printlogo


کد خبر: 256834تاریخ: 1401/9/3 00:00
وزیر صمت: تمام زیرساخت‌ها برای واردات خودرو آماده شد
پیش‌بینی میلیارد یورو منابع برای واردات خودرو
خودرو

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یک میلیارد یورو منابع برای واردات خودرو پیش‌بینی شده و الان تمام زیرساخت‌ها فراهم و ثبت سفارش آغاز شده و از طرف دولت هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد. 
سیدرضا فاطمی‌امین در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره میزان ثبت سفارش خودرو و تامین ارز آن گفت: یک میلیارد یورو منابع برای واردات خودرو پیش‌بینی شده و هم‌اکنون تمام زیرساخت‌ها فراهم و ثبت سفارش آغاز شده است. چون این فرآیند 4 سال تعطیل بود واردکنندگان باید با طرفین خود قرارداد ببندند و امیدوارم بزودی شاهد واردات باشیم. از طرف دولت هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد. البته در قانون آمده است که انتقال فناوری هم باید با واردات خودرو همراه شود و به همین دلیل مقداری کار زمانبر شده اما برای اقتصاد کشور موثر است. 
وی با اشاره به گسترش روابط میان ایران و بلاروس گفت: نخستین زیرساخت‌ در روابط میان 2 کشور موضوع انتقال پول است که در سفر چند هفته قبل وزیر خارجه بلاروس به ایران تفاهمنامه‌ای امضا شد. همچنین خط اعتباری صد میلیون دلاری برای کشور بلاروس تخصیص داده شد که فعالان اقتصادی بلاروس می‌توانند از ایران به کشور خود کالا ببرند و صادرات ما را تشویق و ترغیب می‌کند. علاوه بر این تهاتر بین ۲ کشور را توسعه می‌دهیم. 
وی افزود: زیرساخت دوم در زمینه مسائل گمرکی است که بلاروس جزو کشورهای اوراسیاست و ما هم فعلا در تجارت ترجیحی اوراسیا حضور داریم که بازار بسیار بزرگی با 180 میلیون نفر جمعیت است. 
فاطمی‌امین ادامه داد: ما تا الان ۵ دور مذاکره کرده‌ایم تا به طور کامل به تجارت آزاد در این حوزه بپیوندیم و دور ششم هم در راه است و امیدوارم به‌زودی الحاق ما به موافقتنامه تجارت آزاد اوراسیا تکمیل شود. 
وزیر صنعت، معدن، تجارت با بیان اینکه در امر کنسولی و روادید هم مذاکراتی میان ۲ کشور انجام شده، یادآور شد: در بخش حمل‌و‌نقل یکی از خطوط هوایی ایران درخواست‌هایی برای روابط پروازی داشته است. این کشور سطح صنعتی بالایی دارد و بسیاری از ماشین‌های تولیدشده در این کشور در روسیه استفاده می‌شود و ما در حوزه دامپ‌تراک به این ماشین‌ها نیازمندیم.
وی ادامه داد: ما برنامه گسترده‌ای در حوزه معادن داریم و یک تفاهمنامه برای خرید 500 دستگاه دامپ‌تراک شکل گرفته است. برای ساخت تجهیزات هم همکاری دیگری داریم و از آنجا که به لحاظ دارو و تجهیزات پزشکی بسیار پیشرفته هستیم، سرمایه‌گذاری و ساخت تجهیزات پزشکی در بلاروس را آغاز کرده‌ایم. 
وی تاکید کرد: در تجارت خارجی علاوه بر اینکه مبلغ آن رو به افزایش است اما تاکید ما در وزارتخانه بر صادرات کالاهای پیچیده است. یعنی کالایی که کمتر کشوری صادر می‌کند تا قدرت ما را در سطح منطقه افزایش دهد. 
وزیر صمت در پاسخ به پرسشی درباره سند جامع ایران و بلاروس گفت: نقشه راهی آماده شده که 16 محور دارد و همه موضوعات را پوشش می‌دهد. این نقشه راه یک ماه پیش از سوی ما عرضه شده و امیدواریم در سفری که رئیس‌جمهوری بلاروس در اسفند به ایران دارد، نهایی شود. 
فاطمی‌امین درباره وضعیت بازار لوازم خانگی در ۲ ماه اخیر اظهار کرد: وضعیت تولید و قیمت‌ها در بازار لوازم خانگی بسیار مناسب است. طرح فروش قسطی از فرش تا مبل و تلویزیون و دیگر لوازم با مبلغ بسیار خوب تا سقف 100 میلیون تومان تسهیلات فعال شده است. 
وی افزود: محصولات ایرانی لوازم خانگی به لحاظ کیفیت وضعیت مناسبی دارند و قیمت‌ها هم با ثبات مواجه بوده و رشد تولید هم داشته‌ایم. برای صنعت لوازم خانگی، ایران دیگر کوچک است و باید بازار آن را گسترش دهیم که در چند کشور برنامه سرمایه‌گذاری به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در حال پیگیری است.

Page Generated in 0/0037 sec