printlogo


کد خبر: 259341تاریخ: 1401/11/5 00:00
گفت‌و‌گوی «وطن امروز» با مجید محمدولی، پژوهشگر کتاب زندگینامه شهید علی‌وردی
داستان آرمان خواندنی می‌شود

شیما ناصری: نمی‌دانم تا امروز به این موضوع فکر کرده‌اید امنیت به چه معناست و چطور به دست می‌آید؟ اصلا چرا امنیت و آرامش برای بشر نیاز است؟ چرا برای حفظ امنیت عده‌ای از خودشان، جان‌شان و خانواده‌شان می‌گذرند تا این امنیت برقرار بماند؟
امنیت بدین معناست که از هرگونه تهدید و آمادگی برای رویارویی با خطرات دوری شود. مفهوم امنیت در ذهن افراد در برخی موارد دارای شدت و ضعف (ارتقا و کاهش) است. امنیت از ضروری‌ترین نیازهای فردی همچنین جامعه محسوب می‌شود. برخی اوقات ممکن است در جامعه جرم یا جنایتی علیه یک فرد یا افرادی یا حتی یکی از ارزش‌ها و اعتقادات مردم آن کشور رخ دهد و امنیت عمومی و فردی در خطر بیفتد و آسیب ببیند. در این حین عده‌ای برحسب وظیفه و تکلیف دینی و انقلابی خود پا به عرصه گذاشته و برای برقراری امنیت، جان‌شان را فدا می‌کنند و به درجه شهادت نائل می‌شوند.
در چند ماه اخیر در گوشه و کنار سرزمین‌مان امنیت دچار تزلزل شده بود؛ حال به وسیله افراد داخلی یا خارجی یا هر دو. در این مدت مشاهده کردیم عده‌ای از جوانان بعضاً در سنین کم (دهه هشتادی) شبانه‌روز برای حفظ امنیت در کف خیابان‌های شهرها جان خودشان را کف دست گرفته بودند و برای برقراری امنیت با منافقین داخلی و خارجی با مدارا مقابله می‌کردند اما از آنجا‌ که طرف مقابل خوی حیوانی‌اش بیشتر است و درک این را ندارد که طرف مقابلش انسان است، به فجیع‌ترین وضع ممکن به افرادی که برای حفظ امنیت در عرصه بودند، صدمه و آسیب می‌زدند و در آخر به بدترین شکل ممکن آنها را به شهادت می‌رساندند. یکی از جوانانی که در این چند ماه اخیر به درجه رفیع شهادت نائل شد و جزو شهدای امنیت تهران قرار گرفت شهید «آرمان علی‌وردی» است که به شکلی فجیع توسط حدود 22 نفر به شهادت رسید. در این رابطه «وطن امروز» با محقق و پژوهشگر انتشارات 27 بعثت که در حال نگارش زندگینامه آرمان عزیز است، گفت‌و‌گویی کرده که به شرح ذیل است: مجید محمدولی درباره انگیزه و هدفش از پرداختن به پژوهش و تحقیق درباره زندگی شهید آرمان علی‌وردی بیان کرد: از ابتدای فتنه اخیر که با مرگ یک خانم شروع شد، در کف میدان حاضر و ناظر بودم. آنچه را که آشوبگران در خیابان‌ها مرتکب می‌شدند و صبر بالای نیروهای مدافع امنیت را که جا دارد یک خدا قوت و تبریک به این عزیزان بابت فرونشاندن شعله هرج و مرج بگویم، دقیقاً رصد می‌کردم. در کانون درگیری‌های پایتخت بودم و شاهد پدیده وارونگی آنچه در میدان می‌گذارد و با آنچه در فضای مجازی، توسط دشمن و یاران دشمن، نشر داده می‌شد، قرار داشتم. پروژه نخ‌نمای کشته‌سازی را که از سال‌ها قبل توسط ایادی نفوذی شکل می‌گرفت، شاهد بودم. از سوی دیگر شهدای مظلوم مدافع امنیت را می‌دیدم که اکثر آنها با دستان خالی و همراه نداشتن حتی یک باتوم، به طرز وحشیانه‌ای مورد حمله قرار می‌گرفتند. در نهایت این توحش داعشیان داخلی، منجر به شهادت مظلومانه طلبه بسیجی، آرمان علی‌وردی شد. همان موقع و زمان وداع با پیکر این شهید عزیز در معراج شهدای تهران، انتشارات 27 بعثت تصمیم به پژوهش درباره زندگی شهید آرمان علی‌وردی گرفت. هنگامی که خبر آغاز به تحقیقات درباره این کتاب توسط آقای کلاته به سمع و نظر فرماندهی سپاه محمد رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله تهران بزرگ رسید، ایشان هم این کار را پسندید و دستور اکید برای جدیت در نگارش این کتاب صادر فرمود. این شد که پس از گذشت ۲ هفته از شهادت شهید آرمان علی‌وردی، مشغول تحقیق و مصاحبه با خانواده و دوستان این شهید بزرگوار شدم.
محمدولی در ادامه درباره روند پژوهش و نگارش این کتاب گفت: قبل از هر چیز جا دارد که تشکر ویژه‌ای از خانواده شهید آرمان علی‌وردی که در این مسیر از هیچ کوششی فروگذار نبودند، داشته باشم. وقتی با پدر بزرگوار آرمان تماس گرفتم و خبر نگارش کتاب را دادم، ایشان از این طرح استقبال خوبی کرد. با کمک خانواده شهید، یکی یکی دوستان، همکلاسی‌ها و هم‌پایگاهی‌های شهید شناسایی شدند. با هر نفر از این عزیزان حداقل، بیش از ۲ ساعت مصاحبه انجام شد. برای مصاحبه به قم و کرج رفتم؛ همچنین حوزه علمیه حاج‌آقا مجتهدی، پایگاه بسیج گردان 505 امنیتی، مسجد امام علی(ع) شهران و منزل شهید آرمان علی‌وردی. البته مصاحبه‌ها، در یک تیم ۲ نفره انجام شد. بنده و سرکار خانم شمسایی که باید از ایشان هم تشکر کنم، مصاحبه‌ها را بین خودمان تقسیم کردیم. عکس‌های شهید را هم جمع‌آوری کردیم. پس از آن تمام مصاحبه‌ها پیاده‌سازی و ویراست اولیه روی آنها انجام شد. از تمام آنها فیش تهیه شد و مشغول نگارش کتاب هستم. محقق زندگینامه شهید علی‌وردی درباره اینکه چرا سراغ تحقیق و پژوهش و تدوین زندگی این شهید رفته است و در رابطه با ویژگی بارز شهید گفت: شهادت مظلومانه این جوان مؤدب به دست عده‌ای وحشی و داعش‌صفت، سیل غم جانگدازی را بر دل هر انسانی جاری می‌کند. این مظلومیت و ادب در مقابل این شقاوت و گستاخی، ویژگی بارز شهید آرمان علی‌وردی است. وی گفت: ویژگی بارز کتاب زندگینامه شهید آرمان علی‌وردی، سیر تحولی است که در او به وجود می‌آید. پسر بچه‌ای ۸ ساله، معمولی، شوخ‌طبع و پر جنب و جوش طی روندی که خانواده، مسجد، کانون فرهنگی، بسیج و حوزه عملیه در آن دخیل هستند، به مقام شهادت می‌رسد. آن هم در 21 سالگی؛ اوج افتخاری که خداوند در اختیار بندگان صالح  خود قرار می‌دهد. در این کتاب خواننده متوجه می‌شود مقام شهادت دست‌یافتنی است. شهید شدن انتخابی است که باید برای آن قدم به قدم سعی و تلاش کرد. خواننده در خواهد یافت که وقتی شهید دکتر بهشتی فرمودند بهشت را به بها می‌دهند و نه بهانه، یعنی چه؟ و چطور انسان می‌تواند به ارزش بهشتی شدن دست یابد. در کل، ویژگی این کتاب این است که می‌گوید در باغ شهادت، باز باز است. محمدولی درباره اینکه چگونه می‌توان جوانانی مثل آرمان را که برای امنیت و حفظ شهر جان خود را فدا کردند، به نسل جوان شناساند، گفت: تولید کارهای هنری در این باره، اعم از آثار مکتوب مستند، داستان، رمان، شعر و... فیلم‌های سینمایی و سریال و دیگر کارهای هنری مانا، موجب شناساندن این شهید و شهدای غیور و مظلوم دیگر به نسل کنونی و نسل‌های آینده است. محمدولی درباره زمان انتشار و چاپ کتاب شهید علی‌وردی گفت: تمام سعی و تلاش انتشارات 27 بعثت در این است که به امید خدا کتاب زندگینامه شهید آرمان علی‌وردی هر چه زودتر و در همین سال به چاپ برسد و روانه بازار شود.

Page Generated in 0/0061 sec