printlogo


کد خبر: 243060تاریخ: 1400/11/2 00:00
تساوی تیم‌ ملی فوتبال زنان ایران در نخستین گام جام ملت‌های آسیا مقابل هند
یک امتیاز بانوان ایرانی

سیده الهه موسوی: تساوی صفر - صفر برابر تیم‌ ملی بانوان هند در خانه این تیم؛ این تازه شروع کار برای بانوان فوتبالیست ایران بود؛ تیمی که یکی، دو سال به امان خدا رها شد و تا آستانه انحلال پیش رفت اما یکی از اقدامات صحیح فدراسیون فوتبال، توجه و اهمیت به تیم‌ ملی بانوان بود. آنها پنجشنبه گذشته نخستین بازی خود را در جام ملت‌های آسیا انجام دادند؛ مصافی که هر چه در آن رقم می‌خورد برای نخستین‌بار در تاریخ‌مان ثبت می‌شد. این دیدار که در ورزشگاه دی وای‌پاتیل بمبئی مقابل هند میزبان انجام شد با درخشش خیره‌کننده زهره کودایی، دروازه‌بان تیم‌ ملی‌مان، موفق شدیم هند را متوقف کنیم. ایران در این دوره برای نخستین‌‌بار است که در جام ملت‌های آسیا شرکت کرده است، از این رو این نخستین امتیاز ملی‌پوشان بانوی ایران در جام ملت‌های آسیا به شمار می‌رفت؛ تیمی که با حمایت و توجه و صدالبته دلگرمی مسؤولان ورزشی و حتی بالادستی‌ها می‌تواند در آینده نه‌چندان دور، همانند تیم‌ ملی مردان‌مان از بزرگان قاره شود. این یک آرزو نیست، این یک نقشه راه است؛ برنامه‌ای که بیش از 70 سال قبل در بخش مردان کلید خورد و خیلی زود میوه آن نهال تازه غرس‌شده را با ۳ قهرمانی متوالی در جام ملت‌های آسیا چیدیم. 
زهره کودایی، بهناز طاهرخانی، غزاله بنی‌طالبی، فاطمه عادلی، ملیکا متولی، ثنا صادقی، ملیکا محمدی، زهرا سربالی، هاجر دباغی، سمانه چهکندی و نگین زندی ترکیب اولیه تیم ایران برای این دیدار بودند. ملی‌پوشان ایران در دومین مسابقه خود فردا یکشنبه سوم بهمن از ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه مقابل چین، پرافتخارترین تیم این مسابقات به میدان می‌روند. چین در نخستین دیدار خود چین‌تایپه را با ۴ گل شکست داد. 
 
* به آینده امیدواریم
آنها تازه در اول راه هستند. اگر لیگ‌ فوتبال بانوان در کشورمان به‌درستی برگزار شود و باشگاه‌های حرفه‌ای موظف شوند علاوه بر تیم مردان، یک تیم هم برای زنان تشکیل دهند، قطعا آنقدر استعداد وجود دارد که با یک برنامه ولو کوتاه‌‌مدت بشود آسیا را غافلگیر کرد و در ادامه با چند برنامه میان و بلند‌مدت، برای دست‌کم 10 سال بعد، می‌شود آرزوهای بزرگی مثل موفقیت در جام‌جهانی زنان را متصور شد. 
هیچ چیز دور از دسترس نیست. همان‌طور که در فوتبال مردان به اندازه کافی نیرو و استعداد وجود دارد، در بخش بانوان هم قصه به همین منوال است. تنها باید دید حرفه‌ای به موضوع داشت. باشگاه‌های متمول که همگی دولتی هستند باید در بخش بانوان به صورت جدی سرمایه‌گذاری کنند تا یک به یک امثال زهره کودایی کشف شوند. دختران ایران برابر هند چنان جسورانه و محکم پا به میدان گذاشتند که تیم میزبان غافلگیر شد. این تازه آغاز راه ما است. می‌دانیم که فاصله زیادی با تیم‌های مطرح آسیا چون چین وجود دارد اما در صورت شکست پرگل برابر این تیم در روز یکشنبه نباید مأیوس شویم. اگر امروز حمایت کنیم و اگر امروز به صورت تمام‌قد در بحث حرفه‌‌ای‌سازی ورزش بانوان وارد عمل شویم، شک نکنید همان‌طور که تیم‌ ملی مردان‌ ما بزرگی‌اش را چندین دهه در آسیا به حریفان دیکته کرد و می‌کند، این قصه در بانوان هم قابل تکرار است. 
ورزش حرفه‌ای چیزی نیست جز سرمایه‌گذاری حرفه‌ای و بها دادن به استعدادهایی که در این مرز و بوم فراوان است. فقط باید دید و کشف کرد و پرورش داد. دلگرم‌شان کرد و نگاه جنسیتی را کنار زد. این تیم با پوشش کامل حجاب اسلامی نشان داد اگر بعضی تنگ‌نظری‌های پیشین و نگاه غلط به بعضی موارد نبود، شاید پیش‌تر از اینها همین بانوان مایه افتخار و آبرو برای ایران عزیز می‌شدند. آنها نیمی از جمعیت کشورمان هستند، همان‌هایی که سال‌هاست در بحث کنکور و دانشگاه از پسران پیشی گرفته‌اند. دختران ما حالا آرزوهای بزرگی در سر دارند. اینک توپ زیر پای آنان است؛ شیر‌دخترانی از جنس سختکوشی و تعصب. 
 
* ایراندوست: با برنامه وارد این تورنمنت شده‌ایم
سرمربی تیم ‌ملی فوتبال بانوان در کنفرانس مطبوعاتی بعد از دیدار برابر هند توضیحاتی ارائه کرد. مریم ایراندوست پس از دیدار برابر هند در کنفرانس مطبوعاتی گفت: فکر می‌کنم نخستین مسابقه در هر تورنمنتی سخت‌ترین بازی است. با توجه به اینکه بچه‌های من نخستین حضورشان در این رقابت‌ها را تجربه می‌کردند و در 5 ماه اخیر بازی تدارکاتی نداشتند، یک مقدار استرس بر تیم غالب بود اما همه دیدند که تیم من تمام تلاش و توانش را گذاشت تا بتواند از نام ایران دفاع کند. وی اضافه کرد: این دیدار خیلی برای‌مان مهم بود و پیش‌بینی این را داشتیم که هند با توجه به برنامه‌ریزی طولانی‌مدتی که کرده، قطعا تیم قدرتمندی است اما توانستیم حداقل امتیاز این بازی را به دست بیاوریم. به دفاع و ضدحمله روی آورده بودیم ولی با نیرو و انرژی‌ای که مردم ایران برای ما فرستادند، دوست داشتیم امتیاز کامل را از این دیدار به دست بیاوریم. تیم ‌ملی فوتبال بانوان واقعا برای پیروزی به میدان رفته بود. سرمربی تیم ‌ملی فوتبال بانوان در ادامه درباره دیدار برابر چین گفت: این تیم یکی از قدرت‌های آسیاست و مقابل چین هم قطعا با برنامه وارد زمین بازی می‌شویم. با بازی خوبی که تیمم برابر هند اجرا کرد و با توانایی خوبی که دروازه‌بان‌مان دارد، فکر می‌کنم بتوانیم برابر چین هم دروازه‌مان را بسته نگه داریم. وی در ادامه اضافه کرد: به تیمم خیلی ایمان دارم و با برنامه وارد این تورنمنت شده‌ایم. امیدواریم از این گروه صعود کنیم. ایراندوست در پایان اظهار داشت: به نظرم همه بازیکنان بهترین بودند و کودایی یکی از بهترین بازیکنانی است که توانست به وظیفه‌اش بخوبی عمل کند. هاجر دباغی پستش پشت فوروارد است و به عنوان یک هافبک طراح زمانی که صاحب توپ می‌شد، کارش را بخوبی انجام می‌داد و زمانی که صاحب توپ نبود، وظیفه‌اش این بود که 2 هافبک طراح هند را پرس کند. کار سختی بود ولی با توانایی‌ای که از هاجر سراغ داشتیم، او را در این پست گذاشتیم. دباغی با توجه به آسیبی که از ناحیه مچ پا داشت، توانست بخوبی به وظایف خود عمل کند. 
 
* کودایی پس از انتخاب به ‌عنوان بهترین بازیکن: با قدرت ادامه می‌دهیم
دروازه‌بان تیم ‌ملی فوتبال بانوان ایران که بهترین بازیکن دیدار با میزبان بود، وعده داد ملی‌پوشان کشورمان با قدرت به کار خود در جام ملت‌های آسیا ادامه می‌دهند. کودایی پس از این انتخاب اظهار داشت: بازی مساوی شد اما همه بازیکنان زحمت کشیدند و جنگیدند. با همین قدرت ادامه ‌دهیم و ان‌شاءالله بتوانیم با نتایج خوب، دل مردم ایران عزیز را شاد کنیم. بازی سختی بود. بالاخره در تورنمنتی مانند جام ملت‌های آسیا، نخستین بازی همیشه حساسیت خاص خودش را دارد. ما هم برای نخستین بار در جام ملت‌های آسیا حضور داریم. وی در ادامه درباره بازی با چین گفت: چین تیمی حرفه‌ای است و تجربه بسیار زیادی در سطح آسیا دارد. این تیم 8 دوره عنوان قهرمانی آسیا را در کارنامه دارد. تیم ایران برای نخستین‌بار است که به این بازی‌ها آمده اما این دلیل نمی‌شود که ما شجاعانه و غیرتمندانه بازی نکنیم. همه تلاش‌مان را در بازی برابر چین به کار خواهیم گرفت تا بهترین عملکرد را داشته باشیم و از آن بازی هم امتیاز کسب کنیم. دروازه‌بان تیم ‌ملی فوتبال بانوان تصریح کرد: شرایط کمی سخت است اما توانستیم خوب بازی کنیم و بجنگیم. هند نیز بسیار خوب بود و به این تیم تبریک می‌گویم. همه سعی‌مان را می‌کنیم تا شرایط‌مان بازی به بازی بهتر شود و بتوانیم بهترین نتایج را در این مسابقات به دست بیاوریم. 
 
* نگاه آماری به عملکرد زنان فوتبال ایران
تیم ملی فوتبال زنان هند در دیدار با ایران از نظر آماری تیم برتر بود. آمار حاکی از برتری تیم هند در این دیدار بود اما ملی‌پوشان ایران موفق شدند در نخستین حضور خود در جام ملت‌های آسیا یک امتیاز کسب کنند. میزبان این مسابقات 1/64 درصد مالک توپ و میدان بود و در مقابل ایران 9/35 درصد مالکیت توپ و زمین را در اختیار داشت. هند در این مسابقه ۲۴ شوت به سمت دروازه ایران زد که 5 شوت آن در چارچوب بود اما ایران 8 شوت داشت که تنها یک شوت در چارچوب بود.  هر دو تیم در تعداد کارت‌های زرد برابر بودند. از ایران ثنا صادقی و از هند مانیشا کالیان کارت زرد گرفتند. ۲ تیم کارت قرمز دریافت نکردند. 

Page Generated in 0/0034 sec