printlogo


کد خبر: 237166تاریخ: 1400/6/4 00:00
اخبار

مخبر از گشایش در اموال بلوکه‌ ایران خبر داد
معاون اول رئیس‌جمهور از برخی گشایش‌ها در پول‌های بلوکه ایران در جریان گفت‌وگوی رئیسی با همتایان خارجی‌اش خبر داد. محمد مخبر گفت: در جریان گفت‌وگوهای که آقای رئیسی با روسای برخی کشورها انجام داده، گشایش‌هایی ایجاد شده است که این گشایش‌ها قطعا در بازار ارز تاثیر خواهد گذاشت. 
 
* ذخیره کالاهای اساسی در نقطه خوبی است
معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین گفت: ذخیره کالاهای اساسی در کشور به نقطه مطمئن و خوبی رسیده است. محمد مخبر دیروز در گفت‌و‌گویی اظهار کرد: ذخیره کالاهای اساسی را در وضع بدی تحویل گرفتیم اما در این مدت کم توانستیم ذخیره کالاهای اساسی را به نقطه مطمئن برسانیم. وی ادامه داد: برخی از این کالاها که در بنادر بود آزاد، ترخیص و وارد کشور شد و امروز این خبر خوب را برای مردم می‌توانم داشته باشم که ذخیره کالاهای اساسی در کشور به نقطه مطمئن و خوبی رسیده است. معاون اول رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: با تماس‌هایی که ریاست‌جمهور با برخی سران کشورها داشته است، گشایش‌های نسبتا خوبی در برخی پول‌های بلوکه‌شده ایجاد شده که حتما روی بازار ارز تاثیر مثبتی خواهد داشت. وی یادآورشد: با کابینه‌ای که ان‌شاءالله از مجلس شورای اسلامی رأی خواهد گرفت و دولت استقرار می‌یابد، اثرات مثبتی را در بازار ارز شاهد خواهیم بود. مخبر درباره رفع آشفتگی بازار ارز افزود: بخشی از این مشکلات مربوط به کارهای درازمدت است که باید برای رفع مشکل اقدام شود و بخشی دیگر نیز به برنامه‌های کوتاه‌مدت نیاز دارد. برای رفع مشکلات ناشی از نوسانات ارز و اثرگذاری کامل و جامع در بازار حتما به زمان نیاز داریم ولی ان‌شاء‌الله حتما این اتفاق خواهد افتاد.
***
تصمیم مهم هیأت عمومی دیوان محاسبات کشور
تعقیب حقوقی مقامات دولتی در صورت تأخیر در تصویب مقررات بودجه
به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین‌الملل دیوان محاسبات کشور، هیات عمومی رسیدگی به قانون تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹ دیوان محاسبات کل کشور، پس از مشاهده تکرار ترک فعل در برخی دستگاه‌های اجرایی جهت تهیه مقررات بودجه و خسارتی که از این کوتاهی به بیت‌المال وارد می‌شود، تصمیم مهمی را اتخاذ کرد. 
در بررسی حکم بند «ت» تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ درباره اخذ مالیات از خانه‌ها و خودروهای گرانقیمت، مشخص شد به ‌رغم اقدام سازمان امور مالیاتی در تهیه و ارسال آیین‌نامه به وزارت امور اقتصادی و دارایی در خردادماه ۱۳۹۹، وزارتخانه مذکور با ۲ ماه تاخیر و در مردادماه این آیین‌نامه را به معاون اول ریاست‌جمهوری ارسال کرده است اما ادامه‌ مسیر جهت طرح و تصویب در هیات ‌وزیران متوقف شد و بدین ترتیب، حدود 6/1 هزار میلیارد تومان از درآمد پیش‌بینی شده در این حکم، محقق نشد. نکته مهم اینکه این روند سال ۱۴۰۰ نیز در حال تکرار است. 
هیات عمومی دیوان محاسبات کشور جهت جلوگیری از تکرار این بدعت خسارت‌بار، تصمیم گرفت درباره آن دسته از مصوباتی که آیین‌نامه‌ آنها به دولت ارائه می‌شود اما به هر دلیل منجر به طرح در هیات وزیران نمی‌شود، وزیر مربوط، دبیر دولت، معاون اول ریاست‌‌جمهوری و همه مقاماتی که در عدم طرح موضوع در هیات وزیران دچار اهمال، کوتاهی یا عدم انجام وظیفه می‌شوند، در صورت احراز تخلف، به عنوان مسؤول متخلف مورد تعقیب و پیگیری در مراجع رسیدگی دیوان محاسبات قرار گیرند. 
لازم به ذکر است هیات عمومی دیوان محاسبات کشور متشکل از رئیس کل، دادستان و مستشاران است که طبق ماده ۳۶ قانون دیوان محاسبات، مسؤولیت رسیدگی و صدور رای نسبت به گزارش تفریغ بودجه سالانه کشور از جمله وظایف این هیات است.
***
انتقاد از کره‌جنوبی به دلیل تبعیت از تحریم‌های ضد‌ایرانی
رئیس اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از رویکرد دولت کره‌جنوبی در تبعیت از تحریم‌ها علیه ایران گفت: سئول باید به دنبال راهکارهای جبرانی باشد. غلامحسین شافعی در دیدار با «یو کانگ هیون» سفیر کره‌جنوبی با انتقاد از رویکرد دولت این کشور نسبت به ایران بعد از آغاز تحریم‌ها گفت: در نقاط مختلف ایران ردپای کره‌جنوبی در انواع و اقسام صنایع و فعالیت‌های اقتصادی دیده می‌شود اما بعد از تحریم‌ها علیه ایران، اثرات منفی ناشی از تحریم‌ها بر حضور کره‌جنوبی برای ما بسیار تعجب‌آور بود، زیرا به ‌رغم رابطه دیرینه بین ۲ کشور و رابطه خوب اقتصادی بین ۲ کشور، پیروی کره‌جنوبی از مسائل تحریم برای ما بسیار سخت‌تر از سایر کشورها بود به طوری که حتی اذهان فعالان اقتصادی کشورمان نسبت به کره‌جنوبی از حالت مثبت به منفی تبدیل شد. رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به مبالغ قابل توجه مسدود شده ایران در کره‌جنوبی افزود: حتی در رابطه با دارو و مواد غذایی که از دایره تحریم‌ها خارج بود، ما نتوانستیم از محل این منابع بلوکه شده با کره‌جنوبی همکاری داشته باشیم، در صورتی که با سایر کشورها مانند ژاپن که وابستگی زیادی نیز به آمریکا دارد، مسائلی از این قبیل را نداشتیم و توانستیم با این کشور بویژه درباره مواد دارویی همکاری‌ها را ادامه دهیم.

Page Generated in 0/0146 sec