printlogo


کد خبر: 259135تاریخ: 1401/10/29 00:00
سخنگوی قوه‌قضائیه با اشاره به پرونده جاسوس بلژیکی دستگیر شده:
درباره جاسوسان مسامحه نمی‌کنیم

گروه سیاسی: سخنگوی قوه‌قضائیه در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به اعدام یک جاسوس اظهار کرد: واکنش‌های عصبی و شتابزده رژیم انگلیس به اجرای حکم اعدام یکی از جاسوسان برجسته آنها در کشور از سوی قوه‌قضائیه نشانه دیگری از سلسله اقدامات خباثت‌آلود این دولت علیه مردم ایران حداقل در ۲ سده گذشته است. مسعود ستایشی افزود: انتظار این بود با روسیاهی‌ای که نصیب دولت خبیث انگلیس شد حداقل به صورت رسمی از ملت  ایران عذرخواهی می‌شد اما واکنش‌ها به این اعدام نشان داد نفرت نهادینه شده که از این دولت وجود دارد ناشی از شناخت درست و عمیق ملت ایران از انگلیس است. وی بیان کرد: اصل فرآیند تشکیل پرونده، تحقیقات مقدماتی و روند بازپرسی به اتهامات جاسوس مورد نظر تا نهایی شدن و اجرای آن در مجموعه دستگاه قضایی با دقت و در کمال اشراف حقوقی و هوشمند انجام شده و حکم صادر شده مبین و نشانه دیگری از استحکام و حساسیت سیستم قضایی ما در قبال خباثت‌های مداوم انگلیس است. سخنگوی قوه‌قضائیه ادامه داد: اراده دستگاه قضایی بر این است تا سیلی سختی که از اعدام جاسوس مورد نظر بر چهره انگلیس نواخته شده تا احقاق حق کامل ملت ایران در دادگاه‌های داخلی و بین‌المللی تداوم و استمرار داشته باشد.
سخنگوی قوه‌قضائیه درباره آخرین وضعیت استرداد اولیور ون کاستیل، جاسوس بلژیکی بیان کرد: این فرد تبعه کشور بلژیک است و هیچ کشوری در قبال اقداماتی که در راستای جاسوسی انجام می‌شود و نسبت به جاسوسان، مسامحه و کوتاهی ندارد. ستایشی بیان کرد: مردم ما که اقدامات مسؤولان را رصد می‌کنند، چنین اجازه‌ای به ما در قوه‌قضائیه و هیچ مرجعی نمی‌دهند که نسبت به کسانی مسامحه کنیم. فرد مورد نظر مطابق قانون در دستگاه قضایی اتهاماتش رسیدگی شده است. از ناحیه مرجع صالح این اتهامات درباره فرد اتخاذ تصمیم شده و حکم بدوی این فرد صادر شده است. وی بیان کرد: ما تکلیف خود را نسبت به متهم انجام داده‌ایم و به اقتضای شرایط طرف مقابل درباره این فرد تصمیم اتخاذ می‌کنیم.
ستایشی درباره آخرین وضعیت پرونده فائزه هاشمی گفت: مشارالیها در ۲ پرونده محکومیت دارد. یکی از آن پرونده‌ها اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و پرونده دیگر توهین به مقدسات است. متهم در پرونده نخست به ۱۵ ماه حبس تعزیری و در پرونده دوم به ۳۷ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. وی در حال حاضر در حال گذراندن محکومیت مجازات نخست است.
سخنگوی قوه‌قضائیه درباره آخرین وضعیت پرونده حوادث اخیر زاهدان نیز گفت: پرونده در دادسرای نظامی زاهدان در حال رسیدگی است. بازپرس ویژه‌ای برای این امر اختصاص یافته است. تاکنون ۳۵ متهم احضار شده‌اند و قرار قانونی صادر شده است. عناوین اتهامی در این موضوع متفاوت است.
ستایشی درباره بازداشت یکی از سرباندهای اغتشاشات با تقدیر از دادستان تهران و همه کارکنان در دادگاه‌های عمومی و انقلاب کشور و ضابطان که در این امر اهتمام داشتند، گفت: در این زمینه در خبرگزاری میزان از ناحیه دادستان تهران اطلاع‌رسانی شد، فرد مورد نظر از سرشبکه‌های باند جمع‌آوری و هدایت اراذل و اوباش بود و نگرانی ما پیش از این نیز در این حوزه از اراذل و اوباش و آنهایی که در مقام حمایت از آنها و پشتیبان مالی آنها هستند، بود. سخنگوی قوه‌قضائیه گفت: سرشبکه و فرد مورد نظر ارتباط وسیعی جهت هدایت باند در داخل داشته و با شبکه انگلیسی اینترنشنال به صورت برخط مرتبط بوده و از آنها هدایت و دستور می‌گرفت. ستایشی افزود: روشن است که رسانه‌های بیگانه چه‌ها کردند و چه فجایع و جنایاتی را مرتکب شده‌اند و متاسفانه همین‌طور آنهایی که با آنها دست همکاری داده‌اند. وی مستقیم با سرویس‌های جاسوسی مختلفی مرتبط بوده و تمام حلقه‌های ارتباطی آنها در استان‌های مختلف طی روزهای اخیر شناسایی و بازداشت شده‌اند. کسی نمی‌تواند از دست قانون و عدالت  بگریزد. سخنگوی قوه‌قضائیه ادامه داد: سایر متهمان هم در حال رصد و تعقیب هستند و مرتبطان آماده باشند سراغ آنها نیز خواهیم رفت. ستایشی افزود: این باند مبالغ اعطایی از مبادی انگلستان و آمریکا دریافت کرده و پشتیبانی مالی به صورت روزانه داشته که در قالب برخی رمزارزها به حساب سر پل یادشده واریز و به شبکه داخلی تزریق می‌شده است که اطلاعات زیادی نیز در این زمینه وجود دارد که با تکمیل فرآیند تحقیقات اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.
***
ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی برگزار شد   
صبح دیروز ششمین جلسه رسیدگی به پرونده سقوط هواپیمای ۷۳۷ اوکراینی با حضور متهمان، وکلای متهمان، شکات، خانواده جان‌باختگان، وکلای خانواده جان‌باختگان و نماینده دادستان به ریاست قاضی ابراهیم مهرانفر در دادگاه نظامی استان تهران، برگزار شد. قاضی مهرانفر در ابتدای جلسه دادگاه با اشاره به موضوع ایرادات وارد شده به پرونده گفت: بخشی از ایرادات را تا پایان جلسه دادرسی و به مرور پاسخ می‌دهیم و ایراداتی که قابل توجه و رسیدگی باشد حتماً رسیدگی می‌کنیم. البته بخش دیگری از ایرادات را هم باید در رای پاسخ دهیم. وی با بیان اینکه مطمئن باشید هیچ مطلبی از دید دادگاه مغفول نمی‌ماند، گفت: در حال حاضر ۲ پرونده مطرح است. کارشناسی در این پرونده ۲ بعد دارد که یک بعد اصل موضوع و بعد دوم آسیب‌شناسی حادثه است تا در آینده شاهد تکرار چنین حوادثی نباشیم. کارشناسان روی این ۲ بعد کار کرده‌اند و آنچه به وکلای شکات ابلاغ شده مربوط به بعد اول است. در ادامه جلسه دادگاه ۴ نفر از وکلای جان‌باختگان با دعوت قاضی در جایگاه قرار گرفتند و نقطه نظرات‌شان درباره پرونده را بیان کردند و ۳ نفر از اولیای دم جان‌باختگان نیز با حضور در جایگاه اظهارات خود را مطرح کردند. در ادامه جلسه، متهم ردیف اول با حضور در جایگاه دفاعیات خود را مطرح کرد و توضیحاتی درباره روز حادثه و نحوه عملکرد خود بیان کرد. متهم به شرح وظایف و نحوه کار با سامانه در شب حادثه پرداخت و توضیحاتی را در این زمینه ارائه کرد.

 


Page Generated in 0/0057 sec