printlogo


کد خبر: 240741تاریخ: 1400/9/4 00:00
اندیشه ولایی بسیجی ضامن عزتمندی کشور

دکتر غلامرضا منتظری*: بسیج در اندیشه حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب، فرهنگ، تفکر و یک اندیشه نجات‌بخش است؛ لذا حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای نگاه‌شان این است که اگر تفکر بسیجی در کشور فراگیر شود، زمینه عزت، اقتدار و سربلندی کشور بیشتر از گذشته فراهم خواهد شد. ما در دوران دفاع‌مقدس شاهد نتایج درخشان این تفکر بودیم. در نتیجه تفکر بسیجی بود که فرهنگ استقامت و پایداری در جای‌جای این سرزمین، بلکه فراتر از این سرزمین به وجود آمد و دیدیم جبهه مقاومت در نتیجه همین تفکر شکل گرفت و سردار شهید سلیمانی از طلایه‌داران شاخص و برجسته تفکر بسیجی است. ما در گام دوم انقلاب اسلامی نیز موظفیم همین اندیشه و راهبرد را سرلوحه کار خود قرار دهیم. در تفکر بسیجی چند شاخصه بسیار برجسته است؛ شاخصه اول خداباوری و اخلاص است. وقتی بسیجیان خدمت امام عزیز می‌رسیدند، می‌فرمودند: من به صفا و اخلاص شما غبطه می‌خورم. وقتی تفکر خداباوری حکم‌فرما می‌شود، ضریب مقاومت انسان در برابر دیگران افزایش پیدا می‌کند و پایداری وی تقویت می‌شود. 
شاخصه دوم تفکر بسیجی، در صحنه بودن است. بعد از دوران دفاع‌ مقدس، بسیجیان در پایگاه‌های مختلف مردمی نقش‌های مختلفی را ایفا کردند؛ به عنوان مثال در ماه مبارک رمضان، دوران شیوع کرونا، ایام‌الله کشور، کمک به زلزله‌زدگان و... در یک مواسات مومنانه، بسیج نقش‌آفرین می‌شود. 
ما نیاز داریم در گام دوم انقلاب اسلامی با همین تفکر در صحنه دفاع از کشور و حریم دین باشیم. 
شاخصه بعدی تفکر بسیجی، استقامت و پایداری است، نه ذلت و سازش‌پذیری. هزینه سازش قطعا برای همه ما بیشتر از مقاومت است، وقتی به کشورهای اطراف خود نگاه می‌کنیم که در برابر مستکبران ذلیلانه زندگی کردند، می‌بینیم چه فرجامی دارند. کشورهایی که در برابر تفکر استکبار سر تعظیم فرود آوردند، وابسته شدند نه وارسته.  
به عنوان مثال کشوری مانند یمن مورد هجمه‌های فراوانی قرار گرفت، تمام مخالفان از عربستان حمایت کردند اما یمن به خاطر الهام گرفتن از اندیشه انقلاب اسلامی و فرهنگ بسیجی، استقامت و مقاومت کرد و در نهایت امروز کار به جایی رسیده که سعودی در باتلاق گرفتار شده است.  
 شاخصه بعدی تفکر بسیجی، ولایتمداری و ولایت‌پذیری نه در مقام سخن، بلکه در مقام عمل است. لذا باید تلاش کنیم برای فتح خاکریزها و قله‌های پیش‌روی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با پیروی از منویات رهبر حکیم انقلاب بسیاری از موانع را برداریم. بسیج نعمت بسیار بزرگی است که خداوند به این ملت و کشور عطا کرده است. 
هر جا ما در عرصه‌های مختلف پیرو رهنمودهای مقام معظم رهبری بودیم و نگاه‌مان به پرچم قافله‌سالار انقلاب اسلامی معطوف شد، کشور سربلند بود. شاهدیم ایران در حوزه‌های مختلف از جمله علمی، نانو و هوافضا از درخشش چشمگیر و فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده است. 
 تجربه گام اول انقلاب نشان داد یکی از مؤلفه‌های مهم عزتمداری و سربلندی ما ولایتمداری است و قطعا در گام دوم باید با الهام از شهیدان و بسیجیان و با همان تفکر بسیجی در مسیر ولایت فقیه حرکت کنیم. 
بسیجیان در زمان جنگ می‌گفتند «اماما! از تو به یک اشاره، از ما به سر دویدن»؛ امروز هم باید با همین تفکر، این مسیر عزت‌بخش را ادامه دهیم. 
اگر ما در جبهه مقاومت پیروزی‌های فراوانی را شاهد بودیم، به خاطر اندیشه ولایی علامه سیدحسن نصرالله است که خود را سرباز رهبر معظم انقلاب می‌داند. اگر امروز یاد و نام چهره‌ای نظیر سردار دل‌ها بر بام اندیشه ما می‌درخشد و برای همیشه ماناست، به خاطر تفکر ولایی این شهید عزیز است؛ طبق وصیت‌نامه سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی، تمام هم و غم این شهید بزرگوار، حفظ حریم و خیمه ولایت بوده است. اعتقاد شهید سلیمانی این بود که اگر مسیر ولایت آسیب ببیند، اثری از اماکن مقدس باقی نمی‌ماند. امیدواریم با الهام از تفکر و فرهنگ بسیجی، خالصانه زندگی کنیم و استقامت و پایداری خود را تقویت کنیم و با پیروی از رهبر بزرگوار انقلاب، بتوانیم زمینه شکل‌گیری و تحقق تمدن نوین اسلامی را فراهم کنیم.
* نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس

Page Generated in 0/0045 sec