printlogo


کد خبر: 240813تاریخ: 1400/9/6 00:00
واکنش عجیب رئیس بانک مرکزی ترکیه به سقوط لیر: یکی از بهترین نظام‌های بانکداری را داریم!
روی ویبره لیر
قیمت هر دلار آمریکا در ترکیه به 12 لیر و 66 قوروش رسید

رئیس بانک مرکزی ترکیه گفت کشورش یکی از بهترین نظام‌های بانکداری را در جهان دارد! به نقل از خبرگزاری آناتولی، رئیس بانک مرکزی ترکیه که در جمع مدیران ارشد بانکی این کشور حضور یافته بود در پایان نشست خود به خبرنگاران گفت بخش بانکداری این کشور بسیار قدرتمند است. 
شهاب کاوچیوغلو با بیان اینکه نظام بانکی این کشور یکی از موفق‌ترین نظام‌های بانکی جهان است، افزود: در نشست خود با مدیران بانکی طیف وسیعی از موضوعات از جمله نرخ تورم، سیاست‌های پولی و توسعه اقتصادی جهانی را بررسی کردیم.
رئیس بانک مرکزی ترکیه پیش از این جلسه‌ای پشت درهای بسته با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه درباره وضعیت بازار ارز داشت. به دنبال تصمیم غافلگیرکننده بانک مرکزی ترکیه در کاهش ۲ درصدی نرخ بهره، ارزش لیر دچار سقوط بی‌سابقه‌ای شده است.  بانک مرکزی ترکیه هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای از نرخ‌های غیرواقعی در بازار ارز انتقاد و اعلام کرده بود این نرخ‌ها با واقعیت‌های بنیادین اقتصاد ترکیه همخوانی ندارد.  وضعیت شاخص‌های کلان اقتصادی ترکیه بیش از پیش باعث نگرانی فعالان اقتصادی این کشور شده و شدت تمایل آنها برای تبدیل لیر به دلار را بیشتر کرده است. همزمان با اوج گرفتن نرخ تورم، نرخ بیکاری نیز بالا رفته و اصرار مقامات ارشد دولت اردوغان بر کاهش بیشتر نرخ بهره، احتمال بیشتر شدن تورم را نیز افزایش داده است. تورم ترکیه تا پایان ماه اکتبر بالای ۱۹ درصد بوده است. در حال حاضر هر دلار بالای ۱۲ لیر ارزش دارد. در نتیجه کاهش اخیر ارزش پول ملی ترکیه تظاهراتی در شهرهای مختلف این کشور در مخالفت با سیاست‌های دولت اردوغان برگزار شده است. اردوغان که نرخ بهره بالا را عامل مشکلات اقتصادی کشورش می‌داند تاکنون بارها از تصمیم خود در کاهش نرخ بهره دفاع کرده است. رئیس بانک مرکزی ترکیه نیز پیش از انتصاب به این سمت سابقه طولانی در حمایت از کاهش نرخ بهره داشت. 
***
  قیمت هر دلار آمریکا در ترکیه به 12 لیر و 66 قوروش رسید
بر اساس تازه‌ترین اطلاعات اقتصادی از بازار ترکیه، قیمت هر دلار آمریکا در این کشور به نرخ 12 لیر و 66 قوروش رسیده است. این در حالی است که مردم ترکیه سال 2021 میلادی را با دلار 7 لیر و 35 قوروش آغاز کرده بودند و بدبینانه‌ترین پیش‌بینی‌‌ها، حول محور 8 لیر و 50 قوروش برای روزهای پایانی سال بود ولی همه محاسبات غلط از آب درآمد و تورم و بحران، ترکیه را در بر گرفت. کار به جایی رسید که پس از مدت‌ها، رسانه‌های ترکیه خبرهایی را درباره راهپیمایی، تجمع و اعتراض مردم به تورم منتشر کردند؛ اتفاقی که چندین سال در ترکیه مشاهده نشده بود و حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان، در نبود هرگونه اعتراض، با خاطری آسوده و با کالسکه 6 اسبه در مسیر اهداف خود حرکت می‌کرد. در همین راستا کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری انقلابی ترکیه در استانبول، آنکارا و دیگر شهرهای این کشور، اقدام به برگزاری راهپیمایی‌های اعتراضی نسبت به وضعیت معیشتی خود کردند. معترضان شعار می‌دادند: دیگر بس است، نمی‌توانیم بگذرانیم. آنها خواستار رسیدن حداقل حقوق که در حال حاضر 3570 لیر است به ۵۲۰۰ لیر در سال آینده هستند.

Page Generated in 0/0038 sec