printlogo


کد خبر: 259131تاریخ: 1401/10/29 00:00
اقدام غافلگیرکننده سپاه در خلیج‌فارس

مهدی بختیاری*: نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز سه‌شنبه ۲۷ دی، بدون اطلاع‌رسانی قبلی رزمایش بزرگی در آب‌های خلیج فارس - به نام شهید نصرالله شفیعی- با هدف «دفاع از جزایر ایرانی» برگزار کرد. در این رزمایش، یگان‌های دریایی ندسا با استفاده از انواع تجهیزات رزمی- از موشک تا پهپاد و شهپاد و زیردریایی‌های بدون سرنشین- توانستند اهداف خود را در گستره خلیج‌فارس مورد اصابت قرار دهند.
35 سال پیش در 16 مهر ۶۶، تعدادی از رزمندگان نیروی دریایی سپاه، سوار بر قایق‌های معمولی در نزدیکی جزیره فارسی در خلیج‌فارس با ناوگان دریایی آمریکا روبه‌رو شدند. این رزمندگان به یک قبضه دوش‌پرتاب استیگر مجهز بودند و با همان قبضه به یکی از بالگردهای ارتش متجاوز آمریکا شلیک کرده و آن را ساقط کردند.
این درگیری ساعتی بعد با آتش سنگین نیروهای آمریکایی به شهادت و اسارت تعدادی از آنها انجامید که یکی از آنها «نصرالله شفیعی» بود.
پیکر شهید شفیعی و برخی همرزمانش که به فرماندهی شهید نادر مهدوی به قلب ناوگان آمریکا ‌زده بودند هرگز پیدا نشد و در دل آب‌های خلیج‌فارس مانند نگهبانی بیدار تا امروز مانده است.
۳ دهه بعد از آن ماجرا در همان حوالی جزیره فارسی، رزمندگان نیروی دریایی سپاه، شناور تفنگداران دریایی آمریکا را که تنها چند متر وارد آب‌های ایران شده بودند توقیف و سرنشینان آن را دستگیر کردند.
جزیره فارسی در حدفاصل مرزهای آبی ایران و عربستان و آخرین جزیره ایرانی در خلیج‌فارس است که موقعیت مهمی برای این جزیره ایجاد کرده است.
از اواخر دهه 80 خورشیدی با تفکیک مسؤولیت بین ۲ نیروی دریایی ارتش و سپاه، نیروی دریایی سپاه مسؤولیت حراست از خلیج‌فارس را برعهده گرفت و از آن تاریخ تاکنون رزمایش‌های متعددی توسط این نیرو در این منطقه برگزار شده است.
در کنار آن، حراست 24 ساعته از خلیج‌فارس و تنگه هرمز موجب شده بارها شناورهای متخلف بیگانه از جمله شناورهای متعلق به انگلیس توسط رزمندگان نیروی دریایی سپاه توقیف شوند.
شناورهای جنگی آمریکایی از جمله ناوهای هواپیمابر نیز به‌‌رغم میل‌شان مجبورند برای تردد در این منطقه و عبور از تنگه هرمز به نیروهای سپاه در خلیج‌فارس پاسخگو باشند.
در رزمایش اخیر که باز هم در نزدیکی سواحل جزیره فارسی انجام گرفت، رزم سطحی شناورهای هجومی و موشک‌انداز با شلیک موشک‌های کروز دریایی و انواع راکت‌ها و مین‌ریزی گسترده آفندی و پدافندی در محدوده رزمایش، شلیک و اصابت همزمان موشک‌های کروز دریایی از ۲ جغرافیای متفاوت به یک هدف مشخص، اصابت پهپادها به‌ صورت همزمان به یک هدف مشخص از قرارگاه‌های متفاوت، از جمله اقداماتی بود که تمرین شد.
رزمایش‌ها در نیروهای مسلح ۲ کارکرد اصلی دارند؛ یکی ارزیابی میزان آمادگی و کارایی تجهیزات و دیگر تمرین مقابله با تهدیدات احتمالی پیش رو که طرح آن توسط قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا(ص) تایید و تحت نظارت همین قرارگاه برگزار می‌شود.
اما هر رزمایشی در کنار کارکرد ذاتی خود، می‌تواند دارای پیام‌هایی هم در حوزه بین‌الملل باشد و رزمایش ناگهانی سپاه در منطقه خلیج‌فارس نیز به نظر می‌رسد در دل خود پیام‌های دیگری داشته باشد.
طی هفته‌های اخیر برخی اظهارنظرها درباره جزایر سه‌گانه ایرانی در خلیج‌فارس از سوی مقامات چینی موجی از انتقادات را علیه این مساله برانگیخت و اخیراً نیز برگزاری مسابقات فوتبال در بصره عراق تحت عنوان جعلی جام خلیج ع‌رب‌ی، بار دیگر افکار عمومی در ایران را متوجه خود کرد تا یادآور شویم نام این خلیج از قدیم فارس بوده و تا ابد نیز فارس خواهد ماند.
سپاه پاسداران مسؤول اصلی حراست از منافع کشور در خلیج‌فارس است و این نیرو بارها نشان داده کمترین تجاوزی به آب‌های ایران - چه رسد به جزایر- را تحمل نخواهد کرد.
*کارشناس ارشد نظامی - امنیتی

Page Generated in 0/0054 sec