printlogo


کد خبر: 241060تاریخ: 1400/9/11 00:00
نشست مشترک قوای مجریه و مقننه با حضور رئیس‌جمهور در صحن مجلس برگزار شد
همراهی قوا برای تحول
رئیسی: معیار سنجش عدالت توافق بر اجرای قانون است

گروه سیاسی: بهارستان روز گذشته برای دومین بار در هفته جاری شاهد حضور 2 رئیس قوه بود تا پس از جلسه روز یکشنبه نمایندگان مردم با رئیس قوه قضائیه، رئیس‌جمهور نیز با حضور در مجلس شورای اسلامی در جمع نمایندگان سخنرانی کند. حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در این جلسه بر لزوم درگیر نشدن قوا با حواشی تاکید کرد و محمدباقر قالیباف، رئیس قوه مقننه نیز با ماندگار خواندن رابطه میان مجلس یازدهم و دولت سیزدهم یادآور شد امروز مسؤولان محکوم به این هستند که کارآمدی دین در جامعه را نشان دهند. رئیسی در این نشست با تبریک روز مجلس و گرامیداشت سالگرد آیت‌الله شهید مدرس گفت: مشورت با دوستان مجلس و صاحب‌نظران را برای خود یک سرمایه تلقی می‌کنم. رئیس‌جمهور با اشاره به تقدم لایحه بر طرح در بیانات رهبر انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: گاهی دغدغه نمایندگان به صورت طرح ارائه می‌شود؛ این حق نمایندگان است اما اگر طرح‌ها با نظر کارشناسان و دولتمردان باشد با غنای بیشتری تبدیل به قانون خواهد شد. وی ضمن تاکید بر مشخص شدن وضعیت احکام برنامه ششم توسعه گفت: بودجه ۱۴۰۱ نخستین سندی است که قرار است به مجلس ارائه شود. رئیس سازمان برنامه و بودجه برای تدوین لایحه بودجه از نظرات نمایندگان مجلس استفاده کرده و استفاده خواهد کرد. دولت می‌خواهد بودجه ۱۴۰۱ کسری و تورم نداشته و دارای رشد اقتصادی باشد. رئیس‌جمهور قانون‌گذاری و ریل‌گذاری برای حرکت جامعه را وظیفه و مسؤولیت بزرگ مجلس شورای اسلامی دانست و گفت: مجلس جلوه اراده، رأی و تشخیص مردم است و امروز در کشورمان این ریل‌گذاری برای جامعه در شکل قانون‌گذاری جلوه یافته است. رئیسی با تاکید بر ضرورت توجه به اجرای قانون گفت: همه اشخاص و مسؤولان بدون استثنا باید خود را با قانون تعریف کنند و خود را موظف به اجرای قانون بدانند، زیرا قانون محور اداره جامعه است. وی با بیان اینکه بهترین و مهم‌ترین معیار اجرای عدالت، اجرای قانون است، خاطرنشان کرد: معیار اجرای عدالت در جامعه توافق بر اجرای قانون است و به هر میزان قانون اجرا شود عدالت اجرا شده و هر میزان که قانون نقض شود عدالت نقض شده است، لذا هیچ‌کس نباید به خود اجازه نقض قانون را بدهد. 
رئیس‌جمهور به‌روز بودن و کارآمد بودن قوانین را مهم دانست و گفت: اما مهم‌تر از آن تلاش برای تنقیح قوانین است که رهبر معظم انقلاب بارها بر آن تاکید کردند و مجلس در این موضوع محوریت دارد. رئیسی همگرایی، همدلی و انسجام همه بخش‌های کشور را لازمه اجرای درست قوانین دانست و تاکید کرد: هماهنگی و یکپارچگی ۳ قوه در همه دستگاه‌ها و نهادها یک تاکتیک نیست، بلکه راهبردی است که به هیچ عنوان نباید خدشه‌دار شود. وی با اشاره به نیاز جدی کشور به انسجام و همدلی تصریح کرد: هرگز نباید گرفتار مسائل حاشیه‌ای شد و باید با انسجام و همدلی بر موضوعات اصلی کشور متمرکز شد. رئیسی گفت: هدف از انسجام قوا و یکپارچگی همه دستگاه‌ها و نهادها، برای خدمت و گره‌گشایی از زندگی مردم و پیشرفت امور کشور است. رئیس‌جمهور بر تعیین اولویت‌ها برای رفع مشکلات جامعه تاکید کرد و گفت: دولت خود را موظف می‌داند از دیدگاه نخبگان، صاحب‌نظران بویژه نمایندگان مجلس و کمیسیون‌های تخصصی برای حل مسائل کشور استفاده کند. وی افزود: دولت بر اجرای عدالت بر اساس آمایش سرزمینی و راه‌اندازی سامانه‌های اطلاعاتی، اصلاح ناترازی بانک‌ها، توانمندسازی بخش خصوصی و فعال کردن فضای کسب و کار تاکید دارد. رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت یاد و شخصیت شهید مدرس اظهار داشت: شهید مدرس اسوه شجاعت، تقوا، علم، فرهیختگی و روشنفکری است و مهم‌ترین شاخصه ایشان در کنار مبارزه با استبداد و استعمار، پیوند معنویت و سیاست است. رئیسی گفت: نتیجه بی‌توجهی به معنویت و سیاست در دنیای امروز افزایش کلاهک‌های اتمی، ۷۰ سال ظلم به مردم فلسطین و ظلم‌های بسیاری است که در نقاط مختلف جهان اتفاق می‌افتد اما مکتب شهید مدرس و ادامه آن توسط امام راحل بر مبنای دینداری، خداخواهی و عدالت‌طلبی استوار است که می‌تواند جامعه بشری را به سعادت برساند. 
 
* محکوم به کارآمدی هستیم
رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به عملکرد 100 روزه‌ دولت سیزدهم ادامه داد: بنده به عنوان یک نماینده مجلس، گواهی می‌دهم انصافا در این مدت دولت، تلاش مجاهدانه و پرکاری داشته و حتی پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها هم مشغول کار بوده است. محمدباقر قالیباف با تاکید بر اینکه مردمی بودن و توجه مسؤولان به سفرهای استانی مساله‌ای بسیار حائز اهمیت است، عنوان کرد: مسؤولان باید بین مردم باشند و صحبت‌ها و درددل مردم را گوش دهند و میزهای کاری نباید ما را از مردم غافل کند. البته برخی به سفرهای استانی رئیس‌جمهور نقد‌هایی دارند اما نفس سفر و در بین مردم بودن و شنیدن درددل مردم باعث می‌شود ما از مردم غافل نشویم. وی اقدام دولت در واکسیناسیون عمومی را کاری کارستان دانست و افزود: دولت طی 70 روز با کار مجاهدانه آمار 700 نفر تلفات در روز را به 100 نفر رساند. قالیباف درباره مذاکرات برجامی خطاب به رئیس‌جمهور، گفت: در حوزه سیاست خارجی با رفع تحریم از طریق مذاکره خوب و عزتمندانه و توافق خوب و عادلانه، حق ملت ایران باید گرفته شود و این تحریم ظالمانه از دوش ملت برداشته شود. وی درباره رابطه دولت و مجلس اظهار داشت: مجلس یازدهم و دولت سیزدهم باید رابطه‌ای ماندگار و مثال‌زدنی برای آیندگان داشته باشند؛ همکاری ما بدون‌شک همکاری مسؤولانه و عزتمندانه است. مجلس خود را یار و یاور یکایک اعضای هیات دولت و رئیس دولت برای حل مشکلات مردم می‌داند. رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بنده و همکارانم در کمک به حل مشکلات مردم دریغ نمی‌کنیم و می‌دانیم بار مسؤولیت حل مشکلات مردم بر دوش دولت است؛ صادقانه و محکم پای کار هستیم. اگر همکاری و همدلی دولت و مجلس منجر به هم‌افزایی و کارآمدی برای حل مشکلات مردم نشود، هیچ ارزشی ندارد. ما امروز محکوم به این هستیم که کارآمدی دین در جامعه را نشان دهیم و همکار و همراه دولت خواهیم بود. قالیباف افزود: ما همیشه درباره مسائل و مشکلات کشور با یکدیگر بحث می‌کنیم، حرف می‌زنیم و بعضا از گذشته‌ها گله می‌کنیم اما باید دیگر از این رویه عبور کنیم و به این مساله واقف باشیم که مهم‌تر از گذشته آن است که در آینده می‌خواهیم چه کنیم و البته باید گذشته هم آسیب‌شناسی شود. رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما باید تصمیمات سخت، باقوت و شجاعانه بگیریم. اگر تصمیمات ما عاقلانه، عالمانه و انقلابی باشد قطعا مردم هزینه آن را می‌دهند اما باید مطمئن باشند این تصمیمات در طرح و اجرا کاملا عاقلانه و عادلانه باشد. قالیباف ادامه داد: برای مثال ما از همین حالا باید بدانیم برای بودجه 1401 و برنامه هفتم توسعه می‌خواهیم چه کنیم و باید بودجه 1401 منطبق با برنامه هفتم توسعه تدوین شود. وی بیان کرد: در حال حاضر ما فهم مشترکی از برنامه هفتم توسعه با یکدیگر نداریم و حتما باید به فهم مشترکی در این زمینه برسیم. مشکلات کشور بسیار زیاد و لیست بلند بالایی است اما به اعتقاد بنده اقتصاد، آب و جمعیت ۳ چالش بزرگ کشورمان است که تکلیف مساله آب مشخص است و نمی‌خواهم در اینجا به آن بپردازم و منظورم از مشکل جمعیت بحث موالید، مهاجرت و اختلاف طبقاتی است. 

Page Generated in 0/0043 sec