printlogo


کد خبر: 249425تاریخ: 1401/3/17 00:00
مقام وزارت بهداشت:
موردی از آبله میمون در کشور شناسایی نشده است

رئیس اداره بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت اعلام کرد: خوشبختانه تاکنون هیچ مورد مثبتی از بیماری آبله میمون در کشور شناسایی نشده است. 
دکتر بهزاد امیری در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه تا‌کنون (ظهر دوشنبه 16خرداد) هنوز هیچ مورد مثبتی از ابتلا به آبله میمون در کشور شناسایی نشده است، گفت: تمام موارد محتمل مورد بررسی قرار می‌گیرند. موارد محتمل یا مشکوک در صورت سرپایی بودن به مراکز منتخب ارجاع می‌شوند و در صورتی که شرایط بیمار از شکل سرپایی خارج شود آنها را به بیمارستان‌های منتخب ارجاع می‌دهیم. 
وی ادامه داد: افراد توسط پزشک متخصص معاینه می‌شوند و اگر محتمل باشد که بیماری آنها آبله میمون است برای تشخیص قطعی و آزمایشگاهی، نمونه‌گیری از فرد انجام می‌شود. 
امیری با اشاره به اینکه نمونه‌گیری از افراد مشکوک و محتمل بیماری در ابتدا در انستیتو پاستور ایران انجام می‌شد، اظهار کرد: اکنون در دانشگاه‌های قطب هر منطقه هم این نمونه‌گیری انجام می‌شود. 
وی درباره نحوه انجام نمونه‌گیری از فرد محتمل بیماری بیان کرد: در صورتی که هنوز علائم پوستی بیماری آشکار نشده باشد نمونه‌گیری حلقی از فرد مشکوک گرفته می‌شود ولی در صورتی که بثورات جلدی آشکار شده باشد، از زخم هم نمونه‌گیری انجام می‌شود تا بتوان با تشخیص آزمایشگاهی بیماران را شناسایی کرد که خوشبختانه تاکنون هیچ مورد مثبتی از این بیماری در کشور شناسایی نشده است. 
البته موارد اخیر ابتلا به آبله میمون در برخی کشورها نگرانی‌هایی را درباره این ویروس ایجاد کرده اما سازمان جهانی بهداشت گفته است هنوز دلیلی برای وحشت وجود ندارد. 

Page Generated in 0/0030 sec