printlogo


کد خبر: 251605تاریخ: 1401/5/13 00:00
سفر ۱۹ ساعته نانسی پلوسی به تایپه پایان یافت چین چه واکنشی نشان می‌دهد؟
تاوان تایوان

گروه بین‌الملل: نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که در اقدامی جنجالی سه‌شنبه‌شب وارد تایوان شده بود، بعد از دیدار با مقامات این جزیره، عصر دیروز به وقت محلی تایوان را به مقصد کره‌جنوبی ترک کرد. پلوسی در حالی وارد تایوان شد که پیش از این چین هشدارهایی درباره تبعات حضور رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در تایپه صادر کرده بود. گذشته از فضای امنیتی حاکم بر تایوان در روزهای پیش از سفر پلوسی، مسلما پایان این سفر، نقطه شروعی بر تشدید تنش‌ها میان پکن و واشنگتن خواهد بود. در نخستین گام «هوآ چون یینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد وزیر خارجه این کشور هیچ برنامه‌ای برای دیدار با همتای آمریکایی‌اش در پنجاه و پنجمین نشست وزرای خارجه «آسه‌آن» و نشست‌های مرتبط با آن در «پنوم‌پن» پایتخت کامبوج که از چهارشنبه تا جمعه برگزار می‌شود ندارد. کارشناسان ژاپنی عدم ملاقات «وانگ یی» و «آنتونی بلینکن» را نشانه‌ای درباره خطرناک بودن عواقب سفر پلوسی و همچنین خشم چین نسبت به اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا می‌دانند. 
 
* رزمایش نظامی چین در ۶ جهت تایوان
هوآ چون یینگ در کنفرانسی خبری گفت: همه جهان شاهد است آمریکا ابتدا این اقدام تحریک‌آمیز را آغاز کرد و باعث ایجاد تنش شد. در نتیجه آمریکا باید مسؤولیت کامل این اوضاع را بر عهده بگیرد و بهای تضعیف حاکمیت و منافع امنیتی چین را خواهد پرداخت. وی دیروز همچنین تاکید کرد که مانورهای نظامی چین در اطراف تایوان بعد از سفر پلوسی، «ضروری و عادلانه» است. او افزود: «برگزاری مانورهای نظامی ارتش چین در دریای نزدیک تایوان چین برای حفاظت قاطعانه از حاکمیت ملی است. در کشمکش کنونی پیرامون سفر پلوسی به تایوان، ایالات‌متحده عامل تحریک و چین، قربانی است. تحریک مشترک اول به دست آمریکا و تایوان رخ داد و دفاع عادلانه چین، بعد از آن». 
همزمان با سفر نانسی پلوسی به تایوان، ارتش آزادی‌بخش خلق چین (PLA) از آغاز برگزاری رزمایش‌هایی در اطراف جزیره تایوان خبر داده که طی آن از مهمات واقعی استفاده می‌شود. تلویزیون مرکزی چین اعلام کرد طی این رزمایش‌ها، جنگنده‌های رادارگریز جی‌۲۰ شامگاه روز سه‌شنبه از روی باندی در فرودگاه بلند و همچنین پرتاب‌کننده‌های راکت و موشک نیز به حالت آماده‌باش درآمدند. بر اساس گزارش خبرگزاری شینهوا، ارتش آزادی‌بخش خلق چین همچنین پس از سفر نانسی پلوسی به تایوان اعلام کرد یکسری مانورهای نظامی با گلوله واقعی را از چهارم آگوست (امروز) شروع می‌کند که تا هفتم آگوست ادامه خواهد داشت. همچنین این مانورها در 6 منطقه مختلف که از همه جهات، جزیره تایوان را احاطه می‌کند، برگزار خواهد شد. پیش‌تر این خبرگزاری چینی اطلاعیه‌ای مبنی بر برگزاری مانورها و فعالیت‌های آموزشی ارتش آزادی‌بخش خلق چین منتشر کرد که در آن به مانور با گلوله واقعی و محاصره تایوان در 6 منطقه دریایی و هوایی در شمال، شمال شرق، شرق، جنوب، جنوب‌غرب و شمال غرب اشاره داشت. 
«شی یی» سخنگوی جبهه شرقی ارتش آزادی‌بخش خلق چین روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای عنوان داشت: «رزمایش مشترک دریایی و هوایی در شمال، جنوب‌غرب و جنوب‌شرق جزیره تایوان برگزار خواهد شد. همچنین مانورهای گلوله و موشک واقعی در تنگه و در شرق جزیره تایوان که طی آن از گلوله‌های دوربرد استفاده خواهد شد، از دیگر مانورهای چین است که در اطراف این جزیره برگزار می‌شود». این بدان معناست که جزیره تایوان از «6 جهت توسط مانورهای ارتش آزادی‌بخش خلق چین محاصره خواهد شد».
 
* تایوان: محاصره شده‌ایم
همزمان با مانور گسترده چین در اطراف تایوان، وزارت دفاع تایوان دیروز ارتش چین را به نقض حریم آبی و محاصره این جزیره در هوا و دریا متهم کرد. به نوشته رویترز، این وزارتخانه، ارتش چین را به نقض قوانین سازمان ملل متهم و اعلام کرد از قلمرو خود در برابر هرگونه تجاوز دفاع خواهد کرد. این ادعا در حالی مطرح شده که سازمان ملل، تایوان را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت نشناخته است. وزارت دفاع تایوان در بیانیه خود، ارتش چین را به ایجاد خطر برای خطوط کشتیرانی بین‌المللی، به چالش کشیدن نظم جهانی و تحت‌الشعاع قرار دادن وضعیت تنگه تایوان متهم کرد. 
 
* تحریم تایوان
وزارت بازرگانی چین اعلام کرد در پی سفر جنجال‌برانگیز نانسی پلوسی به تایوان، پکن تجارت با تایپه را محدود کرد. این وزارتخانه دیروز در بیانیه‌ای اعلام کرد صادرات شن و مواد اصلی ساختمان‌سازی به تایوان و واردات مرکبات و انواع مختلف ماهی از این کشور متوقف شد. اداره کل گمرک چین اعلام کرد به علت وجود آفت‌کش و ویروس کرونا در برخی محموله‌ها، واردات غذا از تایوان ممنوع شده در حالی ‌که وزارت بازرگانی صادرات شن به این کشور را در راستای شروط قانونی نامشخص، به حالت تعلیق در‌آورده است. این اداره همچنین نام بیش از 100 برند غذایی تایوان را در لیست سیاه قرار داد. اداره امور تایوان وزارت خارجه چین نیز در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد شرکت‌ها و کارخانه‌های چینی اجازه تجارت و معامله با ۲ بنیاد بزرگ تایوان به نام بنیاد دموکراسی تایوان و صندوق توسعه و همکاری بین‌المللی تایوان را نخواهند داشت. در همین حال، «شو می» مدیر کل سازمان غذا و داروی تایوان در این باره اظهار کرد این حرکت ممکن است به لحاظ سیاسی تولید‌کنندگان تایوانی را مجبور کند به شیوه‌ای متفاوت رفتار کنند. چین بزرگ‌ترین شریک تجاری تایوان است و حجم صادرات تایوان به چین و هنگ‌کنگ در سال 2021 بالغ بر 18 میلیارد و 900 میلیون دلار بوده است. 
 
* تظاهرات در مناطق مختلف علیه سفر تنش‌زای پلوسی
از سان‌فرانسیسکو در آمریکا تا هنگ‌کنگ و تایوان، اعتراضات گسترده‌ای علیه سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان انجام شد. به نوشته وبگاه شبکه «سی‌ان‌ان»، همزمان با ورود نانسی پلوسی به تایوان، شمار زیادی از معترضان به این سفر، دست به تجمع زدند. از سوی دیگر به نوشته نشریه نیوزویک، فعالان مخالف جنگ و رهبران جوامع چینی ساکن آمریکا در شهر سان‌فرانسیسکو، زادگاه پلوسی، دست به تجمع اعتراضی زدند. این معترضان، پلاکاردهایی با شعار «آمریکا دستانت را از تایوان بکش»، «تحریکات را تمام کنید» و «نه به جنگ سرد علیه چین» در دست داشتند. کانال تلگرامی شبکه راشاتودی نیز ویدئویی از تجمع اعتراضی شهروندان هنگ‌کنگی علیه سفر پلوسی به تایوان منتشر کرد. در ویدئوی منتشر شده توسط راشاتودی، معترضان با سر دادن شعارهایی در حمایت از پکن، پرچم آمریکا را پاره می‌کنند. 
 
* اتحادیه اروپایی: به سیاست چین واحد پایبندیم
اتحادیه اروپایی دیروز به افزایش تنش و تهدیدات چین و آمریکا علیه یکدیگر در پی سفر نانسی پلوسی به تایوان واکنش نشان داد. به نوشته خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپایی خواستار این شد که مناقشات میان چین و آمریکا پس از سفر پلوسی به تایوان از طریق گفت‌وگو و از طریق کانال‌های ارتباطی حل شود تا از اشتباهات محاسباتی پرهیز شود. سخنگوی کمیسیون اروپا اعلام کرد: «اتحادیه اروپایی به حفظ صلح و وضعیت عادی در تنگه تایوان تمایل دارد. ما مشوق یافتن راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای مسائل ۲ سوی تنگه هستیم». این مقام اروپایی افزود: «کانال‌های ارتباطی مقتضی باید باز بمانند تا از خطر رخ دادن اشتباه محاسباتی پرهیز شود». او در ادامه گفت اتحادیه اروپایی به «سیاست اصل چین واحد» پایبند است اما در عین حال «همکاری نزدیک و روابط دوستانه با تایوان» را دنبال می‌کند. 
***
    ترامپ: چرا این دیوانه در تایوان است؟     
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در پلتفرم اجتماعی «حقیقت» خود نوشت: «چرا نانسی پلوسی دیوانه در تایوان است؟ او همیشه باعث دردسر می‌شود. هیچ کاری را خوب و درست انجام نمی‌دهد (۲ استیضاح ناموفق، از دست دادن مجلس و...). تماشا کنید!» ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری خود مدت کوتاهی پس از امضای فاز اول توافق تجاری با «شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چین در ژانویه ۲۰۲۰ مدعی شد روابط ایالات متحده با چین «در حال حاضر احتمالا هرگز بهتر از این نبوده است».
 

 


Page Generated in 0/0061 sec