printlogo


کد خبر: 243058تاریخ: 1400/11/2 00:00
رزمایش امنیت دریایی 2022 با حضور نیروی دریایی ایران، روسیه و چین برگزار شد
میدان‌داری در اقیانوس هند
سخنگوی رزمایش: پیام برگزاری این رزمایش، رسیدن ایران، روسیه و چین به سطح معنادار روابط نظامی است

گروه سیاسی: رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2022 با حضور یگان‌های سطحی و پروازی نیروهای دریایی ارتش و سپاه و یگان‌های شناوری نیروی دریایی کشورهای چین و روسیه با شعار «باهم برای صلح و امنیت» در منطقه‌ای به وسعت 17هزار کیلومترمربع در شمال اقیانوس هند برگزار شد. 
امیر دریادار دوم مصطفی تاج‌الدینی، سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲، صبح روز گذشته با اعلام خبر آغاز این رزمایش اظهار داشت: برابر برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته انواع تمرینات تاکتیکی از جمله نجات شناور دچار حریق، آزادسازی شناور ربوده شده و تیراندازی علیه اهداف مشخص دریایی در شب و روز از جمله تمرینات تاکتیکی و عملیاتی پیش‌بینی شده جهت اجرا توسط یگان‌های ۳ کشور ایران، چین و روسیه در این رزمایش است. وی منطقه شمال اقیانوس هند را به دلیل وجود آبراه‌ها و تنگه‌های مهم باب‌المندب، مالاکا و هرمز بسیار حائز اهمیت برشمرد و گفت: از این ۳ تنگه به عنوان مثلث طلایی در منطقه یاد می‌شود و همچنین دریای عمان و شمال اقیانوس هند نیز از جمله مناطق حیاتی تجارت جهانی است، لذا تلاش جمهوری اسلامی ایران و کشورهای چین و روسیه، تلاشی جمعی برای رسیدن به امنیت دریانوردی پایدار در این منطقه و آبراه‌های حیاتی آن است تا منافع ۳ کشور حفظ شود. تاج‌الدینی با اشاره به برگزاری این رزمایش برای سومین سال متوالی افزود: پیام برگزاری این رزمایش، رسیدن هر ۳ کشور به سطح معنادار و قابل توجهی از روابط نظامی است و همچنین نشان می‌دهد امروز جمهوری اسلامی ایران به سطحی از قدرت در عرصه دریا رسیده است که می‌تواند محوریت و فرماندهی رزمایش‌ها را در کنار قدرت‌های بزرگ دریایی عهده‌دار شود. سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲ در ادامه گفت: شعار این رزمایش «باهم برای صلح و امنیت» است و مصداق بارزی است از اینکه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان با ایجاد اتحادهای راهبردی متکی بر منافع و احترام متقابل، هیچ‌گاه منزوی نبوده و نخواهد ماند. 
وزارت دفاع روسیه نیز با انتشار بیانیه‌ای درباره این رزمایش نوشت: 14 کشتی جنگی و امدادی روس از ۳ ناوگان مختلف در این رزمایش مشترک حضور دارند. 
در ابتدای این رزمایش شناورهای ایران، چین و روسیه به سوی اهداف از پیش تعیین‌شده در دریا تیراندازی کردند. تاج‌الدینی در این باره گفت: در این مرحله از رزمایش، یگان‌های شناور ایران، چین و روسیه به سرفرماندهی ناوشکن تمام ایرانی جماران و با استفاده از سلاح‌های کالیبر 20 میلیمتری به سوی اهداف سطحی از پیش تعیین‌شده در دریا تیراندازی کردند. در ادامه برگزاری رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲، یگان‌های شناوری و پروازی ایران، چین و روسیه عملیات آزادسازی کشتی ربوده شده و اطفای حریق را تمرین کردند. سخنگوی رزمایش در این باره گفت: در این مرحله از رزمایش پس از ارسال پیام اضطراری کشتی‌های مورد ربایش ابتدا منطقه عملیات توسط بالگردهای نیروی دریایی ارتش مورد شناسایی و جست‌وجو قرار گرفت و سپس ناوشکن جماران که سرفرماندهی رزمایش را بر عهده داشت، شناورهای رزمی مستقر در منطقه را برای اجرای عملیات آزادسازی اعزام کرد. وی افزود: همچنین نیروهای عملیات ویژه ارتش و سپاه با مشارکت نیروهای عملیات ویژه چین و روسیه، پس از عملیات اطفای حریق کشتی، با فرود آمدن از هوا و سطح روی عرشه شناور ربوده شده، دزدان دریایی را دستگیر و عملیات آزادسازی کشتی را اجرا کردند. 
 
* توان تقویت کمربند امنیتی در شمال اقیانوس هند و دریای عمان را داریم
معاون هماهنگ‌کننده ارتش با بیان اینکه تقویت همکاری‌های دریایی و ارتقای امنیت تجارت بین‌المللی دریایی و مقابله با دزدی دریایی و تروریسم دریایی از جمله اهداف رزمایش مرکب ایران، چین و روسیه است، گفت: هماهنگی بهتر و ارتباطات نزدیک‌تر بین نیروهای دریایی کشورهای منطقه و شرکت‌کننده در این رزمایش و تبادل تجربیات دریایی از دستاوردهای این رزمایش است. امیر دریادار حبیب‌الله سیاری گفت: رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲ در ابعاد مختلف حائز اهمیت است که برقراری امنیت تجارت دریایی در شمال اقیانوس هند و هماهنگی بهتر و ارتباطات نزدیک‌تر بین نیروهای دریایی کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای و البته تبادل تجربیات دریایی در امدادرسانی و کمک در حوادث و سوانح دریایی از آن جمله است. وی همچنین تصریح کرد: برگزاری مقتدرانه این رزمایش با میزبانی و فرماندهی ما نشان می‌دهد نیروهای دریایی جمهوری اسلامی ایران متشکل از ارتش و سپاه به توانمندی بسیار خوبی در برنامه‌های امنیت‌افزای مشترک با یکدیگر و مرکب با دیگر کشورها رسیده‌اند و می‌توانند کمربند امنیتی در شمال اقیانوس هند و دریای عمان را تقویت کنند. 
 
* هماهنگی ایران، چین و روسیه در بالاترین سطح قرار دارد
امیر دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش نیز در حاشیه رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲ با بیان اینکه چین و روسیه کشورهایی هستند که در سطح جهان در همه حوزه‌ها حرف برای گفتن دارند و در حوزه دریا نیز به عنوان قدرت دریایی شناخته می‌شوند، اظهار داشت: نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای طی یک دهه گذشته حضوری جدی و فعال در منطقه داشته و امروز نیز تمام تلاش هر ۳ کشور در حوزه دریا بر پایه این بوده که امنیت و ایمنی دریانوردی را تأمین کنند. وی با بیان اینکه ۳ کشور ایران، چین و روسیه تأمین امنیت و ایمنی دریانوردی را فارغ از ائتلاف‌های غربی و به صورت مستقل انجام می‌دهند، افزود: در کنار هم قرار گرفتن این ۳ کشور همراه با احترام متقابل بسیار حائز اهمیت است. امیر دریادار ایرانی ادامه داد: با توجه به اینکه طی ۲ سال گذشته روند به گونه‌ای بوده که امروز هماهنگی ۳ کشور در بالاترین سطح خود قرار دارد، کشورهای چین و روسیه هر دو با ترکیبی متفاوت‌تر از سال‌های گذشته و با رزم‌ناوها و ناوشکن‌ها در این رزمایش حاضر شده‌اند و این باعث شده پیچیدگی ترکیب تجهیزاتی ‌بالاتر برود و تعداد نفرات درگیر در رزمایش نیز افزایش یافته است. 
 
* پایان رزمایش سه‌جانبه
سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2022 بعدازظهر روز گذشته خبر از پایان این رزمایش با رژه از مقابل ناوشکن دنا داد. در این مراسم تمام شناورهای شرکت‌کننده در رزمایش از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای دریایی کشورهای چین و روسیه از مقابل ناوشکن دنا رژه رفتند. ناوشکن‌های دنا، جماران، نقدی، ناوهای موشک‌انداز زره و تبرزین و شناورهای بهرگان و گناوه، شناور شهید ناظری از نیروی دریایی سپاه، ناوشکن ارومچی و شناور تدارکاتی «تای‌خو» از نیروی دریایی چین و رزم‌ناو واریاگ و ناوشکن ادمیرال تریبوتس و سوخت‌رسان بوریس از نیروی دریایی روسیه در این رژه دریایی شرکت داشتند. 

Page Generated in 0/0039 sec