printlogo


کد خبر: 259121تاریخ: 1401/10/29 00:00
در دیدار بذرپاش و دستیار ویژه پوتین انجام شد
توافق ایران و روسیه برای ساخت راه‌آهن رشت - آستارا
این پروژه 162 کیلومتری کریدور شمال- جنوب از بندرعباس تا رشت و از رشت تا آستارا را تکمیل می‌کند و ایران از طریق آذربایجان به روسیه و شمال اروپا وصل می‌شود

ایران و روسیه برای ساخت ابرپروژه ریلی رشت - آستارا به توافق رسیدند. قرار است این خط آهن استراتژیک، ظرف ۳ سال احداث شود.
19 دی‌ماه امسال معاون وزیر راه و شهرسازی از ارائه پیشنهاد 16‌بندی ایران به روسیه برای ساخت خط‌آهن رشت - آستارا خبر داد و گفت: مذاکره ایران و روسیه در این رابطه ادامه دارد. شهریار افندی‌زاده خط‌آهن رشت- آستارا را مهم‌ترین پروژه ریلی کشور دانست و اظهار کرد: با وجود انجام مذاکرات با روسیه و آذربایجان به منظور مشارکت در تکمیل این خط ریلی، این پروژه را چه با حضور روسیه و چه بدون حضور این کشور تکمیل می‌کنیم تا در جهت افزایش ترانزیت کشور مورد استفاده قرار گیرد.
وی ادامه داد: این پروژه 162 کیلومتری کریدور شمال- جنوب از بندرعباس تا رشت و از رشت تا آستارا را تکمیل می‌کند و ایران از طریق آذربایجان به روسیه و شمال اروپا وصل می‌شود. افندی‌زاده یادآور شد: دولت روسیه علاقه‌مند به مشارکت در تکمیل راه‌آهن رشت - آستارا است تا به صورت وام یا روش‌های دیگر به تامین مالی این خط ریلی کمک کند. به همین منظور طی ماه‌های اخیر مذاکراتی با دولت روسیه در راستای توسعه ترانزیت میان ۲ کشور انجام شده است.
وی افزود: برای این کار تفاهمنامه دوجانبه بین ایران و روسیه پیشنهاد داده شده و تفاهمنامه سه‌جانبه‌ای نیز میان ایران، روسیه و آذربایجان منعقد شده که پیرو بیانیه مشترک با امضای وزرای ۳ کشور است. در این تفاهمنامه محورهایی درباره احداث و نحوه بهره‌برداری پروژه ریلی در 16 ماده پیش‌بینی  شده که شامل تعیین نوع طراحی خط از جمله عرض خطوط ریلی این پروژه است. سه‌شنبه مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی با دستیار ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دیداری داشت و ۲ طرف درباره سرمایه‌گذاری برای ساخت ابرپروژه ریلی رشت - آستارا گفت‌وگو کردند. این جلسه با حضور برخی معاونان حمل و نقلی وزیر راه و شهرسازی برگزار شد. در این دیدار ۲ طرف درباره گسترش همکاری‌های حمل‌ونقلی و تکمیل کریدور حمل‌و‌نقل شمال- جنوب مذاکره کرده و بررسی‌های لازم در این باره صورت گرفت. اینطور که پیداست حضور روس‌ها و سرمایه‌گذاری آنها برای ساخت خط آهن رشت - آستارا نهایی شده است. بر این اساس قرار است با سرمایه‌گذاری روسیه این پروژه ریلی به عنوان حلقه مفقوده کریدور شمال- جنوب طی 3 سال یعنی یک سال کمتر از پیش‌بینی صورت گرفته در این زمینه ساخته شود. طبق توافق صورت گرفته، پیمانکاران ایرانی زیرسازی این خط آهن را به طور کامل اجرا خواهند کرد.

Page Generated in 0/0058 sec