printlogo


کد خبر: 259372تاریخ: 1401/11/5 00:00
قالیباف در تشریح نتایج جلسه کمیسیون عالی پارلمانی ایران و روسیه:
مبادله روبل و ریال تسهیل می‌شود

گروه سیاسی: رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن محکومیت هتک حرمت به قرآن کریم در سوئد گفت: سیاستمداران سوئدی نمی‌توانند اسلام‌هراسی آشکار و طراحی شده را پشت نقاب دروغین آزادی بیان پنهان کنند. 
محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن هتک حرمت قرآن در سوئد گفت: هتک حرمت بی‌شرمانه قرآن کریم در کشور سوئد را شدیدا محکوم می‌کنیم. این قبیل اقدامات و جسارت به مقدسات دینی احساسات مسلمانان و موحدان سراسر جهان را جریحه دار کرده است و سیاستمداران سوئدی نمی‌توانند این اسلام‌هراسی آشکار و طراحی شده را پشت نقاب دروغین آزادی بیان پنهان کنند. 
وی در ادامه یادآور شد: روز گذشته مجلس شورای اسلامی با هدف برگزاری سومین نشست کمیسیون عالی پارلمانی، میزبان رئیس دومای روسیه و هیأت همراه بود. روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به دلایل مختلف از جمله همسایگی دریای خزر و دغدغه‌ها و مشترکات منطقه‌ای و همچنین همکاری‌های مشترک بین‌المللی از اهمیت بالایی برخوردار است. رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پارلمان‌های ۲ کشور باید تلاش کنند با برگزاری نشست‌های عملیاتی مستمر و با تسهیل‌گری از بعد تدوین قوانین و نظارت برای حرکت بهتر دولت‌ها برای کمک به بهبود کیفیت زندگی مردم اقدام کنند. 
قالیباف در تشریح جلسه روز دوشنبه با رئیس دومای روسیه بیان کرد: در این جلسه که در قالب کمیسیون عالی پارلمانی ایران و روسیه برگزار شد، با تمرکز بر مسائل اصلی توسعه همکاری‌های ۲ کشور، هیات‌های ایرانی و روس پیشنهادهای اجرایی و عملیاتی خود را برای افزایش همکاری‌های فی‌مابین مطرح کردند و تصمیماتی برای تسریع در اجرای توافقات 2 طرف اتخاذ شد. وی در عین حال خاطرنشان کرد: از اولویت‌هایی که مورد بحث قرار گرفت در حوزه نفت و گاز، سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه برای عملیات مبادله‌ای با رویکرد قطب گازی بود. یکی دیگر از نکات مهمی که مورد توجه طرفین قرار داشت، موضوع راه ارتباطی شمالی- جنوبی بود که نه‌تنها فدراسیون روسیه، بلکه همه کشورهای اوراسیا و آسیای میانه می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند که با اولویت اتصال آستارا به رشت و توسعه آن تا بنادر از جمله بندرعباس و با سرمایه‌گذاری مشترک هر ۲ کشور ان‌شاءالله به نتیجه خواهد رسید. رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حوزه کشاورزی در زمینه تجارت غلات و استفاده از فناوری‌های جدید گفت‌وگو شد، عنوان کرد: همچنین در موضوعات حمل‌ونقل نیز بحث‌های مهمی شد. درباره رسیدگی به امور بازرگانان بویژه تسهیل در رفت‌وآمد و رفع موانع گمرکی و روادید و نیز کنترل‌های الکترونیکی باربری پیگیری‌های خوبی شد تا تجار در مرزهای‌مان دچار مشکل نشوند. قالیباف یادآور شد: موضوع دیگر مورد بحث که در رأس همه مباحث قرار دارد، همکاری‌های پولی و بانکی بین ۲ کشور است که بتوانیم در تبادل بین روبل و ریال و همچنین مسائل ارتباطی بین ۲ بانک مرکزی اقداماتی انجام دهیم. وی در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه طی یک سال گذشته رشد خوبی در گسترش روابط داشته‌اند و اطمینان دارم در طول برنامه هفتم توسعه که سیاست ما تقویت رابطه با همسایگان است، روابط بین ۲ کشور به چندین برابر افزایش پیدا خواهد کرد. 
***
تصمیم درباره ظرفیت استان‌ها باید در خود استان گرفته شود   
قالیباف همچنین در نشست مجمع نمایندگان استان فارس با بیان اینکه استان‌ها باید درباره نحوه استفاده از ظرفیت‌ها و اعتبارات خودشان تصمیم‌گیری کنند، اظهار کرد: من ۲ سال پیگیر این موضوع بوده و از گذشته نیز ایمان داشتم که اگر اختیارات به استان‌ها واگذار نشود، کار جلو نمی‌رود، چرا که دولت سرگرم امور کلان است و موضوعات محلی مغفول می‌ماند. وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برخط شدن نحوه رسیدگی به لایحه بودجه عنوان کرد: از هم‌اکنون با هوشمندسازی رخ داده، تغییراتی که در بودجه اتفاق می‌افتد، به صورت برخط قابل مشاهده و نظارت است. رئیس قوه مقننه با بیان اینکه در جریان تخصیص اعتبارات باید پروژه‌های اولویت‌دار مدنظر قرار گیرد، اظهار کرد: همه بر این عقیده هستند که در جریان رسیدگی به لایحه بودجه باید از سطح کلان به موضوع نگریسته شده و پروژه‌هایی را که اولویت ملی داشته و منافع آن شامل حال کل کشور می‌شود، در ردیف نخست دستور کار قرار داد. 

Page Generated in 0/0040 sec