printlogo


کد خبر: 259356تاریخ: 1401/11/5 00:00
دیدار وزیر دفاع سوریه با رئیس‌جمهور و فرمانده کل سپاه پاسداران
تقویت روابط اقتصادی و امنیتی تهران -دمشق
رئیسی: با تقویت همکاری‌های همه‌جانبه اقتصادی به بازسازی این کشور کمک می‌کنیم سردار سلامی: آماده انتقال تجربیات در حوزه‌های جنگ الکترونیک و نبرد اطلاعاتی به سوریه هستیم

گروه سیاسی: رئیس‌جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران، دوست واقعی ملت سوریه است، گفت: همان‌گونه که در دوران مقاومت در برابر تروریسم در کنار ملت و دولت سوریه ایستاد، در دوران بازسازی نیز آماده است با تقویت همکاری‌های همه‌جانبه اقتصادی در کنار سوریه باشد. 
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در دیدار سپهبد «علی محمود عباس» وزیر دفاع سوریه، روابط ۲ کشور را راهبردی توصیف و تصریح کرد: روابط ایران و سوریه بر پایه اعتقادات و باورهای مشترک و روحیه ایستادگی و مقاومت مردم ۲ کشور بنا شده است. رئیس‌جمهور صیانت نیروهای مسلح سوری از ملت و دولت این کشور در برابر فتنه‌انگیزی‌ها را برای آینده مردم و کشور سوریه امیدبخش دانست. 
سپهبد «علی محمود عباس» وزیر دفاع سوریه نیز در این دیدار با بیان اینکه سوریه با حمایت برادران و دوستان واقعی خود در مصاف با تروریسم پیروز شد و قدرتمندتر از قبل به عنوان یکی از حلقه‌های محور مقاومت ایفای نقش خواهد کرد، اظهار داشت: محور مقاومت نقش مهمی در شکل دادن به جهان جدید خواهد داشت. وزیر دفاع سوریه گفت: دشمنان همواره مترصد فرصتی برای خدشه وارد کردن به روابط عمیق و برادرانه سوریه و ایران بوده و هستند اما روابط ۲ کشور ریشه‌دارتر و مستحکم‌تر از آن است که کسی بتواند به آن خدشه‌ای وارد کند و این روابط هر روز نسبت به قبل گسترده‌تر و عمیق‌تر خواهد شد. 
* ایران و سوریه در برابر توطئه دشمنان اسلام میدان را ترک نخواهند کرد
فرمانده کل سپاه پاسداران نیز در دیدار وزیر دفاع سوریه و هیأت همراه با اشاره به فداکاری‌های ۲ ملت برابر توطئه بزرگ سال‌های اخیر نظام سلطه و صهیونیسم و جانفشانی‌های شهدای مدافع حرم در مبارزه با تروریسم تکفیری و عجین شدن خون آنان با شهدای دیگر در خاک سوریه گفت: جایی را که برای آن خون می‌دهیم مثل وطن خودمان حس می‌کنیم. شهدای ما داوطلبانه و مشتاقانه پا به میدان‌های دفاع از حرم در کنار رزمندگان جبهه مقاومت در سوریه گذاردند، هرچند جغرافیای ظاهری ایران و سوریه متصل نیستند اما بین جغرافیای قلب‌های ۲ ملت به هم پیوستگی وجود دارد. وی افزود: آنچه نسبت ما و شما را شکل می‌دهد مفهوم رایج منافع ملی در ادبیات نیست، بلکه اسلام و عزت مسلمانان است، هرچند حمایت از مردم مظلوم فلسطین و احقاق حق غصب‌شده آنان منافاتی با منافع ملی ما ندارد. فرمانده کل سپاه با اشاره به روابط منحصربه‌فرد ۲ کشور و مقایسه این رابطه با سایر کشورهای اسلامی، تغییرات مثبت پدیدآمده در منطقه و جهان را برای ملت‌های منطقه امیدبخش توصیف و تصریح کرد: زیباترین بشارت این تغییرات، استحکام اتحاد و برادری ملت‌های مسلمان است. 
سرلشکر سلامی وقوع ناامنی‌ها و اتفاقات اخیر در سرزمین‌های تحت اشغال صهیونیست‌ها و کرانه باختری، جنین و غزه و دیگر مناطق را از نشانه‌های زوال رژیم صهیونیستی دانست و تصریح کرد: آنهایی که روزی با هجوم جهانی در پی نابودی سوریه بودند، امروز خود مسیر زوال و نابودی را طی کنند. فرمانده کل سپاه تاکید کرد: احساس می‌کنیم. منطقه بر اساس اراده الهی، فداکاری شهیدان و بصیرت و استقامت ملت‌ها در انتظار فضای جدیدی است و ما باید قوی و مستحکم در صحنه باشیم و از دستاوردها و موفقیت‌های مهم پدیدآمده صیانت کنیم؛ این فلسفه استمرار حضور ما در سوریه است تا زمانی که شما خواهان آن هستید. سرلشکر سلامی در ادامه با تاکید بر اهمیت توسعه همکاری‌های دفاعی و نظامی سوریه و ایران گفت: آماده هستیم در ابعاد و زمینه‌های مورد نیاز به نیروهای مسلح سوریه کمک کنیم. وی همراهی و حمایت دولت و ملت سوریه بویژه رئیس‌جمهور فقید، حافظ اسد از ایران اسلامی در جنگ تحمیلی استکبار جهانی و رژیم بعثی عراق علیه ملت ایران را فراموش‌ناپذیر توصیف و خاطرنشان کرد: ما برادران روزهای سخت یکدیگر هستیم و تاریخ زیبای اخوت و برادری ۲ ملت ایران و سوریه الهام‌بخش بوده و نشان می‌دهد برابر توطئه دشمنان اسلام میدان را ترک نخواهند کرد. 
فرمانده کل سپاه تبادل تجارب در عرصه‌های مختلف بویژه در حوزه‌های جنگ سایبری، نبرد اطلاعاتی و جنگ الکترونیک را موضوعی مهم و حساس تلقی و تاکید کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آماده است همکاری‌های آموزشی با نیروهای مسلح سوریه از جمله در دوره‌های فرماندهی و ستاد و دوره‌های عالی جنگ و عالی رسته‌ای و دیگر بخش‌های تخصصی را ضمن پایبندی به توافقات گذشته ارتقا بخشد. 
* سوریه حاج‌قاسم سلیمانی را فراموش نمی‌کند
در ادامه سپهبد «السیدالعماد علی‌محمودعباس» وزیر دفاع سوریه، با قدردانی از حمایت‌ها و همراهی‌های جمهوری اسلامی ایران از سوریه در مبارزه با داعش و جنگ تروریستی گفت: خون شهدای ایرانی و سوری با هم ممزوج شد و خاک سوریه را معطر کرد و ملت سوریه حمایت‌ها و کمک‌های ارزشمند ایران و در رأس آن شهید حاج‌قاسم سلیمانی در مبارزه با این توطئه خطرناک را هرگز فراموش نخواهد کرد و کمک‌های شما به جنبش‌های مقاومت منطقه از جمله در فلسطین نیز واقعیتی غیرقابل انکار بوده و موجب شکست و عصبانیت دشمنان امت اسلامی شده است. وی افزود: امروز برخی کشورهای اسلامی همدست و کمک‌کننده رژیم صهیونیستی شده‌اند و برای قرار گرفتن در آغوش صهیونیست‌ها مسابقه گذاشته‌اند! سپهبد علی محمود عباس با تاکید بر اینکه با مقاومت و ایستادگی مردم سوریه و حمایت‌های بی‌دریغ جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله به دشمن درس عبرت‌آموزی خواهیم داد، تاکید کرد: به یاری خداوند با وارد ساختن ضربات مهلک به دشمن، پیروزی بزرگ یعنی پاکسازی خاک سوریه از اشغالگران را خواهیم دید. به واسطه مقاومت، هر روز دشمن در حال عقب‌نشینی است و تاکید می‌کنیم سیاست‌های آمریکا در منطقه رو به زوال و موجب شکست‌های دیگر آنان در مناطق دیگر شده است. وی ایستادگی و مقاومت سوریه با حمایت ایران و محور مقاومت را موجب شکل‌گیری نظم جدید منطقه‌ای و خروج تدریجی کشورها از سلطه و سیطره آمریکا دانست و با اشاره به توطئه اخیر دشمنان ایران گفت: دشمن تلاش کرد سناریوی سوریه را در ایران نیز اجرا کند اما شکست خورد و ایران قوی مانند قلعه‌ای تسخیرناپذیر است. سپهبد علی محمود عباس در واکنش به اقدام اخیر پارلمان اروپا مبنی بر درخواست قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی گفت: دولت‌هایی که خود مبدأ و منشا تروریسم هستند دیگران را متهم به تروریست می‌کنند! آنها به سوریه هم که از حزب‌الله و حماس حمایت می‌کند تروریست می‌گویند. 
شایان ذکر است وزیر دفاع سوریه روز دوشنبه و پس از ورود به تهران با رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان نیز دیدار و گفت‌وگو کرده بود. 

Page Generated in 0/0040 sec