printlogo


کد خبر: 256803تاریخ: 1401/9/3 00:00
وقوع ۲ انفجار در پایانه اصلی اتوبوس‌ها در غرب قدس اشغالی موجب هلاکت یک صهیونیست و زخمی‌شدن 23 نفر دیگر شد
اتوبوس مرگ صهیونیست‌ها
حماس عملیات ضدصهیونیستی در قدس اشغالی را تبریک گفت، گروه‌های مقاومت فلسطین در غزه نیز به حالت آماده‌باش درآمده‌اند

گروه بین‌الملل: وقوع چند انفجار در پایانه اصلی اتوبوس‌ها و چهارراه راموت در غرب قدس اشغالی باعث کشته شدن یک صهیونیست و زخمی شدن دست‌کم 23 نفر دیگر شد که حال 5 نفر از آنها وخیم است.
رسانه‌های عبری گزارش دادند علت انفجار یک خودرو بوده که با انفجار آن آتش‌سوزی در ترمینال و ایستگاه اتوبوس‌ها رخ داده است.
بر اساس گزارش رسانه‌های صهیونیستی، فعالیت کلیه خطوط حمل‌ونقل عمومی از جمله اتوبوس‌ها در شهر قدس متوقف شد. رسانه‌های عبری ابتدا علت انفجار را یک کیف حاوی بمب اعلام کرده بودند که در داخل خودرو جاسازی شده بود اما بعدا پلیس رژیم صهیونیستی اعلام کرد این بمب بسته‌ای انفجاری بوده که در یک دوچرخه تعبیه شده بود.
رادیو ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد پلیس این رژیم در پی انفجارهای دیروز در شهر قدس به حالت آماده‌باش کامل در‌آمده و تحقیقات برای شناسایی عاملان عملیات‌ها آغاز شده است. بر اساس این گزارش، پلیس رژیم صهیونیستی ورودی‌های شهر قدس اشغالی را بست. 
رسانه‌های عبری‌زبان همچنین از وقوع دومین انفجار خبر دادند که در غرب شهر قدس اشغالی (صهیونیست‌نشین) با موتوسیکلت در محله «راموت» واقع در شمال شهر قدس اشغالی رخ داد. در این انفجار که در یک ایستگاه اتوبوس دیگر در تقاطع راموت رخ داد، 3 صهیونیست مجروح شدند. روزنامه عبری‌زبان یدیعوت آحارانوت اعلام کرد طی 2 انفجار در قدس اشغالی، در مجموع 24 اسرائیلی با جراحت‌های مختلف زخمی شدند. حال 4 نفر از مجروحان بسیار وخیم گزارش شده و پزشکان از 2 نفر قطع امید کرده‌اند. گزارش شده یکی از مصدومان انفجارهای قدس اشغالی به هلاکت رسیده است.
رادیو عبری‌زبان «ریشت کان» هم اعلام کرد ظاهراً انفجار نخست در ایستگاه اتوبوس‌ها در قدس بر اثر جاسازی یک بمب داخل کیفی توسط یک شخص موتورسوار انجام شده که بلافاصله از این منطقه متواری شده است.
منبع مذکور تاکید کرد مجری عملیات در دومین انفجار در تقاطع راموت، این موتوسیکلت را که بمب‌گذاری شده بود، منفجر کرده است.
برخی منابع خبری هم از وقوع سومین انفجار در محله راموت شهر قدس اشغالی خبر دادند. گزارش شده است در این انفجار 3 صهیونیست زخمی شدند. جزئیات بیشتری از انفجار سوم گزارش نشده است.
بر اساس تصاویر منتشر شده، در پی این انفجار و حضور گسترده نیروهای امنیتی، ترافیک سنگینی در بزرگراهی در قدس اشغالی رخ داد. «یعکوو شبتای» رئیس پلیس رژیم صهیونیستی با حضور در محل انفجارها در شهر بیت‌المقدس اعلام کرد هدف اصلی ما در شرایط حاضر جلوگیری از انفجارهای بعدی است.
* وحشت صهیونیست‌ها
این مقام ارشد امنیتی رژیم صهیونیستی با صدور دستور توقف فعالیت اتوبوس‌ها در سطح شهر قدس اشغالی از آغاز عملیات چک و خنثی‌سازی در تمام ایستگاه‌های اتوبوس این شهر خبر داد. پس از وقوع سلسله‌انفجارهای صبح دیروز در شهر بیت‌المقدس، ترس و هراس از عملیات‌های مجاهدان فلسطینی سراسر سرزمین‌های اشغالی را فرا گرفته است. در تازه‌ترین واکنش‌ها به انفجارهای دیروز، پلیس رژیم صهیونیستی از دریافت بیش از 60 تماس تلفنی و گزارش مشاهده اجسام مشکوک توسط ساکنان سرزمین‌های اشغالی از زمان وقوع انفجارها خبر داد.
* جلسه کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی
در پی وقوع سلسله‌انفجارهای دیروز در شهر بیت‌المقدس، کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی به ریاست «یائیر لاپید» نخست‌وزیر موقت و با حضور «بنی گانتس» وزیر جنگ، «عمر بارلو» وزیر امنیت داخلی، «ایال خولاتاه» مشاور امنیت قومی، «یعقوب شبتای» رئیس پلیس و «رونن بار» رئیس شاباک ظهر امروز تشکیل جلسه خواهد داد.
* واکنش حماس
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در بیانیه‌ای عملیات ضدصهیونیستی در قدس اشغالی را «قهرمانانه و منحصر به فرد» دانست و آن را به ملت فلسطین و شهروندان این کشور در قدس اشغالی تبریک گفت. سخنگوی حماس تاکید کرد: عملیات بی‌نظیر امروز در ایستگاه اتوبوس‌های قدس را که در راستای پاسخ طبیعی به تعرض به مسجدالاقصی، یهودی‌سازی و تلاش برای تقسیم زمانی و مکانی این مسجد مبارک انجام شد و نتیجه جنایات نظامیان و شهرک‌نشینان اشغالگر اسرائیلی علیه ملت فلسطین بود، تبریک می‌گوییم. در همین حال «ایتامار بن گویر» نماینده افراطی و ضد فلسطینی کنست اسرائیل (پارلمان) و عضو ائتلاف لیکود به رهبری نتانیاهو خواستار حمله ارتش این رژیم به نوار غزه به دلیل انفجارهای دیروز قدس اشغالی شد. بن گویر یکی از گزینه‌ها برای تصدی سمت وزارت امنیت داخلی رژیم اسرائیل است.
گفتنی است پیش از انفجارهای روز گذشته در ادامه سلسله آتش‌سوزی‌های مشکوک هفته‌های اخیر در سرزمین‌های اشغالی، سه‌شنبه نیز آتش‌سوزی وسیعی در ساختمان تجاری قیصریه به وقوع پیوست که آتش‌نشان‌های چندین ایستگاه آتش‌نشانی را راهی این منطقه کرد. کانون اصلی آتش‌سوزی در یکی از مراکز تجاری نزدیک به ویلای شخصی بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر مکلف رژیم صهیونیستی در شهر قیصریه بود.
* آماده‌باش نیروهای مقاومت 
هنوز هیچ گروهی مسؤولیت این انفجارها را به‌ عهده نگرفته است اما برخی منابع خبری در فلسطین اشغالی مسؤولیت این عملیات ضدصهیونیستی را متوجه گروه فلسطینی «عرین الاسود» (بیشه شیران) دانسته‌اند. در پی وقوع چند انفجار در قدس اشغالی و کشته و مجروح شدن چند صهیونیست، منابع خبری از آماده‌باش نیروهای مقاومت در نوار غزه و آمادگی آنها برای هر اتفاق احتمالی خبر دادند. شبکه خبری المیادین به نقل از منابع مطلع اعلام کرد گروه‌های مقاومت فلسطین در غزه گروه‌های ضربتی خود را در حالت آماده‌باش قرار داده‌اند و آماده مقابله با هر اتفاق احتمالی و پیش‌بینی نشده هستند. بر پایه این گزارش، در پی وقوع انفجار در قدس، گروه‌های مقاومت فلسطین در غزه در حال انجام اقدامات امنیتی بی‌سابقه‌ هستند. این منابع همچنین گفتند: با توجه به تحولات میدانی، مقاومت در حال آماده شدن برای یک تشدید تنش بزرگ است که می‌تواند به جنگی گسترده تبدیل شود. گروه‌های فلسطینی چهارشنبه پس از ۲ انفجار در شهر قدس که منجر به هلاکت یک صهیونیست و زخمی شدن 23 نفر شد، در بیانیه‌های جداگانه تاکید کردند این عملیات دلاورانه پاسخی طبیعی به جنایات و تجاوزات رژیم اشغالگر اسرائیل و شهرک‌نشینان صهیونیست آن در قدس اشغالی، مسجدالاقصی و بقیه شهرها و شهرک‌های فلسطینی است.
 
***
معاریو: یک دهه گذشته تاریک‌‌ترین دهه اسرائیل بود
کارشناس اسرائیلی با اشاره به بحران‌ها و تنش‌های مختلفی که اسرائیل طی یک دهه گذشته یکایک آنها را به خود دیده است و شکاف شدید شکل‌گرفته در جامعه اسرائیل، آن را هشداری در رابطه با پایان اسرائیل توصیف کرد. آفرایم گانور، کارشناس امور امنیتی و نظامی در یادداشتی که در روزنامه معاریو منتشر شد، اعلام کرد: یک دهه اخیر یکی از تاریک‌‌ترین و دشوار‌‌ترین دوره‌های سیاسی و اجتماعی اسرائیل محسوب می‌شود که در آن بحران رهبری هم در اسرائیل نمایان‌تر از گذشته شد. به ‌اعتراف این کارشناس، اسرائیل علاوه بر شکاف سیاسی شاهد شکاف و اختلافات شدید اجتماعی هم هست که با ورود به هر یک از پروسه‌های انتخاباتی شدیدتر از گذشته می‌شود و باعث شد کنست شاهد بی‌سابقه‌ترین بحران خود شود و اسرائیل را تا آستانه جنگ داخلی پیش برد و اصولا وارد پروسه شمارش معکوس پایان خود کرد.
گانور نوشت: حمله سال 2021 اسرائیل به نوار غزه که 12 روز به ‌طول انجامید و اسرائیل بر آن نام نگهبان دیوار نهاد باعث شد ساختار روابط بین عرب‌های داخل (عرب‌های 1948) و اسرائیل تنش بیشتری به خود گیرد و شرایط آنها را در آستانه انفجار قرار دهد. کارشناس اسرائیلی بر این باور است، داده‌های فوق‌الذکر تأکید دارند این دهه سیاه‌تر و نگران‌کننده‌تر خواهد بود و بسیاری از کسانی که در جنگ‌های اسرائیل شرکت کردند و خدمت نظامی خود را به‌طور کامل انجام دادند تا برای دولتی مخلصانه عمل کنند که همه به‌ شکل مساوی بار مسؤولیت را به‌دوش بکشند اما خواهند دید این دهه تاریک‌‌ترین دهه‌ای است که اسرائیل به خود دیده است.

Page Generated in 0/0123 sec