printlogo


کد خبر: 261211تاریخ: 1401/12/28 00:00
تعداد جان‌باختگان تصادفات نوروزی در 3 روز گذشته به ۱۲۵ نفر رسید
جایزه پلیس به رانندگان قانونمدار در نوروز

«رانندگان قانونمند در نوروز ۱۴۰۲ جایزه ویژه می‌گیرند»؛ این را رئیس پلیس راهور اعلام کرد و گفت: تمام رانندگانی که در ایام نوروز مرتکب تخلف نشده و در تصادفی نیز نقش نداشته باشند، می‌توانند از این جوایز بهره‌مند شوند. سردار سیدکمال هادیانفر در حاشیه بازدید از مرکز اطلاعات و کنترل هوشمند ترافیک گفت:‌ از ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ موج اول سفرهای نوروزی شروع شده است و پیش‌بینی می‌شود طی روزهای آتی و تا سوم فروردین سال جدید با افزایش ۳۶ درصدی همراه باشد. وی با اشاره به تاریخ شروع ماه مبارک رمضان در سال ۱۴۰۲ گفت: از سوم فروردین ۱۴۰۲ و با شروع ماه مبارک رمضان،  پیش‌بینی می‌شود سفرهای بین‌شهری و استانی کاهش ۹ درصدی داشته باشد. سردار هادیانفر از مرگ ۱۲۵ نفر در ۳ روز گذشته بر اثر تصادفات رانندگی خبر داد و گفت:‌ اینها آمار جان‌باختگان صحنه تصادفات است. متاسفانه از ۲۴ اسفند که سفرهای نوروزی شروع شده ۱۲۵ نفر از هموطنان عزیزمان را بر اثر تصادفات رانندگی از دست داده‌ایم. رئیس پلیس راهور فراجا در ادامه با اشاره به آمار جانباختگان تصادفات رانندگی در نوروز سال گذشته اظهار کرد: در نوروز سال گذشته متاسفانه ۱۱۰۰ نفر از هموطنان‌مان بر اثر سوانح ترافیکی کشته و ۱۸ هزار نفر نیز مجروح و مصدوم شدند که آمار بسیار بالایی است. وی همچنین از اهدای جوایز ویژه به رانندگان قانونمند در نوروز ۱۴۰۲ خبر داد و گفت:‌ جزئیات این طرح بزودی اعلام خواهد شد و تمام رانندگانی که در ایام نوروز مرتکب تخلف نشده و در تصادفی نیز نقش نداشته باشند، می‌توانند از این جوایز بهره‌مند شوند.
* ضرورت توجه به سرعت مطمئن
تنها 3 روز از آغاز سفرهای نوروزی می‌گذرد اما متاسفانه طی این مدت ده‌ها نفر فوت و بسیاری مصدوم شده‌اند. در حالی که سفرهای نوروزی از اواخر هفته گذشته شروع شده و همچنان ادامه دارد، تاکید پلیس بر رعایت سرعت مطمئنه، بستن کمربند ایمنی و پرهیز از رانندگی هنگام خواب‌آلودگی است. این تاکید در حالی است که پلیس از افزایش سفرهای نوروزی خبر می‌دهد و این یعنی ترافیک بیشتر در جاده‌ها که رعایت قوانین رانندگی و توجه به اطلاعیه‌های پلیس راهور را دوچندان مهم می‌کند. در همین ارتباط رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور گفت: بیشترین خروج خودرو از استان‌های تهران و البرز با 250 هزار خودرو بوده است. وی با بیان اینکه بیشترین مقصد خودروهای استان تهران و البرز به سمت استان‌های قم، قزوین، مازندران، مرکزی و اصفهان بوده است، گفت: بیشترین ورود و انباشت خودرو به استان مازندران با 44 هزار وسیله نقلیه ثبت شده است. رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور افزود: بعد از مازندران بیشترین ورود خودرو به استان‌های گیلان، مرکزی و همدان بوده است. 
سرهنگ احمد شیرانی ادامه داد: آمار تصادفات بسیار نگران‌کننده است و باید به عنوان هشدار و زنگ خطری برای رانندگان در سفرهای نوروزی باشد. وی با بیان اینکه بیشترین وقوع تصادفات فوتی در جاده‌های استان‌های خراسان رضوی، تهران، فارس، کرمان و اصفهان بوده است، گفت: کمترین وقوع تصادفات در جاده‌های استان‌های چهارمحال‌وبختیاری، ایلام، کهگیلویه‌وبویراحمد و هرمزگان بوده است. رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور تصریح کرد: عدم توجه به جلو، انحراف و تجاوز به چپ ناشی از عجله و شتاب در رانندگی برای سبقت غیرمجاز، عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه ناشی از خستگی و خواب‌آلودگی و اصرار رانندگان به استمرار رانندگی بدون استراحت و توقف از عوامل اصلی تصادفات در این 3 روز بوده است. شیرانی با بیان اینکه بیشترین ساعات وقوع حوادث ساعت 12 تا 16 بوده است، گفت: رانندگان به رعایت کامل مقررات رانندگی، بستن کمربند ایمنی، احترام به حقوق سایر رانندگان و رعایت سرعت مجاز در جاده‌ها توجه کنند.

Page Generated in 0/0091 sec