printlogo


کد خبر: 250085تاریخ: 1401/4/2 00:00
آلودگی هوا در اهواز و کارون به ۶ برابر حد مجاز رسید
آسمان غرب و مرکز کشور غبارآلود می‌شود

مطابق پیش‌بینی هواشناسی، توده‌ای از گرد و خاک روی کشور سوریه و شمال عراق شکل گرفته است که با انتقال آن به نوار غربی و برخی مناطق مرکزی کشور، آسمان این مناطق طی ۲ روز آینده غبارآلود خواهد بود. رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در غرب کشور و وقوع رگبار و رعد و برق در برخی استان‌ها خبر داد. صادق ضیاییان در گفت‌و‌گو با ایسنا درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، طی روزهای آینده در ارتفاعات خراسان رضوی و خراسان شمالی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت رخ خواهد داد. وی افزود: همچنین در ارتفاعات استان‌های کرمان، برخی مناطق سیستان‌و‌بلوچستان و هرمزگان در ساعات بعدازظهر رشد ابر و رگبار پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد رخ خواهد داد. جمعه (۳ تیر) جو پایدار و آسمان صاف بر بیشتر مناطق کشور حاکم است و شنبه و یکشنبه (۴ و ۵ تیر) در شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل رشد ابر همراه با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود. به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، طی ۲ روز آینده برخی مناطق غرب، جنوب غرب، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز وزش باد شدید پدیده غالب خواهد بود که در مناطق مستعد احتمال خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا دور از انتظار نیست. وی افزود: توده گرد و خاک روی کشور سوریه و شمال عراق شکل گرفته است و با انتقال آن به نوار غربی و برخی مناطق مرکزی کشور، آسمان این مناطق طی ۲ روز آینده غبارآلود خواهد بود. به گفته ضیاییان، طی ۳ روز آینده دریای عمان و تنگه هرمز و روز پنجشنبه دریای خزر و خلیج‌فارس مواج پیش‌بینی می‌شود. رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی امروز و فردا اظهار کرد: آسمان تهران پنجشنبه (۲ تیر) صاف و گاهی وزش باد شدید با احتمال گرد و خاک با حداقل دمای ۲۴ و حداکثر دمای ۳۶ درجه سانتیگراد و ‌جمعه (۳ تیر) صاف و گاهی وزش باد شدید با احتمال گرد و خاک با حداقل دمای ۲۵ و حداکثر دمای ۳۴ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.  
 
* گرد و غبار در اهواز و کارون به ۶ برابر حد مجاز رسید
میزان آلودگی ناشی از توده گرد و غبار با منشأ کشور عراق که از دیروز وارد خوزستان شد، در شهرستان‌های اهواز و کارون به ۶ برابر حد مجاز رسید. بر اساس شاخص AQI که از سوی سامانه پایش کیفی هوای کشور اعلام شد، دیروز شاخص کیفی هوای شهرهای اهواز، آبادان، اندیمشک، ایذه، بندرامام، حمیدیه، شادگان و کارون در شرایط خطرناک، در سوسنگرد در شرایط بسیار ناسالم و در رامشیر و شوشتر در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شد. 
اداره کل هواشناسی خوزستان با صدور هشدار نارنجی، تشکیل توده گرد و خاک در کشورهای عراق و سوریه و نفوذ آن به خوزستان را برای امروز پیش‌بینی کرده است. به دنبال ورود گرد و غبار به کشور رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست سردشت نیز گفت: میزان غلظت گرد و خاک در هوای این شهرستان در وضعیت بحرانی بوده و به ۱۱ برابر حد مجاز رسیده است. خالد بایزیدی اظهار کرد: بر اثر وقوع پدیده گرد و غبار، هوای این شهرستان در وضعیت بسیار ناسالم و خطرناک قرار گرفته و شهروندان تا حد امکان باید از رفتن به بیرون از خانه پرهیز کرده و در صورت لزوم حتما از ماسک استفاده کنند. وی افزود: میزان آلایندگی هوا به هزار و ۶۰۰ میکروگرم بر مترمکعب رسیده است که این میزان ۱۱ برابر بیش از حد مجاز و میزان استاندارد است.

Page Generated in 0/0037 sec