printlogo


کد خبر: 256802تاریخ: 1401/9/3 00:00
دور دنیا

اسلامی: غنی‌سازی اورانیوم ۶۰ درصد
در فردو با IR-6 انجام می‌شود
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در نطنز ظرفیت جدید و زنجیره‌های جدید گازدهی شروع شده و در فردو ظرفیتی که تولید ۲۰ درصد می‌کرد را به ۶۰ درصد رساندیم. محمد اسلامی در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: همانطور که قبلا اعلام‌کردیم، رفتار سیاسی و فشار سیاسی و اقداماتی که از جنس عدم توجه به روند توافق و مذاکرات بوده دارای یک عمل متقابل خواهد بود و سازمان انرژی اتمی در راستای قانون اقدام راهبردی در سایت فردو و نطنز ظرفیت جدیدی را برای غنی‌سازی ایجاد کرد که کل این عملیات در چارچوب موازین و مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. اسلامی ادامه داد: در نطنز ظرفیت جدید و زنجیره‌های جدید گازدهی آن شروع شده است و در فردو ظرفیتی که تولید ۲۰ درصد می‌کرد را به ۶۰ درصد رساندیم و در گام‌ تکمیلی که در حال اقدام است از سانتریفیوژهای نسل جدید استفاده و نسل ششم را جایگزین نسل اول خواهیم‌ کرد. وی تصریح کرد: فشار سیاسی و قطعنامه راه‌حل موضوع نیست و ملاک و معیار برای حل و فصل موضوعات، این نوع رفتارها نیست که به موارد اتهامی دامن بزنند و رفتار حرفه‌ای آژانس را می‌طلبد. معاون رئیس‌جمهور همچنین گفت: تولید اورانیوم ۶۰ درصد در فردو برای نخستین بار و با همان ماشین‌های نسل جدید IR-6 انجام می‌شود. اسلامی درباره ادعاهای آژانس نیز تاکید کرد: ما نمی‌توانیم بپذیریم آنها بیایند بگویند ایران «سایت اعلام نشده» دارد. جایی که گاوداری است و آهن قراضه در آن می‌فروشند، چطور می‌تواند سایت هسته‌ای باشد؟ وی افزود: چرا موارد اتهامی که تولیدکننده آنها یک جریان تروریستی است و در کشور ما اقدام به ترور دانشمندان ما کرده و انفجار و خرابکاری هسته‌ای انجام داده و با صدای بلند هم می‌گوید، من این کار را کردم، اینقدر راحت می‌تواند اتهام ناروای خود را پیش ببرد؟
 
***
عمران خان: انتخابات برگزار شود به قدرت باز می‌گردیم
رئیس حزب تحریک انصاف پاکستان گفت با شرایط کنونی این کشور، درصورت برگزاری انتخابات، آنها حتی بدون تبلیغات نیز به قدرت بازمی‌گردند. به گزارش تسنیم، «عمران خان» رئیس حزب تحریک انصاف پاکستان در سمیناری با تأکید بر لزوم برگزاری فوری انتخابات آزاد و عادلانه، آن را برای خروج پاکستان از آشفتگی اقتصادی و بازگرداندن ثبات و اعتماد ضروری دانست. نخست‌وزیر سابق پاکستان افزود: هرچه دولت انتخابات را بیشتر به تعویق بیندازد، برای حزب تحریک انصاف بهتر خواهد بود، با توجه به شرایط فعلی کشور، ما حتی نیازی به مبارزات انتخاباتی نخواهیم داشت. عمران خان با انتقاد از دولت «شهباز شریف» گفت: دولت جدید باید تصمیمات سختی برای «اصلاح مسیر کشور» بگیرد. وی همچنین افزود: باید دولتی با اکثریت قاطع بیاید تا بتواند تصمیمات جسورانه بگیرد. گفتنی است عمران خان از هوادارانش خواسته است برای تحت فشار قرار دادن دولت کنونی پاکستان جهت موافقت با انتخابات زودهنگام، 26 نوامبر(5 آذر) در راولپندی تجمع کنند.
 
***
سفر پوتین به ایروان برای شرکت در اجلاس سازمان پیمان امنیت جمعی
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دیروز (چهارشنبه) برای شرکت در نشست شورای امنیت جمعی، ارگان اصلی بلوک تحت رهبری مسکو موسوم به سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) به ایروان سفر ‌کرد. به گزارش  تاس، قرار است در این اجلاس نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان، الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس، سدیر جباروف رئیس‌جمهور قرقیزستان و امامعلی رحمان رئیس‌جمهور تاجیکستان حضور داشته باشند. مشارکت قاسم جومارت توکایف، رئیس‌جمهور قزاقستان که در انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری ۲۰ نوامبر با قاطعیت پیروز شد، اکنون زیر سوال رفته است، زیرا مراسم تحلیف وی در ۲۶ نوامبر برگزار می‌شود. سرویس مطبوعاتی کرملین پیش‌تر گزارش داده بود نشست سران در ایروان روی زمینه‌های کلیدی همکاری در داخل سازمان و همچنین مشکلات مهم بین‌المللی و منطقه‌ای متمرکز خواهد بود. قرار است پوتین در حاشیه این مراسم با پاشینیان دیدار کند.
 
***
رایزنی علی‌اف و پوتین درباره امنیت مرزی جمهوری آذربایجان- ارمنستان
رئیس جمهوری آذربایجان در تماس تلفنی با همتای روس خود درباره توافق‌های اخیر برای امنیت در مرز باکو و ایروان رایزنی کرد. به گزارش خبرگزاری آناتولی، دفتر ریاست جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد: الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان و ولادیمیر پوتین، همتای روس در تماس تلفنی شامگاه سه‌شنبه درباره اجرای عملی توافقنامه‌های حاصل شده در سوچی در ۳۱ اکتبر سال جاری میلادی میان رهبران مسکو، باکو و ایروان و همچنین بیانیه‌های مشترک قبلی این ۳ کشور در سطح مقامات عالی مذاکره کردند. در ادامه این بیانیه آمده است: این دو رهبر بر اهمیت ادامه تلاش‌ها در یک چارچوب سه‌جانبه برای تضمین امنیت در مرز آذربایجان- ارمنستان و احیای خطوط حمل‌و‌نقل در قفقاز جنوبی تاکید کردند. در این بیانیه همچنین آمده است: دورنماهای مربوط به توسعه همکاری انرژی نیز در این تماس تلفنی به بحث گذاشته شد.

Page Generated in 0/0220 sec