printlogo


کد خبر: 261209تاریخ: 1401/12/28 00:00
اخبار

فراخوان مشمولان متولد ۱۳۸۴ برای تعیین‌تکلیف‌ وضعیت سربازی
سازمان وظیفه عمومی فراجا تمام مشمولان غایب و غیرغایب متولد سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۸۴ را برای تعیین‌تکلیف وضعیت خدمتی خود فراخواند. این سازمان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: کلیه مشمولان غایب و غیرغایب متولد سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۸۴ می‌بایست مطابق قوانین و مقررات خدمت وظیفه عمومی وضعیت خدمتی خود را تعیین‌تکلیف کنند. مشمولانی که در مهلت تعیین شده وضعیت خدمتی خود را مشخص نکنند وارد غیبت شده و برابر ماده ۱۰ قانون خدمت وظیفه عمومی با محرومیت‌های اجتماعی از جمله عدم استخدام، عدم امکان دریافت وام، عدم دریافت مستمری از سازمان‌های دولتی، عدم صدور پروانه کسب و... مواجه خواهند شد. طبق ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی، مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنان در زمان صلح تا ۳ ماه باشد، ۹۰ روز اضافه خدمت و چنانچه مدت غیبت اولیه آنان در زمان صلح بیشتر از ۳ ماه باشد تا ۱۸۰روز اضافه خدمت خواهند داشت. گفتنی است مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنان بیش از یک‌ سال است، علاوه بر ۶ ماه اضافه خدمت، مشمول فراری نیز محسوب شده و به مراجعه صالح قضایی معرفی می‌شوند.
***
هشدار نوروزی پلیس‌ برنامه سفر نوروزی‌تان را به غریبه‌ها نگویید
معاون اجرایی پلیس پیشگیری فراجا توصیه‌ها و هشدارهایی را برای جلوگیری از سرقت منازل مسافران نوروز ارائه کرد. سردار عباس مسعودی در این ‌باره گفت:‌ در روزهای پایانی سال شاهد خریدهای نوروزی یا حتی حضور مردم در معابر و خیابان‌ها هستیم، از این رو لازم است شهروندان از همراه بردن وجه نقد خودداری کرده و اشیای گرانبهای خود را در منظر دید سارقان قرار ندهند. وی درباره پیشگیری از سرقت منزل نیز گفت:‌ یکی از چالش‌های جدید در این ایام افزایش احتمال سرقت از منازل است اما شهروندان می‌توانند به راحتی و با رعایت چند نکته امنیتی تا حد زیادی از وقوع آن پرهیز کنند. اول اینکه بهتر است شهروندان اموال گرانبها مانند طلا، ارز، جواهرات و ... و خود را در منازل نگهداری نکرده و آنها را به صندوق‌های امانات تحویل دهند، در غیر این صورت می‌توانند هنگام ترک منزل این اموال را به افراد مورد اعتماد خود بسپارند. مسعودی با بیان اینکه شهروندان نباید کلید منزل خود را در دسترس افراد غیرمطمئن قرار دهند، گفت:‌ همچنین لازم است شهروندان از بازگو کردن برنامه سفر خود نزد افراد ناشناس پرهیز کنند. اگر هم قصد سفر بدون خودروی شخصی را دارند، خودروی خود را حتما در پارکینگ پارک کرده و از پارک کردن آن در حاشیه خیابان پرهیز کنند. همچنین لازم است شهروندان  بستگان و همسایگان مورد اطمینان خود را در جریان مسافرت‌شان قرار داده تا مراقب منزل آنان باشند.
***
هفت سین با عمو نوروز به پایتخت آمد
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران از جانمایی المان‌های هفت سین، عمو نوروز و حاجی فیروز در سطح شهر تهران خبر داد. مجید قادری‌آذر با اشاره به اقدامات شهرداری تهران در خصوص ایجاد نشاط در محیط شهری، همزمان با فرا رسیدن عید نوروز گفت: برگزاری هشتمین سالانه بهارستان در نوروز ۱۴۰۲ هم‌راستا با ایجاد روحیه و جلب توجه شهروندان به آیین‌هاست. بر همین اساس در این دوره از سالانه بهارستان توجه ویژه‌ای به موضوع آیین‌ها و باورهای فرهنگی جامعه داشتیم تا با المان‌های شهری در جهت اشاعه فرهنگ ایرانی تلاش کنیم. وی عنوان کرد: در همین راستا ۵۰ المان سفره هفت‌سین در مناطق بیست‌و‌دو گانه شهر تهران نصب شده است. این آثار جنبه تعاملی دارند و شهروندان می‌توانند با این آثار که در میادین اصلی شهر، پارک‌ها و بوستان‌ها جانمایی شده‌اند تعامل داشته باشند و در کنار آنها عکاسی کنند. وی افزود: در چینش این آثار به حوزه تمدن ایرانی – اسلامی توجه شده و تلاش کردیم آثاری را برای حضور در شهر انتخاب کنیم که فرهنگ باستانی کشور و عید نوروز را نمایان کند، ضمن آنکه این آثار راوی بخشی از فرهنگ گذشتگان‌مان نیز باشند. قادری‌آذر ادامه داد: در همین زمینه نیز ۲۰ المان عمو نوروز و ۱۰ المان حاجی فیروز در سطح شهر نصب شده است که این آثار هم جنبه تعاملی دارند.
***
«شارژ عیدانه» ترفند کلاهبرداران اینترنتی
رئیس پلیس فتای پایتخت از شناسایی و دستگیری عامل راه‌اندازى صفحه فیشنگ با ترفند خرید شارژ تلفن همراه ویژه عید نوروز خبر داد. رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: در پی مراجعه شخصی به پلیس فتای پایتخت مبنی بر برداشت غیرمجاز مبلغ 500 میلیون ریال از حساب بانکى‌اش توسط فرد یا افرادى ناشناس، رسیدگى به این پرونده در دستور کار پلیس فتا پایتخت قرار گرفت. این مقام انتظامی بیان کرد: شاکی در ادامه اظهاراتش عنوان کرد برای خرید شارژ تلفن همراه در فضای مجازی مشغول جست‌وجو بودم که با یک سایت مواجه شدم که به مناسبت ایام نوروز شارژ ارزان‌قیمت تحت عنوان شارژ عیدانه ارائه می‌کرد، بنده هم بدون توجه به آدرس درگاه پرداخت و اطمینان از هویت گردانندگان آن سایت اقدام به خرید کردم و پس از وارد کردن اطلاعات محرمانه کارت بانکی با تراکنش ناموفق مواجه شدم و پس از چند لحظه تمام موجودی حسابم را از دست دادم! وی افزود: پس از اخذ اظهارات شاکی، کارشناسان پلیس فتا اقدامات خود را آغاز کردند و متوجه شدند فردی تحت عنوان شارژ عیدانه با ایجاد یک درگاه جعلی پرداخت از کاربران فضای مجازی کلاهبرداری می‌کند.   معظمی عنوان کرد:  متخصصان سایبری پلیس فتای فرماندهی انتظامی تهران بزرگ پس از شناسایی مجرم در فضای مجازی، اطلاعات هویتی متهم را به دست آورده و پس از تشریفات قضایی مجرم، در یکی از مناطق غرب تهران بزرگ دستگیر و به همراه تجهیزات الکترونیک به پلیس فتا منتقل شد.

Page Generated in 0/0120 sec