printlogo


کد خبر: 247712تاریخ: 1401/1/29 00:00
در پی یورش نظامیان رژیم‌صهیونیستی به مسجدالاقصی، خدام این مکان مقدس از مقاومت فلسطین کمک خواستند
استمداد قدس از غزه

روز گذشته با وجود تداوم درگیری‌ها در مسجدالاقصی تحول جدیدی در روند این درگیری‌ها رخ داد که به نظر می‌رسد این تنش‌ها را در صورت عدم توقف فوری، به انفجاری بزرگ تبدیل خواهد کرد. از بامداد دیروز صدها فلسطینی نمازگزار برای مقابله با تعرض صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی و هتک حرمت آن به ‌بهانه عید «پسح» به این مکان مقدس عزیمت کردند. شبکه قدس فلسطین گزارش داد نمازگزاران فلسطینی که شمار آنها صدها نفر می‌شود، بر اساس فراخوانی که از روز پیش داده شده بود، برای ممانعت از هتک حرمت مسجدالاقصی توسط صهیونیست‌‌های شهرک‌نشین در این مکان حاضر شده‌اند. شامگاه شنبه تصاویری منتشر شد که شمار زیادی از شهرک‌نشینان در مقابل باب المغاربه تجمع کرده‌ بودند تا با باز شدن دروازه آن، به صحن‌های مسجدالاقصی یورش برند. دیروز (یکشنبه) صحن‌های مسجدالاقصی شاهد یورش صدها نظامی صهیونیست و حضور غیرقانونی صدها شهرک‌نشین در محوطه مسجد و تلاش آنها برای بیرون راندن نمازگزاران فلسطینی بود. خبرگزاری شهاب فلسطین، با انتشار تصاویری از استقرار صدها نیروی پلیس رژیم صهیونیستی در صحن‌های مسجد‌الاقصی به منظور زمینه‌سازی و تامین امنیت برای ورود شهرک‌نشینان صهیونیست خبر داد. نظامیان صهیونیست به مرابطین (نگهبانان و محافظان) مسجدالاقصی نیز حمله کردند و به گفته منابع محلی، آنها را مجبور کردند به مصلاهای مسجدالاقصی بروند و با توسل به زور آنها را مجبور به بستن درهای نماز‌خانه‌ها کردند. اشغالگران با هر کس که با استفاده از تلفن همراه تلاش داشت جنایات آنها را مستند و از آنها فیلمبرداری کند، برخورد کردند. 
 
* فریاد کمک از قدس و حمله جوانان فلسطینی به صهیونیست‌ها
  مرابطین در مسجدالاقصی از طریق بلندگو‌هایی که در دست داشتند، فریادهای کمک از همه مردم فلسطین در سراسر این کشور برای دفاع از قدس سر دادند. یکی از نگهبانان مسجدالاقصی در ادامه فریادهای استغاثه خود، خطاب به شاخه نظامی حماس گفت: ‌ای کتائب قسام، هان ‌ای محمد الضیف! ماه رمضان گذشته از شما کمک خواستیم و اکنون باز هم از شما کمک می‌خواهیم. شیخ عکرم صبری، خطیب مسجدالاقصی نیز از همه مردم فلسطین خواست ساکنان بیت‌المقدس را تنها نگذارند. سرانجام اشغالگران با مقاومت جوانان فلسطینی ناچار به عقب‌نشینی شدند. جوانان غیرمسلح فلسطینی با سر دادن شعار «با جان، با خون فدای تو می‌شویم ‌ای مسجدالاقصی» (بالروح بالدم نفدیک یا أقصى)، با نظامیان تا دندان مسلح صهیونیست در مسجدالاقصی مقابله می‌کنند. نظامیان صهیونیست نیز که تا لحظاتی مانع ورود نمازگزاران فلسطینی به صحن‌های مسجدالاقصی می‌شدند، اعلام کردند که فلسطینی‌ها با تحویل کارت‌های هویت‌شان در دروازه‌ها می‌توانند وارد شوند. برخی منابع محلی گزارش دادند که جوانان فلسطینی با پرتاب سنگ، اتوبوس‌های حامل شهرک‌نشینان را در نزدیک باب‌ الاسباط در قدس اشغالی هدف قرار دادند. از سوی دیگر، رسانه‌های عبری گزارش دادند که در پی پرتاب این سنگ‌ها 5 شهرک‌نشین مصدوم شدند. از سوی دیگر پایگاه خبری شبکه الجزیره به نقل از سازمان هلال‌احمر قدس نوشت در جریان درگیری‌ها در منطقه باب‌الاسباط، کادرهای درمانی ۱۰ مجروح را تحت مداوا و درمان قرار داده‌اند. 
 به گزارش خبرگزاری شهاب فلسطین، بیت‌المقدس و صحن‌های مسجد‌الاقصی از جمعه گذشته شاهد شدیدترین درگیری‌ها در یک سال گذشته میان نظامیان صهیونیست و نمازگزاران فلسطینی است. این در حالی است که مقاومت فلسطین طی چند روز اخیر درباره هرگونه تشدید تنش در بیت‌المقدس به اشغالگران هشدار داده است. «هارون ناصر‌الدین» عضو دفتر سیاسی حماس و یکی از مقامات دفتر امور بیت‌المقدس درباره تجاوز به مسجد‌الاقصی یا اجازه دادن به شهرک‌نشینان برای قربانی کردن در داخل صحن‌های آن، به رژیم صهیونیستی گفت: «حماس به میانجی‌ها اطلاع داده است که هر گونه قربانی در مسجد‌الاقصی، به منزله اعلان جنگ است و [عملیات] شمشیر قدس2، بسیار شدیدتر از [شمشیر قدس] قبلی است». وی تأکید کرد که جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نسبت به فریبکاری رژیم صهیونیستی هوشیار است و اجازه نخواهد داد مسجد‌الاقصی آسیب ببیند یا در آن قربانی کنند. نکته قابل توجه اینکه تا عصر یکشنبه (زمان تنظیم این گزارش) خبری مربوط به برپایی مراسم عید «پسح» و قربانی کردن در مسجدالاقصی منتشر نشد که این مساله نشان از وحشت صهیونیست‌ها نسبت به واکنش مقاومت گروه‌های فلسطینی است. 
 
* مقاومت فلسطینی: آتش‌بسی در کار نیست
اخباری به نقل از منابع مصری منتشر شده است که مسؤولان دستگاه اطلاعات مصر در تلاش برای میانجی‌گری جهت ممانعت از تشدید اوضاع در اراضی اشغالی فلسطین، با رهبران حماس و مسؤولان رژیم صهیونیستی تماس برقرار کرده‌اند. این منابع همچنین از ورود دوحه به خط میانجیگری و حصول توافق‌هایی میان حماس و رژیم صهیونیستی خبر دادند اما گروه‌های مقاومت فلسطینی دستیابی به هرگونه توافق آتش‌بس با رژیم صهیونیستی را تکذیب و اعلام کردند که بر اساس مقتضیات میدان با اشغالگران برخورد می‌کنند و تنها ضامن بازدارندگی تجاوز اشغالگران، مقاومت و تداوم پیوند در صحن‌های مسجدالاقصی است. «داوود شهاب» از رهبران جنبش جهاد اسلامی در گفت‌وگو با وبگاه «العهد»، تصریح کرد: «ما از آتش‌بس صحبت نمی‌کنیم، بلکه درباره رسیدگی به مقتضیات میدان صحبت می‌کنیم، یعنی اگر به مردم فلسطین حمله شود، موضعی خواهیم داشت که در آن زمان بیان خواهد شد». 
«عبداللطیف القانوع» سخنگوی جنبش حماس نیز در گفت‌وگو با العهد تصریح کرد: «در میادین بیت‌المقدس و مسجدالاقصی هیچ آتش‌بس و آرامشی در کار نیست و این حق مردم فلسطین است که در مسجد‌الاقصی نماز بخوانند و اعتکاف کنند و این حقی است که نمی‌توان درباره آن چانه‌زنی کرد». 
 
* پیوند غزه و جنین در حمایت از قدس
جنبش حماس با انتشار بیانیه‌ای شدیداللحن اعلام کرد: «مسجدالاقصی خط قرمز است و رژیم اشغالگر مسؤولیت تجاوز به نمازگزاران و دادن اجازه به اشغالگران برای هتک حرمت به صحن‌های آن را بر عهده دارد. ما این رژیم را مسؤول حمله به نمازگزاران داخل مسجد‌الاقصی و پیامدهای اجازه دادن به شهرک‌نشینان برای یورش و هتک حرمت به صحن‌های آن می‌دانیم که تحریکی برای احساسات مردم فلسطین، عرب‌ها و همه مسلمانان است». 
همزمان با تجاوز صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی، مساجد اردوگاه جنین در کرانه باختری خواستار بسیج عمومی برای دفاع از مسجدالاقصی شدند. ظهر دیروز همچنین مانور راکتی مقاومت در غزه با شلیک چند راکت کنترل شده برگزار شد. از سوی دیگر منابع خبری از به صدا درآمدن آژیرهای خطر در شهرک صهیونیستی «ناحل عوز» در اطراف غزه روز خبر دادند.
 کانال تلگرامی صابرین نیوز روز گذشته خبر داد  صدای ۲ انفجار در این شهرک‌ها شنیده شده است. صابرین‌نیوز همچنین گزارش داد ۲ موشک ۱۰۷ میلیمتری به این شهرک‌ها اصابت کرده است. شبکه خبری المیادین اما گزارش داد که صدای این انفجارها از اطراف این شهرک‌ها شنیده شده است. هنوز جزئیات بیشتری درباره ماهیت این انفجارها و تلفات احتمالی آن منتشر نشده است.

Page Generated in 0/0039 sec