printlogo


کد خبر: 242749تاریخ: 1400/10/25 00:00
دور دنیا

آزمایش یک موشک جدید؛ پاسخ کره‌شمالی به تحریم‌های آمریکا
کره‌‌شمالی در واکنش به تحریم‌های جدید موشکی آمریکا اقدام به پرتاب یک موشک دیگر کرد. به گزارش رویترز، کره‌شمالی ظاهرا دیروز اقدام به آزمایش یک موشک کرده که سومین آزمایش در ۲ هفته اخیر به شمار می‌رود. این آزمایش چند ساعت پس از انتقاد از تحریم‌های جدید آمریکا در واکنش به پرتاب‌های قبلی انجام شد. ستاد مشترک ارتش کره‌شمالی بدون اشاره به جزئیات خاصی، از آزمایش یک پرتابه ناشناش توسط کره‌شمالی خبر داد.  گارد ساحلی ژاپن نیز اعلام کرد موشک پرتاب شده می‌تواند یک موشک بالستیک باشد. این سومین آزمایش موشکی کره‌شمالی از آغاز سال جدید میلادی به شمار می‌رود. به گزارش رسانه‌های دولتی کره‌شمالی، ۲ موشک قبلی از نوع فراصوت بوده‌ که قابلیت دستیابی به سرعت بالا و تغییر مسیر پس از پرتاب را دارند. پس از آزمایش‌های موشکی اخیر کره‌شمالی، دولت بایدن تصمیم گرفت نخستین تحریم‌ها علیه برنامه تسلیحاتی پیونگ‌یانگ را اعمال کند. تحریم‌های دولت بایدن 6 تبعه کره‌شمالی، یک فرد روس و یک شرکت روسی را هدف قرار داد. 
واشنگتن این افراد و شرکت روسی را مسؤول تامین قطعات لازم برای برنامه‌های تسلیحاتی کره‌شمالی اعلام کرده و گفته این قطعات از چین و روسیه تامین شده است. خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده این تحریم‌ها با هدف جلوگیری از پیشرفت برنامه‌های تسلیحاتی کره‌شمالی و بی‌اثر کردن تلاش‌های این کشور برای توسعه فناوری‌های اشاعه تسلیحات اعمال و اجرا شده است. 
***
4 انفجار در مناطق تحت اشغال ترکیه در شمال سوریه
مناطق تحت اشغال ارتش ترکیه و تروریست‌های همسو در شمال استان حلب و الحسکه سوریه روز پنجشنبه شاهد ۴ انفجار بود که تلفات جانی در پی داشت. به نوشته وبگاه عنب بلدی، انفجار اول در یک ایستگاه اتوبوس شهر «الباب» در شرق حلب رخ داد که یک کشته و یک زخمی بر جا گذاشت؛ دلیل انفجار یک عامل انتحاری بود.
 در انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در شهر «اعزاز» در شمال حلب نیز ۲ نفر زخمی شدند. این انفجار در منطقه «الصیانه» در شمال این شهر رخ داد. گفته می‌شود بمبی کوچک به بدنه یک خودرو چسبانده شده بود. انفجار سوم نیز در شهر «عفرین» در شمال حلب به وقوع پیوست که دلیل آن نیز عامل انتحاری بود.
 به گفته عناصر وابسته به ترکیه، در این انفجار یک نفر کشته شد. در شهر «رأس العین» در استان الحسکه در شمال شرق سوریه نیز شب گذشته یک بمب منفجر شد که هنوز آماری از تلفات احتمالی آن در دست نیست.
 مناطق تحت اشغال تروریست‌های موسوم به «ارتش ملی سوریه» که مورد حمایت ترکیه قرار دارند، به طور روزانه و هفتگی شاهد انفجارهای مختلف است که عموما نیز منابع همسو با آنکارا، این انفجارها را به شبه‌نظامیان کرد منتسب می‌کنند.
 ارتش ترکیه از سال ۲۰۱۶ به بهانه مقابله با قدرت‌گیری شبه‌نظامیان کرد، حضور نظامی خود را در شمال و شمال شرق سوریه گسترش داده است؛ شبه‌نظامیانی که به گفته مقامات آنکارا با عناصر «پ‌ک‌ک» ارتباط عمیقی دارند. 
***
رئیس‌جمهور چین در مجمع جهانی اقتصاد سخنرانی خواهد کرد
رئیس‌جمهور چین به صورت مجازی در مجمع جهانی اقتصاد که هفته آتی برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد. خبرگزاری «سی‌جی‌تی‌ان» چین به نقل از سخنگوی وزارت خارجه این کشور دیروز اعلام کرد شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور این کشور 17 ژانویه (27 دی) از پکن به صورت مجازی در مجمع جهانی اقتصاد شرکت و در این مراسم سخنرانی خواهد کرد. این سومین سخنرانی رئیس‌جمهور چین در این مجمع خواهد بود. ژانویه 2021 شی جین‌پینگ در سخنرانی خود بر مساله چندجانبه‌گرایی تاکید کرد. وی در نشست داووس در 2017 نیز بر ترویج جهانی‌سازی اقتصاد تاکید داشت و در سخنرانی خود نسبت به سیاست درهای بسته هشدار داده بود. مجمع مجازی 2022 داووس 17 تا 21 ژانویه برگزار خواهد شد و سران کشورها روی چالش‌های پیش روی جهان امروز و نحوه رسیدگی به آنها به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت. 
***
معارض عربستانی مدعی ترور نافرجام «محمد بن‌سلمان» شد
حساب توئیتری «رجل دوله» در یک افشاگری از تلاش برای ترور «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی خبر داد. وی مدعی شد پس از این ترور نافرجام، ولیعهد سعودی به سرعت به یک مکان امن در جزیره «جبل حسان» در دریای سرخ منتقل شده و تا زمانی که تحقیقات تکمیل شود، تحت تدابیر شدید امنیتی قرار داشته است. افشاگر سعودی که خود را مشاور امنیتی سابق نامیده، همچنین نوشته است پیش از این ترور نافرجام، ده‌ها تن از افسران وزارت کشور عربستان به شکلی که رسانه‌ها بویی از آن نبرند، بازداشت و روانه زندان شده‌ بودند. وزارت کشور عربستان که سال‌ها تحت کنترل «محمد بن‌نایف» عموزاده بن‌سلمان بود، بارها شاهد پاکسازی و بازداشت‌های گسترده بوده است. خود محمد بن‌نایف نیز پنجم مارس ۲۰۲۰ به همراه «احمد بن‌عبدالعزیز» ۲ رقیب اصلی بن‌سلمان برای تخت پادشاهی روانه زندان شدند. مرداد ماه گذشته نیز وبسایت سعودی‌لیکس افشا کرد بالغ بر ۲۰۰ تن از افسران وزارت کشور عربستان به دلیل وفاداری به محمد بن‌نایف بازداشت شده‌اند. 

Page Generated in 0/0039 sec