printlogo


کد خبر: 242779تاریخ: 1400/10/25 00:00
استقلال تهران با برتری مقابل نفت مسجد سلیمان قهرمان نیم‌فصل شد
رکورد شکنی شیرین فرهاد

استقلال و نفت مسجد سلیمان در هفته پانزدهم و آخرین هفته نیم‌فصل اول لیگ برتر فوتبال کشورمان به مصاف هم رفتند که این دیدار با پیروزی 3 بر صفر شاگردان فرهاد مجیدی به پایان رسید تا قهرمانی نیم‌فصل استقلال قطعی شود. 
آبی‌های تهران با پیروزی در این دیدار نیم‌فصل اول را به سلامت پشت سر گذاشتند و پس از ۱۰ سال توانستند قهرمانی نیم‌فصل را کسب کنند اما این اتفاق به هیچ عنوان برای استقلالی‌ها دستاورد بزرگی محسوب نمی‌شود و بازیکنان این تیم نیز نباید در باد چنین قضیه‌ای بخوابند، چرا که آنها تازه نیمی از راه را طی کرده‌اند و ۱۵ بازی دیگر تا پایان فصل باقی مانده است. استقلالی‌ها زمانی به یک دستاورد خوب و با ارزش می‌رسند که بتوانند در آن ۱۵ بازی هم جایگاه جدولی خود را حفظ کنند و از صدر جدول تکان نخورند. 
استقلال مقابل تیم بحران‌زده نفت، از لحاظ آماری هم عملکرد خوبی داشت و توانست با امید گل مجموع 32/1 به 3 گل برسد. آبی‌ها در این دیدار بخوبی باگ سیستم نفتی‌ها را پیدا کرده بودند و اکثر حملات خود را از سمت راست شکل می‌دادند؛ جایی که نفتی‌ها فضای خالی زیادی به حریف می‌دادند و حضور یامگا هم در آن قسمت از زمین قدرت استقلال را چند برابر کرده بود. در این بازی هم مثل دیدار مقابل مس دیدیم که حضور یامگا در خط جلو می‌تواند کمک زیادی به استقلال از لحاظ هجومی بکند و با بازگشت وریا، فرهاد مجیدی باید برای بهبود عملکرد هجومی تیمش به حضور یامگا پشت تک مهاجمش امیدوار باشد. یکی از نکات مثبت عملکرد استقلال در نیم‌فصل اول مسابقات عدد صفری است که در ستون تعداد باخت‌های این تیم در جدول رده‌بندی لیگ برتر قرار دارد. تیم فرهاد مجیدی در طول نیم‌فصل اول هیچ شکستی را تجربه نکرد و همین موضوع شخصیت بسیار خوبی به تیم استقلال داده است. 
آبی‌های تهران در بازی مقابل نفت هم با سیستم ۳ دفاعه همیشگی خود وارد زمین شدند و بازی نسبتا خوبی را هم ارائه دادند، اگرچه در مقاطعی خط دفاع این تیم بسیار شکننده ظاهر شد اما به هر حال آبی‌ها امیدوارند با خرید یک مهره بازیساز خوب خارجی بتوانند مشکلات هجومی تیم در بازی‌های بزرگ را حل کنند. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که این مشکل استقلال تنها با یک مهره بازیساز حل نمی‌شود و مدت‌هاست در دنیای فوتبال ما نمی‌توانیم صرفا با خرید یک مهره بازیساز، مشکلات هجومی را حل کنیم. فرض کنیم تنها با خرید یک مهره بازیساز تمام مشکلات حل ‌شود، در این بین کادر فنی آبی‌ها هم باید بتواند هماهنگی و توازن لازم را در ترکیب تیم برقرار کند و حتی اگر استقلال بتواند در نیم‌فصل دوم یک بازیساز خوب جذب کند، کادر فنی باید بازنگری جدی‌ای در تفکرات خود برای خط حمله داشته باشد، چرا که حتی اگر بازیکن بازیساز به تیم بیاید و استقلالی‌ها بخواهند مثل نیم‌فصل اول بازی کنند، بعید است تغییر چندانی در شکل بازی تیمی حاصل شود. به بیان دیگر ما نباید توقعات را از همین الان برای مهره خارجی‌ای که هنوز هم خریداری نشده است بالا ببریم و تمام مشکلات تیم را به نبود یک بازیساز ربط بدهیم. البته با توجه به اوضاع سایر تیم‌های لیگ برتری، استقلالی‌ها برای قهرمانی نیاز به تغییرات اساسی هم ندارند. آنها باید تنها شکل حملات خود را ساختارمندتر کنند و با همان عملکرد خوب دفاعی خود به دنبال قهرمانی باشند. 
 
* ضرورت بهبود عملکرد هجومی تیم
در ۲ بازی اخیر آبی‌ها شاهد صحنه‌های نگران‌کننده‌ای در خط دفاع استقلال بودیم و شاید اگر به جای نفت مسجدسلیمان تیم دیگری مقابل استقلال قرار داشت و از فرصت‌هایی که به دست آورده بود بهتر استفاده می‌کرد، استقلال نمی‌توانست به این راحتی‌ها ۳ امتیاز این مسابقه را به دست آورد. فرهاد مجیدی برای رفع مشکل هجومی تیم خود در برخی بازی‌ها دست به ریسک منطقی زد و از لحاظ تعداد نفرات، حملات خود را شلوغ‌تر از گذشته کرد و همین موضوع هم باعث شد استقلال هم بین خطوط و هم از کانال‌های میانی فضای زیادی به حریف بدهد. البته این ریسک برای آبی‌ها جواب داد و این تیم توانست هم در این بازی و هم در بازی گذشته مقابل مس رفسنجان -که موقعیت زیادی به حریف داد- به پیروزی برسد اما برای نیم‌فصل دوم این ریسک دیگر منطقی به نظر نمی‌رسد و استقلال باید با تقویت ترکیب خود دیگر دست به چنین ریسکی نزند و تعادل در تمام خطوط را حفظ کند. استقلال باید به موازات حفظ کیفیت دفاعی‌اش، موقعیت‌سازی‌اش را نیز بهبود بخشد و البته این موضوع نباید با افت بیش از حد عملکرد دفاعی تیم همراه باشد. 
استقلال نیمی از راه قهرمانی را بخوبی پیموده است و الان حتی اگر ۲ امتیاز بازی با گل‌گهر را هم از این تیم کم کنیم باز در صدر جدول رده‌بندی حضور دارد، بنابراین همه چیز به نیم‌فصل دوم بستگی دارد و باید دید چند ماه بعد در تقابل با همین نفت مسجد سلیمان در ورزشگاه آزادی، شاگردان فرهاد مجیدی در چه حالی قرار دارند؛ آیا قهرمانی خود را از پیش مسجل کرده‌اند، آیا در همان هفته پایانی به قهرمانی می‌رسند یا مثل سال‌های گذشته هفته آخر برای‌شان هیچ معنی‌ای ندارد و هیچ امیدی هم به قهرمانی ندارند.
***
همه چیز درباره نیم‌فصل و آنچه بر سرخابی‌ها  گذشت
پرسپولیس مثل همیشه، استقلال فراتر از همیشه
دور رفت مسابقات لیگ برتر فوتبال در فصل جاری در حالی به اتمام رسید که استقلال با ۳۵ امتیاز صدر جدول را از آن خود کرد تا شاگردان فرهاد مجیدی برای پرسپولیس، قهرمان ۵ دوره متوالی این مسابقات، خط و نشان بکشند. 
۳۵ امتیاز از ۱۵ دیدار باعث شد آبی‌پوشان پایتخت میانگین بیشتر از ۲ امتیاز در هر بازی را کسب کنند تا نشان دهند عزمی جدی برای قهرمانی دارند. این در حالی است که پرسپولیس با ۳ امتیاز اختلاف نسبت به رقیب سنتی خود در تعقیب آنهاست و دوست ندارد جام را پس از ۵ فصل متوالی از دست بدهد یا آن را به استقلال بسپارد. یحیی گل‌محمدی، سرمربی پرسپولیس که برای سومین قهرمانی خود با این تیم و کسب ششمین جام متوالی سرخپوشان امتیاز جمع می‌کند، تا اینجا هم آماری نزدیک به سال‌های گذشته داشته اما نتایج استقلال فراتر از حد تصور سرخ‌ها بوده است تا چالشی جدی در ادامه رقابت‌ها برای مدافع عنوان قهرمانی باشد. سرخپوشان پایتخت تا اینجای کار تعداد امتیازات بیشتری نسبت به فصل گذشته کسب کرده‌اند. این تیم در پایان نیم‌فصل نخست لیگ بیستم، ۳۰ امتیاز داشت و در فصل جاری ۲ امتیاز بیشتر به اندوخته خود اضافه کرده است؛ آماری قابل قبول برای یحیی گل‌محمدی نسبت به عملکرد خودش ولی ضعیف‌تر از همتایان قبلی خود نظیر برانکو ایوانکوویچ و گابریل کالدرون که این تیم را در مسیر قهرمانی‌های متوالی هدایت کردند. یحیی در آمار فصل جاری خود امتیازات خوبی را جمع کرده است که نشان می‌دهد او هم با جدی شدن بازی‌ها و عملکرد استقلال، جاه‌طلبی بیشتری دارد. با این حال تعداد گل‌های دریافتی این تیم نسبت به گذشته افزایش داشته است. پرسپولیس فصل گذشته ۸ گل خورده داشت ولی در لیگ بیست‌و‌یکم، در نیمه راه ۱۰ گل خورده دارد؛ نمره‌ای منفی برای تیمی که یکی از ارکان اصلی قهرمانی‌های متوالی‌اش استحکام بالای خط دفاعی بوده است. در واقع این پاشنه آشیلی است برای تیمی که همواره با حفظ آمار خوب در خط دفاعی توانسته شنل قهرمانی را در پایان فصل بر تن کند. در هر صورت پرسپولیس تا این جای کار ۲ برابر صدرنشین فعلی و رقیب سنتی خود گل خورده است. جدایی محمدحسین کنعانی‌زادگان از قلب دفاع سرخ‌ها در کنار عملکرد پرفراز و نشیب حامد لک در چارچوب دروازه پرسپولیس و نبود بوژیدار رادوشوویچ در این تیم موجب شد رهبری سیدجلال حسینی، کاپیتان باتجربه پرسپولیس نیز نتواند تعداد گل‌های خورده این تیم را کاهش دهد. در سوی مقابل اما آمار گلزنی پرسپولیس همچون سال قبل روی عدد ۲۱ قرار گرفته تا خروج بازیکنانی نظیر شهریار مغانلو چندان تأثیری در تکرار این آمار نداشته باشد، البته با توجه به مصدومیت عیسی آل‌کثیر و دور ماندن او از میادین تا پایان فصل، شاید آمار پرسپولیس در این بخش هم دستخوش تغییر شده و روندی نزولی یابد. با همه این تفاسیر باید دید گل‌محمدی برای حل مشکل گل خوردن تیمش رقیبی سرسخت برای حامد لک می‌آورد یا خط دفاع خود را با خریدهای اسم و رسم‌دار ترمیم می‌کند تا بتواند مقابل تفکرات فرهاد مجیدی و دستیار ایتالیایی‌اش «گابریل پین» عرض اندام کند. 

Page Generated in 0/0062 sec