printlogo


کد خبر: 256805تاریخ: 1401/9/3 00:00
اردوغان: ممکن است با اسد دیدار کنم، دشمنی دائم در سیاست وجود ندارد
رجب در آستانه تسلیم

گروه بین‌الملل: رئیس‌جمهور ترکیه با موضع‌گیری درباره روابط میان سوریه و ترکیه اعلام کرد دیدار با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه امکان‌پذیر است.
به نقل از روسیاالیوم، رجب طیب اردوغان روز گذشته از امکان دیدار خود با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه خبر داد و گفت: ما در نهایت در این خصوص گام‌هایی اتخاذ خواهیم کرد. وی در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان دیدار با بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه وجود دارد، گفت: ممکن است با اسد دیدار کنم، دشمنی دائمی در سیاست وجود ندارد، در نهایت گام‌هایی را اتخاذ خواهیم کرد. اردوغان تصریح کرد شاید در سیاست هیچ رنجش و نارضایتی‌ای نمی‌تواند وجود داشته باشد.
این در حالی است که چندی قبل روزنامه «الوطن» سوریه به نقل از منابع نزدیک به دولت ترکیه گزارش داده بود آنکارا در تلاش است سوریه را تشویق کند درهای خود را از طریق «عادی‌سازی اقتصادی» به روی ترکیه باز کند. گفتنی است رئیس‌جمهور ترکیه مهرماه امسال گفته بود دیدار با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در حال حاضر روی میز نیست اما این موضوع در زمان مناسب خود، «غیرممکن نیست». اردوغان گفت: «تا اینجای کار چنین دیداری در دستور کار نیست اما نمی‌توانم بگویم دیدار با بشار اسد برای من غیرممکن است. وقتی زمان مناسب فرا برسد می‌توانیم با رئیس‌جمهور سوریه هم دیدار کنیم».
خبرگزاری رویترز در آن مقطع نوشت هر گونه دیدار میان مقام‌های سوریه و ترکیه می‌تواند شکل جنگ یک دهه‌ای سوریه را تغییر دهد. حمایت ترکیه در باقی ماندن شورشی‌ها در آخرین قرارگاه‌شان در شمال شرق سوریه اثرگذار خواهد بود. این در حالی است که ارتش سوریه توانسته سایر بخش‌های این کشور را از گروه‌های افراطی و شورشی پاکسازی کند. تمایل اردوغان برای دیدار با بشار اسد، پیش از این به صورت علنی مطرح نشده بود. تنها در تیرماه سال جاری روزنامه حریت ترکیه نوشته بود که «رجب طیب اردوغان» در یک نشست غیرعلنی با اعضای حزب عدالت و توسعه برای دیدار با بشار اسد ابراز تمایل کرده بود. این روزنامه نوشت اردوغان در این نشست که به دور از چشم رسانه‌ها بود، گفته است: «اگر بشار اسد در نشست شانگهای در ازبکستان حضور یابد، تمایل دارم با او دیدار کنم. متاسفانه او نمی‌تواند به ازبکستان بیاید تا با او دیدار کنم و حرف‌هایم را شخصا به او بگویم».
پیش از این، دولت باغچه‌لی، رهبر ملی‌گرایان ترکیه که بخشی از ائتلاف با شرکت حزب حاکم است، از دولت خواسته بود «فرصتی» برای دیدار با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه ایجاد کند.
نشریه ملی گازته چند روز قبل به نقل از بولنت کایا، معاون رهبر حزب سعادت ترکیه نوشت که حزب عدالت و توسعه به اعضای تشکیلات خود اعلام کرده هر آنچه درباره بشار اسد در صفحات مجازی خود نوشته‌اند را پاک کنند. در این دستور‌العمل ذکر شده که با توجه به دیدار احتمالی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه با بشار اسد که هر آن ممکن است رخ دهد، برای اینکه حزب و اعضای آن در شرایط سختی قرار نگیرند، در همه شبکه‌های اجتماعی بازنگری انجام شده و هر آنچه مربوط به بشار اسد است، پاک شود.

Page Generated in 0/0056 sec