printlogo


کد خبر: 259768تاریخ: 1401/11/17 00:00
نمایشگاه «دل نگاره» با موضوع زندگی اهل‌بیت(ع) در روسیه
نمایشگاه حسن روح‌الامین در موزه هنرهای شرقی مسکو افتتاح شد

نمایشگاه آثار نقاشی حسن روح‌الامین چهره برگزیده هنر انقلاب با عنوان «دل نگاره» ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ مقارن با شب میلاد امیرالمومنین علی(ع) با حضور این هنرمند در موزه هنرهای شرقی مسکو افتتاح شد. در این مراسم که با حضور کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، الکساندر سدوف رئیس موزه هنرهای شرقی مسکو، مسعود احمدوند رایزن فرهنگی و جمعی از علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر برگزار شد، ۱۴ نقاشی رنگ روغن و ۱۸ طراحی که اکثر آنها ویژه این نمایشگاه طی ماه‌های گذشته خلق شده، در معرض دید مخاطبان روس قرار گرفت.
نجات دختران، ‌ام ابیها، امیرالمومنین(ع)، حسرت جبرائیل، نسل بت‌شکن، ابن‌الحسن، مرج البحرین، شمع بیت‌المال، هوالغنی، معرکه آب، بابا، وداع، اسیران و خورشید زندان که داستان زندگی اهل‌بیت علیهم‌السلام را روایت می‌کنند، اسامی آثاری هستند که در نمایشگاه روح‌الامین با عنوان «دل‌نگاره» به بازدیدکنندگان موزه عرضه می‌شود.
در ابتدای مراسم افتتاحیه، الکساندر سدوف رئیس موزه هنرهای شرقی مسکو اظهار کرد: ما سعادتمند هستیم که با کمک به برگزاری این نمایشگاه هنرمند معاصر و مشهور ایرانی، بینندگان روس را با زندگی هنری کشور بزرگ ایران آشنا کنیم. از آثاری که در نمایشگاه امروز مشاهده می‌کنیم، به سطح عالی هنر و فرهنگ معاصر ایران پی می‌بریم. برای ما افتخار بزرگی ا‌ست که در موزه خود میزبان هنرمندان و میهمانان عالیقدر جمهوری اسلامی ایران باشیم.
وی با اشاره به استقبال موزه هنرهای شرقی مسکو از ایده رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری این نمایشگاه گفت: ما با هنر معاصر ایران آشنایی کمی داریم و از تداوم چنین نمایشگاه‌هایی که موجب معرفی فرهنگ و هنر ایران امروز به روس‌ها می‌شود خرسند می‌شویم.
حسن روح‌الامین نیز ضمن تشکر از شرکت‌کنندگان در مراسم افتتاحیه با تقدیم سلام و تحیات به حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا(س) خطاب به بازدیدکنندگان گفت: در فرهنگ شیعی ایشان را به ‌ام‌ابیها می‌شناسند. این نمایشگاه حول محور شخصیت ایشان، پیامبر اسلام، همسر و فرزندان‌شان از جمله حضرت سیدالشهداست. ما اعتقاد داریم که حق و هدایت متعلق به ایشان، امیرالمومنین و فرزندان‌شان است. 
هنرمند برجسته کشورمان ادامه داد: بنده به عنوان یک عضو کوچک جامعه هنری می‌خواهم عشق خود را با شما از طریق آثارم به اشتراک بگذارم و امیدوارم در این نیت موفق باشم. ما ملت ایران و دوستان‌مان در کشور روسیه بیش از گذشته به یکدیگر نزدیک هستیم و امیدوارم تک‌تک شما را در ایران ببینیم و میهمان‌نوازی خود را به شما نشان دهیم. در ادامه کاظم جلالی، سفیر کشورمان در روسیه ضمن تبیین جایگاه هنر در انتقال ارزش‌های الهی گفت: به هنرمند توانای کشورمان تبریک می‌گویم که توان هنری خود را به شکلی هدفمند، وقف ایده‌های پایدار بشری کرده‌ است. ایشان با رویکرد هنرمندانه خود پل بزرگی بر حقایق ارزشمند و فراموش نشدنی تاریخی ایجاد کرد. هنر ایشان صرفا مبتنی بر تخیل نیست، اگر چه هر هنری بهره‌ای از تخیل دارد اما تلاش کرده‌ حقایق تاریخی را به شکلی برجسته نشان دهد. 
جلالی در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: یکی از بزرگ‌ترین حقایق تاریخی، حقیقت زندگی حسین بن علی‌(ع) است. امام حسین(ع) پیشتاز حرکت به سوی نورانیت در تاریخ است. امام حسین(ع) مظهر ایستادگی در برابر همه شیاطین است که با قدرت در مقابل ایشان صف‌آرایی کرده بودند. امام حسین(ع) مظهر طریق ایستادگی بر حقیقت است. 
سفیر کشورمان در روسیه ادامه داد: راه نجات امروز بشریت نیز بازگشت به راه امام حسین(ع) است. هر انسان آزاده‌ای نیازمند این است که گذری به زندگی ایشان داشته باشد. ملت ایران نیز ۴۳ سال در راه امام حسین(ع) ایستادگی کرده‌اند. امام حسین(ع) متعلق به همه بشریت است و فقط متعلق به مسلمین و شیعیان نیست. نقش برجسته هنرمند ما در اینجا مشخص است که برای نشان دادن حقیقت تلاش می‌کند. این هنرمندان و آثارشان بی‌قیمت هستند. جلالی در پایان اظهار کرد: از این ترکیب زیبا که در مسکو به وجود آمد بسیار متشکریم؛ ایده رایزنی فرهنگی و استقبال موزه هنرهای شرق مسکو که این ایده را تبدیل به عمل کرد و حضور آثار هنری هنرمند مشهور ایران آن را به نهایت رساند. 
در بخش دیگری از این مراسم ایلیا زایتسف، معاون موزه هنرهای شرقی مسکو و مسؤول برگزاری نمایشگاه «دل نگاره» گفت: بسیار خرسند هستم که کمک به برپایی این نمایشگاه در سرنوشت من قرار گرفت. ما در زمان اندکی مقدمات برگزاری نمایشگاه را فراهم کردیم و همکارانم در موزه برای اجرای شایسته آن بسیار تلاش کردند.

Page Generated in 0/0066 sec