printlogo


کد خبر: 248559تاریخ: 1401/2/24 00:00
صهیونیست‌ها به مراسم تشییع شهید شیرین ابوعاقله حمله کردند
تشییع شیرین در قدس

نظامیان رژیم صهیونیستی بعدازظهر دیروز (جمعه) به مراسم تشییع شهید  «شیرین ابو عاقله» خبرنگار شبکه «الجزیره» حمله کردند. پایگاه خبری «عرب۴۸» در این باره گزارش داد مراسم تشییع خبرنگار شهید شبکه الجزیره از بیمارستان «الفرنسی» در قدس اشغالی آغاز شد اما نیروهای رژیم صهیونیستی با حمله به ساختمان بیمارستان به شرکت‌کنندگان در این مراسم تعرض کردند و آنها را مورد ضرب و جرح قرار دادند. هلال‌احمر فلسطین نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد در پی حمله نظامیان رژیم صهیونیستی به بیمارستان، ده‌ها نفر مجروح شدند. عرب ۴۸ اضافه کرد که پلیس رژیم صهیونیستی جاده‌ها و راه‌های منتهی به بیمارستان را بست و از برافراشتن پرچم فلسطین و همچنین در دست داشتن تصویر خبرنگار شهید شبکه الجزیره ممانعت به عمل می‌آورد. راهپیمایی ۳ روزه یادبودی که از چهارشنبه گذشته با شهادت ابوعاقله- که در حین گزارش حمله به اردوگاه آوارگان جنین، توسط نیروهای اسرائیلی مورد اصابت گلوله قرار گرفت-  شروع شده بود روز جمعه با تشییع جنازه در زادگاهش در بیت‌المقدس به اوج خود رسید. 
نظامیان رژیم صهیونیستی از صبح دیروز حضور خود در بیت‌المقدس را با هدف افزایش آمادگی در مراسم خاکسپاری پیکر «شیرین ابوعاقله» خبرنگار شهید توسط فلسطینی‌ها تقویت کردند. شبکه رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی در این باره اعلام کرد: «پلیس تدابیر امنیتی شدیدی را در مجاورت کوه معبد و شهر قدیمی در قدس اتخاذ می‌کند تا برای مراسم تشییع پیکر شیرین ابوعاقله، خبرنگار الجزیره آماده باشد». طبق گزارش خبرگزاری «آناتولی»، در مقابل، ‌نیروهای ملی و گروه‌های مقاومت اسلامی در قدس اعلام کردند روز تشییع پیکر شیرین ابوعاقله «روز ضربه و عزاداری عمومی» خواهد بود. پیش از این هیات برگزارکننده رویدادهای ملی در قدس، محدودیت‌هایی از جمله برافراشتن پرچم فلسطین و سر دادن شعارهای ملی را که نظامیان رژیم صهیونیستی در تلاش برای اعمال آنها در حین مراسم تشییع بودند، رد کرده بود. نظامیان رژیم صهیونیستی چهارشنبه گذشته در یورش به منطقه «جنین» در شمال کرانه باختری شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی شبکه «الجزیره» را در حالی که جلیقه خبرنگاری به تن داشت، از فاصله ۱۰۰ تا۱۵۰ متری به شهادت رساندند و «علی السمودی» تهیه‌کننده این شبکه را نیز زخمی کردند. ترور ابوعاقله نخستین جنایت رژیم صهیونیستی علیه روزنامه‌نگاران فلسطینی نبود و بر اساس اعلام وزارت اطلاع‌رسانی فلسطین، از انتفاضه دوم فلسطین در سال ۲۰۰۰ تا به امروز ۴۵ روزنامه‌نگار به دست رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده‌اند. 
 
* اعتراف اسرائیل به قتل «شیرین ابوعاقله»!
به‌ ‌رغم ادعاهای مقامات ارشد رژیم صهیونیستی مبنی بر مقصر بودن فلسطینی‌ها در کشته ‌شدن «شیرین ابوعاقله»، خبرگزاری الجزیره با انتشار مطلبی از روزنامه «هاآرتص» بامداد پنجشنبه گزارش داد ارتش رژیم صهیونیستی بعد از انجام تحقیقاتی درباره ترور ابوعاقله، اذعان کرد گلوله‌های نظامیان صهیونیست باعث شهادت وی شده‌ است. در این گزارش آمده است: به نظر می‌رسد اسرائیل در حال عقب‌نشینی از برخی ادعاهای اولیه خود است. آویو کوخاوی، فرمانده ارتش اسرائیل گفته بود مشخص نیست چه کسی به ابوعاقله شلیک کرده است. طبق این گزارش، بررسی‌های به عمل آمده نشان می‌دهد یکی از نظامیان یگان مخفی «دوفدیوان» در فاصله ۱۰۰ تا ۱۵۰ متری محل شهادت ابوعاقله مستقر شده و طی عملیات نظامی ده‌ها گلوله به محل حضور وی شلیک کرد. ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شد که نظامیان یگان دوفدیوان تیراندازی به سمت خبرنگار الجزیره را رد کرده‌اند اما این احتمال را می‌دهد که او به ‌طور تصادفی با شلیک گلوله نظامیان صهیونیست هدف قرار گرفته باشد. هاآرتص در ادامه گزارش داد:‌ «برخی از گلوله‌های شلیک شده توسط سربازان یگان دوفدیوان به سمت شمال محلی که شیرین ابوعاقله حضور داشت، برخورد کردند». این روزنامه همچنین نوشت طبق تحقیقات ارتش اسرائیل، گلوله‌ای که به شیرین اصابت کرده با کالیبر 5.56 میلی‌متر بود که از اسلحه «ام۱۶» متعلق به نظامیان صهیونیست شلیک شده است.
 اتحادیه اروپایی خواستار تحقیقات «مستقل» درباره مرگ ابوعاقله شد، در حالی که دفتر میشل باشله، مسؤول حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت این «محرمانه» است و همچنین خواستار «تحقیق مستقل و شفاف» شد. اما وزارت خارجه آمریکا گفت اسرائیل قادر به انجام تحقیقات کامل درباره مرگ ابوعاقله است. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری گفت: اسرائیلی‌ها امکانات و توانایی‌های لازم برای انجام تحقیقات جامع و کامل را دارند. همچنین ریاض منصور، سفیر فلسطین در سازمان ملل متحد گفت که کشورش تحقیقات «مقامات اشغالگر اسرائیل» را «نمی‌پذیرد» و ارتش اسرائیل را مسؤول «ترور» ابوعاقله می‌داند. 
 
* قدردانی گروه‌های فلسطینی از مقاومت‌ها در «جِنین»
گروه‌های مقاومت فلسطین دیروز (جمعه) از فلسطینیان ساکن منطقه «جنین» که به مقاومت و مقابله با نظامیان رژیم اشغالگر ادامه می‌دهند، قدردانی کردند. طبق گزارش پایگاه خبری «فلسطین الیوم»، جنبش‌های حماس، جهاد اسلامی و جبهه ملی آزادی‌بخش فلسطین از مقابله ساکنان و گردان مقاومت جنین که با شجاعت در مقابل یورش نظامیان دشمن صهیونیستی ایستادگی کردند، قدردانی کردند. «طارق عزالدین» سخنگوی جنبش جهاد اسلامی در کرانه باختری خاطرنشان کرد: «تروریسمی که نظامیان اشغالگر به راه انداخته‌اند، جرم بزرگی‌ است که نباید بخشیده شود». عزالدین در ادامه گفت: «هدف قرار دادن خانه‌های مسکونی با موشک از سوی نیروهای اشغالگر از جرائم جنگی است و صهیونیست‌ها باید مورد تعقیب قرار بگیرند. مسؤولیت کامل جرائم در جنین با اشغالگران است و نیروهای مقاومت، به مقابله با این جرائم ادامه می‌دهند». سخنگوی جنبش جهاد اسلامی توضیح داد که اشغالگران بعد از تلاش برای محو واقعیت قتل خبرنگار توانمند فلسطینی پیش روی جهانیان، به منطقه جنین برگشته‌اند تا جرائم‌شان را در آنجا تکمیل کنند. «حازم قاسم» سخنگوی جنبش حماس نیز تاکید کرد: «جنین به مقاومت شجاعانه خود علیه نظامیان رژیم اشغالگر ادامه می‌دهد و با هر آنچه از صلابت و قدرت انقلابی در اختیار دارند، به مقابله ادامه خواهند داد». سخنگوی جنبش حماس افزود: «جنین صلابت و شجاعتی دارد که باعث می‌شود مردم آن، انقلاب را تا شکست اشغالگران و اخراج کامل‌شان از سرزمین‌های فلسطینی ادامه دهند». جبهه ملی آزادی‌بخش فلسطین نیز به نوبه خود اعلام کرد وضعیتی از درگیری مستمر که ساکنان جِنین در مقابل دشمن اشغالگر در پیش گرفته‌اند، تجربه‌‌ای ارزشمند است و باید تعمیم پیدا کند. حمله صبح دیروز (جمعه) نظامیان رژیم اشغالگر به منطقه جنین با درگیری‌های مسلحانه همراه شد و طی آن 5 جوان فلسطینی زخمی شدند؛ یک نظامی صهیونیست نیز در جریان این درگیری مورد هدف قرار گرفت.

Page Generated in 0/0070 sec