printlogo


کد خبر: 250060تاریخ: 1401/4/2 00:00
اخبار

اوج‌گیری «تام کروز» به سوی میلیاردی شدن
فروش جهانی فیلم جدید «تاپ گان: ماوریک» در فاصله ۲۵ روز از آغاز اکران به رقمی بالغ بر ۹۰۰ میلیون دلار رسید. به گزارش ایسنا به نقل از ددلاین، فیلم جدید «تاپ گان» با بازی «تام کروز» تاکنون ۴۷۴ میلیون دلار در سینماهای آمریکا و ۴۲۷ میلیون دلار در سایر کشورها فروخته تا با فروش بیش از ۹۰۰ میلیون دلار به احتمال زیاد در هفته آینده به فروش یک میلیارد دلاری دست یابد. «تاپ گان: ماوریک» که موفق‌ترین فیلم کارنامه سینمایی «تام کروز» در گیشه محسوب می‌شود، در جدیدترن هفته اکران خود به‌رغم آغاز نمایش چند فیلم مهم دیگر، تنها با افت فروش ۲۱ درصدی رو‌به‌رو شد. داستان فیلم «تاپ گان: ماوریک» درباره «پیت میشل» (تام کروز) است که پس از ۳۰ سال فعالیت به عنوان خلبان برتر نیروی دریایی، در معرض یک آزمایش جدید قرار می‌گیرد. قسمت اصلی فیلم «تاپ گان» به کارگردانی «تونی اسکات» در سال ۱۹۸۶ به سینما آمد و به فروش جهانی ۳۵۰ میلیون دلار دست یافت. 
***
افخمی فیلمی درباره شهید میرزایی می‌سازد
علیرضا افخمی در تدارک ساخت فیلمی سینمایی درباره زندگی نظامی شهیدی از دوران دفاع‌مقدس است و داود هاشمی تهیه‌کنندگی آن را بر عهده دارد. به گزارش فارس، علیرضا افخمی این روزها مراحل تحقیق و نگارش فیلمی سینمایی درباره زندگی شهید حسن هداوند‌میرزایی، از شهدای شهرستان پاکدشت را در دست اقدام دارد. شهید هداوند از نیروهای ارتش جمهوری اسلامی در دوران دفاع‌مقدس بود که در مقطع اسارت و طی حادثه عجیبی توسط رژیم بعث عراق به شهادت رسید. بر همین اساس، هفته گذشته افخمی و داود هاشمی تهیه‌کننده فیلم با حضور در شهرستان پاکدشت با محسن اردستانی فرماندار پاکدشت، امیر سرتیپ جانباز محمد ملایری مشاور پروژه و قنادزاده معاون امور فرمانداری این شهرستان دیدار و درباره مقدمات ساخت این پروژه سینمایی رایزنی کردند. ضمن اینکه در ادامه افخمی و هاشمی از روستاهای گلزار بالا و پایین و نمایشگاه‌های گل و گیاه جهت ایده‌برداری برای انتخاب لوکیشن فیلم دیدن کردند. داود هاشمی درباره این پروژه گفت: علیرضا افخمی این روزها مشغول تحقیق و بررسی زندگی شهید هداوند است و به‌زودی نگارش فیلمنامه را آغاز خواهد کرد و نام فیلم هم به‌زودی انتخاب خواهد شد. 
***
دفاع وزیر ارشاد از تصمیم سازمان سینمایی درباره «برادران لیلا»
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد در حاشیه جلسه هیات دولت، در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره توقیف رسمی فیلم «برادران لیلا» گفت: من در همین حیاط دولت چندی پیش اعلام کردم که ما درباره این فیلم طبق قانون عمل می‌کنیم. قانون در این زمینه مشخص بود. دوستان ما در سازمان سینمایی بررسی‌های کامل انجام دادند. اصرار من این بود که مر قانون رعایت شود و بررسی‌های لازم صورت گیرد و این اعلام نظر نیز مبتنی بر این بررسی‌ها بوده است. به گزارش «وطن‌امروز»، وی افزود: در واقع مجموعه افرادی که در این ارتباط تصمیم‌گیر بودند متفق‌القول بودند که این تخلف صورت گرفته است. البته ممکن است در سال‌های قبل مجموعه وزارت ارشاد و سازمان سینمایی به هر دلیلی در این موضوعات منفعل عمل می‌کردند اما بنای ما در دوره جدید این است که طبق قانون عمل کنیم و تصمیم اخیر نیز طبق قانون اتفاق افتاد. 
***
معرفی داوران بخش عکس جشنواره تلویزیونی مستند
با اعلام دبیرخانه ششمین جشنواره تلویزیونی مستند، بهرام محمدی‌فرد، مجید ناگهی و زهرا استادزاده به عنوان داوران بخش عکس ششمین جشنواره تلویزیونی مستند معرفی شدند. بهرام محمدی‌فرد یکی از عکاسان با‌سابقه دوران دفاع‌مقدس است و دبیری سرویس عکس روزنامه جمهوری اسلامی و انتشار ۵ کتاب عکس جنگ دفاع‌مقدس از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های حرفه‌ای او به شمار می‌رود. مجید ناگهی از اعضای اصلی کمیته تاسیس خانه عکاسان ایران است و سابقه تدریس در دانشگاه‌های هنر اصفهان، دانشگاه سوره، دانشکده خبر و... را در کارنامه خود دارد. زهرا استادزاده فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی، دبیری آژانس عکس مستند سو و شرکت در نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی عکس از جمله سوابقش به شمار می‌رود. ششمین جشنواره تلویزیونی مستند با انتشار فراخوان در بخش‌های فیلم مستند، عکس مستند و مستندنگاری آغاز به کار کرده و شهریورماه ۱۴۰۱ به دبیری محسن یزدی، مدیر شبکه مستند سیما برگزار می‌شود. آخرین مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار ۲۰ تیرماه خواهد بود و علاقه‌مندان می‌توانند به آدرس اینترنتی www.festdoctv.com مراجعه کنند. 
***
تسهیل در امور نمایشی با راه‌اندازی یک سامانه
«سامانه صدور پروانه اجرای نمایش» از ۴ تیر ۱۴۰۱ با هدف تسریع و دقت در امور نمایشی، مجدد راه‌اندازی شد. در راستای اجرای طرح ملی دولت الکترونیک و همچنین تسهیل در روند انجام‌ کار، «سامانه صدور پروانه اجرای نمایش» با هدف تسریع و دقت در امور محوله راه‌اندازی شده ‌است. بر این اساس از تاریخ ‌4/۴/1401‌ صدور پروانه اجرای تمام نمایش‌ها از طریق ثبت‌نام در سامانه یادشده با نشانی sso.farhang.gov.ir انجام می‌شود. متقاضیان با ورود به سایت معرفی‌شده، ضروری است یکی از ۲ روش «ثبت درخواست حقوقی» برای مراجعان دولتی و سازمانی و «ثبت درخواست حقیقی» برای سایر هنرمندان حوزه نمایش را انتخاب و نسبت به تکمیل آن اقدام کنند. ثبت‌نام تمام تماشاخانه‌های دولتی شامل سالن‌های تحت پوشش ادارات کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان‌ها، نهادها و ارگان‌های دولتی سراسر کشور و اماکن و محیط‌هایی که قابلیت اجرای نمایش دارند با ارائه نامه از بالاترین مقام و با لحاظ شرایط و قوانین مندرج در اساسنامه آنها و شیوه‌نامه‌های مربوطه انجام می‌شود. 

Page Generated in 0/0024 sec