت؛ زنی است که در روز ورود معترضان به کنگره آمریکا مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد. این تجمعات نیز آنطور که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا هشدار داده‌اند احتمالا به زدو‌خوردهای جدی در واشنگتن منجر خواهد شد. سومین احتمال که از نظر پلیس کنگره، خطرناک‌ترین احتمال در این باره است، شامل محاصره ساختمان کنگره، کاخ سفید و دیوان عالی آمریکا توسط کسانی است که 3 نفر از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آنها را شورشیان خوانده‌اند. آنها گفته‌اند احتمالا این افراد مانع ورود مردم یا نمایندگان کنگره به مراسم تحلیف بایدن شده و احتمال می‌رود تعدادی از نمایندگان چه در حزب دموکرات و چه جمهوری‌خواه را نیز ترور کنند. آنها در عین حال این احتمال را مطرح کرده‌اند که این شورشیان با ترور دموکرات‌ها به دنبال در اکثریت قرار دادن جمهوری‌خواهان و کنترل اوضاع کشور توسط این افراد شوند. خبرنگار هافینگتون‌پست بعد از این جلسه
- که پشت درهای بسته برگزار شده است- با نمایندگان دموکراتی که در این جلسه حضور داشتند گفت‌و‌‌گو کرده و نوشته همه آنها بشدت نگران آینده سیاسی و امنیت آمریکا بوده‌اند. مسؤولان امنیتی حاضر در جلسه نیز در عین حال به نمایندگان گفته‌اند نباید اطلاعات زیادی درباره این نقشه‌های سه‌گانه در اختیار رسانه‌ها قرار دهند، زیرا امکان دارد از همین طریق تجمعات با تعداد بیشتری از افراد شکل گرفته و به چالش امنیتی در آمریکا بیفزاید. در همین حال به نمایندگان گفته شده درباره جزئیات این نقشه‌ها و زمان برگزاری این تجمعات نیز اطلاعاتی در اختیار رسانه‌ها قرار ندهند. یکی از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان در این باره تاکید کرده است: «تعدادی از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی که مشغول اطلاع‌رسانی به شورشیان بوده‌اند، مسدود و جلوی فعالیت رسانه‌ای آنها گرفته شده است اما رهبران این شورش سعی دارند اطلاعات این تجمعات را این بار با خبر‌سازی در رسانه‌های اصلی به اطلاع مردم برسانند».
دموکرات‌ها بعد از این جلسه خواهان حضور ده‌ها هزار نیروی مسلح در واشنگتن برای مقابله با این افراد شده‌اند. رسانه‌ها روز گذشته نیز خبر دادند هم‌اینک نیز 15 هزار نیروی گارد ملی در واشنگتن حضور دارند و تمدید وضعیت اضطراری در واشنگتن نیز می‌تواند به نیروهای امنیتی برای کنترل اوضاع کمک کند. گرچه پلیس اف‌بی‌آی و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در حال امنیتی کردن فضای واشنگتن برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت هستند اما شبکه‌های اجتماعی نیز از جنبش خفه کردن صدای معترضان دور نمانده‌اند. تا به حال حدود 10 پلتفرم شبکه‌های مجازی، اکانت‌های ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را برای جلوگیری از شورش و اعتراضات بعدی بسته‌اند و روز گذشته نیز یوتیوب اعلام کرد تا زمان برگزاری مراسم تحلیف، اکانت رئیس‌جمهور آمریکا را تعلیق می‌کند. هواداران ترامپ حالا با بسته شدن راه‌های ارتباطی‌شان در شبکه‌های مجازی آمریکا به سمت شبکه‌های اجتماعی خارجی مانند تلگرام هجوم برده‌اند و تنها در عرض 72 ساعت، 25 میلیون کاربر دیگر به این شبکه اضافه شده‌اند. 
شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از کارشناسان و تحلیلگران خود سعی دارد اینگونه وانمود کند که حامیان ترامپ- که حالا جمعیت‌شان حدود 75 میلیون نفر است- چندان هم در سال‌های آینده محلی از اعراب در سیاست این کشور نخواهند داشت. آنها عنوان کرده‌اند یک‌چهارم مردم آمریکا از نیکسون نیز در زمان استیضاح و کناره‌گیری از قدرت دفاع می‌کردند و حامی او بودند. با این حال تحرکات حامیان نیکسون را نمی‌توان به تحرکات حامیان ترامپ نزدیک دانست و طرفدارانی که با در خطر قرار دادن جان‌شان بدون هیچ چهره و نقابی، ساختمان کنگره را به اشغال خود در‌می‌آورند، احتمالا از انجام تحرکات بعدی در این زمینه نیز ابایی ندارند. 
 
*  شمشیر داموکلس استیضاح
راه دیگر دموکرات‌ها برای برخورد با ترامپ و حامیانش به نقطه صفر مرزی رساندن شخصیت او در تأمین امنیت ملی آمریکاست. آنها می‌خواهند شخصیتی تازه در داخل آمریکا برای او خلق کنند؛ کسی که برای رسیدن به اهداف و منافع خود، امنیت ملی آمریکا را نیز هدف قرار می‌دهد. این شخصیت را پیش از این در طول دوران 4 ساله ریاست‌جمهوری‌اش کشورهای دیگر به وضوح دیده بودند اما اهمیت آن در داخل آمریکا چندان حس نشده بود. افراد شاخص دموکرات در کنگره مانند نانسی پلوسی و چاک شومر همچنان به دنبال فشار بر مایک پنس برای استفاده از اصلاحیه 25 قانون اساسی آمریکا جهت برکناری ترامپ در روزهای پایانی فعالیتش در کاخ سفید هستند. پنس روز گذشته در حال نوشتن نامه به پلوسی بود که متوجه شد مجلس نمایندگان نیز در قطعنامه‌ای از او خواسته حتماً این کار را انجام دهد. با این حال او این کار را انجام نداد و در نامه به پلوسی تاکید کرد هیچ شواهدی مبنی بر اینکه رئیس‌جمهور نتواند به فعالیتش در کاخ سفید ادامه داده و به وظایفش بپردازد وجود ندارد. دموکرات‌های کنگره که حالا هم مجلس نمایندگان را در اختیار دارند و هم سنا، به دنبال جدی‌تر کردن مساله استیضاح ترامپ هستند. آنها مفاد استیضاح را آماده و تیم استیضاح را نیز معرفی کرده‌اند و در همین حال اعلام کرده‌اند تعداد نمایندگان کافی در مجلس نمایندگان برای تصویب سریع مفاد استیضاح را نیز دارند. 
با این حال آنطور که رئیس مجلس نمایندگان نیز پیش از این اعلام کرده بود، دموکرات‌ها سعی دارند بررسی استیضاح در مجلس سنا را به زمانی نامعلوم موکول کنند. آنها عنوان کرده‌اند احتمالا محاکمه ترامپ در سنا بعد از 100 روز اول دولت بایدن انجام می‌گیرد یا شاید این زمان باز هم تمدید شود. این کار معنایی جز نگه داشتن شمشیر داموکلس استیضاح بالای سر ترامپ نیست و دموکرات‌ها سعی دارند به هر طریق ممکن جلوی باقی ماندن ترامپ را در عرصه سیاسی آمریکا یا حتی بدتر از آن، حضور او به عنوان نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات 2024 بگیرند. 
نگاهی به نقشه‌های دموکرات‌ها و در عین حال آرایش نظامی گاردهای ویژه در واشنگتن برای روز تحلیف نشان می‌دهد تا روز چهارشنبه اول بهمن ماه/ 20 ژانویه زمان انجام مراسم تحلیف بایدن، فضای واشنگتن سراسر التهاب خواهد بود و دنیا در شوک و بهت، به فرآیند انتقال قدرت در کشوری نگاه می‌کند که نه تنها خود را ابرقدرت اصلی جهان، بلکه صاحب دموکراسی و رواج‌دهنده آن در جهان می‌داند!

Page Generated in 0/0211 sec