printlogo


کد خبر: 256843تاریخ: 1401/9/3 00:00
امیرعبداللهیان: دولت مرکزی عراق متعهد شد گروه‌های تروریستی را از مرزهای ایران دور کند
مو‌شک‌ها جواب داد
مقابله سپاه با گروهک‌های تروریست تا زمان استقرار نظامیان عراق در مرز ادامه دارد

گروه سیاسی: در طول ۲ ماه گذشته که جریان ضدایرانی با ایجاد اغتشاش و آشوب سعی در ایجاد ناامنی در ایران داشت، گروهک‌های تجزیه‌طلبی مثل حزب دموکرات، کومله و پاک نیز با تشدید فعالیت‌های خود، اقدام به آشوب علیه ایران کردند. همین موضوع باعث شد نیروی زمینی سپاه از مهرماه امسال تاکنون، در چند نوبت مقر گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب در اقلیم کردستان عراق را با حملات موشکی و پهپادهای انتحاری منهدم کند. سپاه پاسداران همزمان با انجام این حملات، به مسؤولان عراقی و اقلیم کردستان هشدار می‌داد مرزهای خود با ایران را از وجود تروریست‌ها تخلیه کنند و اگر چنین اقدامی از سوی آنان انجام نشود، حمله به مواضع تروریست‌های تجزیه‌طلب همچنان ادامه خواهد داشت. چنانکه پس از حمله 23 آبان سپاه، سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در اظهاراتی، ضمن نام بردن از مناطقی که تروریست‌‌ها در آنجاها مستقر هستند، اعلام کرد مناطق مورد اشاره می‌توانند از اهداف آتی سپاه برای انهدام مواضع گروهک‌های تجزیه‌طلب باشند. سه‌شنبه هفته جاری نیز سردار پاکپور با اعلام اینکه حملات سپاه تا خلع سلاح گروهک‌ها ادامه دارد، اظهار داشت: درخواست می‌کنیم مردم اطراف مقرها و مراکز استقرار تروریست‌ها در اقلیم شمال عراق را تخلیه کنند.
* تعهد عراق برای خلع سلاح تروریست‌ها
پس از حملات متعدد موشکی و پهپادی قرارگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه به مقر گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب، به نظر می‌رسد دولت عراق و اقلیم کردستان این کشور هشدارهای ایران را جدی گرفته‌اند. این خبر را روز گذشته حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری با خبرنگاران اعلام کرد. امیرعبداللهیان با بیان اینکه در ۸ هفته گذشته دخالت‌های خارجی در اوج خود قرار داشت، افزود: ما در دستگاه دیپلماسی به طور مستمر با همسایگانی که تروریسم از آن کشورها به سمت ایران هدایت می‌شد، در تماس بودیم.
امیرعبداللهیان با یادآوری غائله زاهدان و مشکلات امنیتی‌ای که در برخی استان‌های غربی روی داد، اظهار داشت: به طور مشخص ۷۶ مرکز تروریستی و ضد انقلاب در اقلیم کردستان فعال شدند و سلاح‌های اسرائیلی و آمریکایی وارد کشور شد.
وی ادامه داد: ما طی ۸ هفته گذشته در ۲ مرحله در بغداد و تهران با مقامات عراق، همچنین با تیم مهمی از مقامات امنیتی در دولت مرکزی عراق و در اقلیم کردستان، نشست‌های متعددی داشتیم و تصمیمات مهمی هم اتخاذ شد.
وی با یادآوری اینکه تروریست‌ها از ۷۶ نقطه علیه امنیت استان‌های غربی از خاک اقلیم شمال عراق اقدام کرده بودند، اظهار داشت: دولت مرکزی عراق متعهد شد این گروه‌های تروریستی را از مرزهای ما دور کند و توافق کردیم نسبت به خلع سلاح آنها اقدام کنند؛ گفت‌وگوهای ما و پیگیری عملی شدن توافقات با کشور دوست و برادر عراق ادامه دارد و طبعا زمانی که نیروهای مسلح عراق در مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان مستقر شوند و امنیت این مرزها را تضمین کنند دیگر نیازی به اینکه ما بخواهیم برای دفاع از تمامیت ارضی خودمان و مقابله با سرایت ناامنی‌ها به داخل کشورمان برخورد کنیم نیست.
وزیر امور خارجه در ادامه تاکید کرد: مادامی که در چارچوب حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد تهدیدی از سوی کشور همسایه متوجه ایران باشد، نیروهای مسلح ما برای تامین حداکثری امنیت ملی کشور به اقدامات‌شان ادامه خواهند داد.
امیرعبداللهیان افزود: ما هم در دستگاه دیپلماسی و امنیتی کشور به گفت‌وگوها و مذاکرات‌مان با مقامات کشور دوست و برادر برای عبور از این مرحله ادامه خواهیم داد.
در روزهای اخیر محمدکاظم آل‌صادق، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق نیز از مذاکره با طرف عراقی درباره مسائل مرزی و خلع سلاح گروه‌های تروریستی حاضر در منطقه کردستان خبر داده بود. در همین رابطه شبکه خبری العهد به نقل از آل‌صادق گزارش داده بود: در جریان دیدار با طرف عراقی، «درخواست کردیم کنترل مرزها را دولت مرکزی عراق در اختیار بگیرد». وی با بیان اینکه دولت عراق با این مطالبه موافقت کرده است، خبر داد بغداد درباره خلع سلاح گروه‌های تجزیه‌طلب و اپوزیسیون، زمان درخواست کرده است. سفیر تهران در بغداد تأکید کرد در این گفت‌وگوها از دولت عراق خواسته شده است برای انجام موضوع خلع‌ سلاح تروریست‌ها جدول زمانی تعیین کند. آل‌صادق با تاکید بر اینکه گروه‌های تجزیه‌طلب باید خلع‌ سلاح شده و به اردوگاه‌ها به عنوان آوارگان بازگردانده شوند، خاطرنشان کرد: همچنین با طرف عراقی، بر اساس یک یادداشت‌تفاهم بین دستگاه‌های قضایی ایران و عراق بر سر تبادل افراد تحت تعقیب توافق کردیم.
شنبه هفته جاری نیز یک رسانه آمریکایی ادعا کرده بود سردار قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه درباره گروهک‌های تروریست مستقر در اقلیم کردستان با مقامات عراق اتمام حجت کرده است. خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در این رابطه اعلام کرده بود: فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در سفر اخیر خود به عراق، به مقامات این کشور هشدار داده در صورت عملی نشدن ۲ مطالبه ایران، تهران در اقلیم کردستان عملیات زمینی اجرا می‌کند. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، مطالبه اول ایران خلع سلاح احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان و دوم حضور نیروهای ارتش عراق در مرزهای اقلیم کردستان با ایران برای جلوگیری از تردد شبه‌نظامیان کرد به خاک ایران بود که از سوی سردار قاآنی به عراق عنوان شد.
با توجه به اظهارات اخیر امیرعبداللهیان مبنی بر تعهد عراق و اقلیم کردستان مبنی بر تخلیه مرزهای غربی ایران از حضور تروریست‌های تجزیه‌طلب، باید منتظر ماند و دید آیا عراقی‌ها این بار به وعده خود عمل خواهند کرد یا حملات موشکی و پهپادی سپاه به مقر گروهک‌های تجزیه‌طلب در راستای پاکسازی مرزها ادامه خواهد یافت. ایران بارها هشدار داده است بر سر امنیت کشور و مردم تعارف نداشته و گروهک‌های تروریستی ضدایرانی را هر جا باشند، مورد حمله قرار خواهد داد. حملات چند وقت اخیر سپاه به مقر‌ها و مواضع تروریست‌های تجزیه‌طلب نیز در همین راستا بوده است. بنا بر اعلام مقامات نظامی و سیاسی کشورمان، خلع سلاح و اخراج تروریست‌ها از نزدیکی مرزهای کشورمان، مهم‌ترین مطالبه ایران است.

Page Generated in 0/0059 sec