printlogo


کد خبر: 261213تاریخ: 1401/12/28 00:00
رئیس‌جمهور در روز‌های پایانی سال پس از راه‌اندازی پروژه‌های متعدد عمرانی، آموزشی و بهداشتی ۵ ایستگاه متروی تهران را افتتاح کرد
ریل‌ خدمتگزاری

اسدالله خسروی: ۵ ایستگاه متروی تهران دیروز در حالی با حضور رئیس جمهور راه‌اندازی شد که قرار است 3 خط جدید نیز سال آینده راه‌ا‌ندازی شود. سیدابراهیم رئیسی روز گذشته در مراسم راه‌اندازی ایستگاه‌های جدید متروی پایتخت بهره‌برداری از ۵ ایستگاه و ۱۱ کیلومتر خط مترو را مایه سهولت مردم در رفت و آمد دانست و با بیان اینکه «خطوط ۸، ۹ و ۱۰ مترو نیز در دستور کار است»، گزارش اقدامات انجام‌شده و بیان برنامه‌ها را امیدبخش خواند. وی در آیین افتتاح 5 ایستگاه متروی تهران طی سخنانی ضمن تبریک ماه مبارک رمضان و سال نو اظهار داشت: خدمات شهری در شهر بزرگ تهران که از نظر وسعت و جمعیت در کشور بی‌نظیر است، برای مدیریت شهری کار آسانی نیست اما انگیزه بالا، اخلاص و مردم‌داری شورای شهر و شهرداری تهران زمینه را آماده کرده تا بتوانند کارهایی را که به سهولت امکان‌پذیر نیست انجام دهند. وی افزود: نمونه‌ یک کار بسیجی و جهادی این است که کار با دقت و سرعت و در عین حال در شرایط سختی انجام می‌پذیرد. افتتاح امروز که بهره‌برداری از 5 ایستگاه و 11 کیلومتر است، مایه سهولت مردم در رفت و آمد خواهد شد و گفته شد «خطوط 8 و 9 و 10 مترو نیز در دستور کار است». این نوع گزارش که اقدامات انجام‌شده و برنامه‌ها بیان شود، امیدبخش است. رئیس‌جمهور گفت: دولت وظیفه دارد در خدمات خوبی که شهرداری به مردم تهران می‌دهد، مساعدت کند، چراکه کار خدمات شهری، کار چند‌ضلعی است؛ مردم اساس این کار هستند، ضلع دوم شهرداری است تا بتواند خدمات بهتری به مردم بدهد و ضلع دیگر، دولت است و همه در راستای خدمات‌رسانی به مردم هستند. رئیسی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری از دولت، شهرداری‌ها و همه دستگاه‌ها خواسته‌اند برای مردم و جامعه امیدبخشی داشته باشند. وی ادامه داد: دشمن به ‌دنبال القای یأس، «نمی‌شود» و «نمی‌توانیم» است ولی فرهنگ ما، باور به «ما می‌توانیم» است. بله! با همین امکانات و اعتبارات می‌توان کارهای ماندگار انجام داد و نیازمند همت است و افتتاح امروز جلوه‌ای از همت و «ما می‌توانیم» است. رئیس‌جمهور اظهار داشت: در حوزه تولید، دانش‌بنیان و دیگر عرصه‌ها کارهای بزرگی در کشور انجام شده و امروز فضای کشور، فضای کار، تلاش و تولید است. این فضا موجب رضایتمندی مردم خواهد شد و قدرت کشور را افزایش می‌دهد. رئیسی با بیان اینکه همچنان که توانمندی نظامی، تولید قدرت می‌کند که حتما هم لازم است، کشور در سایر عرصه‌ها هم باید قوی شود، تصریح کرد: دشمن نمی‌خواهد ما قوی شویم و گزارشات خوبی برای مردم عزیزمان داشته باشیم، بلکه می‌خواهد قوت‌ها را به ضعف و ناامیدی تبدیل کند و اگر ضعف‌هایی وجود دارد که حتما هم هست، آن را بزرگنمایی کند. وی گفت: مردم دلداده به نظام و ولایت بدانند که به برکت انقلاب اسلامی کارهای مهمی در کشور انجام شده و کارهای بیشتری به ‌دست جوانانی که افتتاح امروز جلوه‌ای از آن است، انجام خواهد شد. رئیس‌جمهور در پایان بیان کرد: همکاری دولت، شهرداری و مردم کارهای بزرگ و بهتری را در شهر تهران رقم خواهد زد و کارها با امیدواری، پشتکار و پیگیری به سامان خواهد رسید.
* آغاز مسافرگیری در ۵ ایستگاه جدید مترو پایتخت
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه از پذیرش مسافر در ۴ ایستگاه جدید در خط ۶ و ایستگاه دادمان در خط ۷ از امروز خبر داد. مسعود درستی در مراسم افتتاح 5 ایستگاه مترو اظهار کرد: پذیرش مسافر در ایستگاه دادمان در خط 7 مترو و ایستگاه‌های میدان شهدای هفتم تیر، میدان حضرت ولیعصر(عج)، بوستان لاله و کارگر در خط 6 مترو از یکشنبه 28 اسفند (امروز) آغاز می‌شود. وی با اشاره به اینکه 4 ایستگاه بهره‌برداری‌شده در خط 6 مترو قرار دارند، افزود: این خط تاکنون با 13 ایستگاه در قالب 17 کیلومتر مسیر به مسافران متروی پایتخت سرویس‌دهی می‌کرد و حالا با افتتاح 4 ایستگاه میدان شهدای هفتم تیر، میدان حضرت ولیعصر(عج)، بوستان لاله و کارگر، عملا 17 ایستگاه و 27 کیلومتر مسیر از محدوده دولت‌آباد تا بزرگراه شهید ستاری به ‌صورت یکپارچه در خدمت مسافران شهر زیرزمینی قرار گرفت. مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه تصریح کرد: با بهره‌برداری از ایستگاه‌های جدید در خط 6 امکان دسترسی راحت مسافران این خط به سایر خطوط در 5 ایستگاه تقاطعی شامل ایستگاه میدان شهدای هفتم تیر با خط یک، ایستگاه میدان امام حسین(ع) با خط 2، ایستگاه میدان حضرت ولیعصر(عج) با خط 3، ایستگاه میدان شهدا با خط 4 و ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس با خط 7 فراهم شد. درستی در ادامه با بیان اینکه با بهره‌برداری از ایستگاه دادمان در خط 7 متروی تهران دسترسی شهروندان و مسافران مترو به شمال غرب پایتخت تسهیل شد، افزود: با افتتاح این ایستگاه، خط ۷ مترو با 23 کیلومتر و 20 ایستگاه در حال خدمات‌رسانی به شهروندان است. 
وی درباره نحوه سرویس‌دهی در این ایستگاه‌ها گفت: ساعت فعالیت ایستگاه‌های جدید همانند تمام ایستگاه‌های خطوط درون‌شهری از ساعت 5:30 دقیقه تا ساعت 22 است و فاصله حرکت قطارها در خط شش، 15 دقیقه و در خط هفت، 12 دقیقه یک بار است.
***
افتتاح 1100 مدرسه با بیش از 5 هزار کلاس درس در سال جدید
1401؛ سال جهاد مدرسه‌سازی
جهاد مدرسه‌سازی در کشور همچنان ادامه دارد و شاهد این مدعا افتتاح بیش از 1000 مدرسه در سراسر کشور در سال جاری است. رئیس‌جمهور در 13 بهمن‌ امسال از طریق ارتباط تصویری، به طور همزمان ۱۱۰۰ مدرسه با بیش از ۵ هزار کلاس درس را ۳۱ استان کشور افتتاح کرد. 
سیدابراهیم رئیسی حضور یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش، به صورت همزمان ۱۱۰۰ مدرسه و پروژه آموزشی و پرورشی با ۵ هزار و ۱۶۴ کلاس درس را در ۳۱ استان کشور افتتاح کرد. از این هزار و ۱۰۰ طرح آموزشی، ۵۸۲ پروژه از محل منابع دولتی و ۵۱۸ پروژه هم از محل منابع مشارکتی ساخته شد. علاوه بر این افتتاح بزرگ‌ترین مجتمع آموزشی کشور در ساری در اوایل ماه جاری، تعداد مدارس برکت احداث شده توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام را به ۴۰۰۰ مدرسه رساند. 
خدمات گسترده ستاد اجرایی فرمان حضرت امام در مناطق محرم و دورافتاده بر کسی پوشیده نیست؛ از ساخت مسکن، مسجد، مراکز درمانی، ورزشی و فرهنگی گرفته تا ایجاد اشتغال، توسعه زیرساختی و... اکنون نیز با افتتاح ۲ هزارمین مدرسه، شمار مدارس ساخته‌شده توسط زیرمجموعه‌های این ستاد به بیش از 4 هزار مدرسه رسیده است؛ مدارسی که اغلب در مناطق روستایی و کم‌برخوردار ساخته شده‌اند تا به برکت انقلاب، مسیر محرومیت‌زدایی در کشور همچنان طی شود. علاوه بر این سرپرست سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور نیز چندی پیش گفت: در تابستان سال آینده، جهاد مدرسه‌سازی را به راه خواهیم انداخت و از تمام ظرفیت‌های مردمی برای نیل به این مقصود استفاده می‌کنیم. 
حمیدرضا خان‌محمدی با اشاره به ضرورت توجه به انجام مسؤولیت‌ها و وظایف در سازمان نوسازی مدارس افزود: همه ما باید تلاش کنیم با وجود مشکلات، تکالیف خود را بدرستی انجام دهیم و در ایفای نقش و انجام مسؤولیت‌های‌مان موفق باشیم. 
***
15 هزار تخت بیمارستانی به ظرفیت نظام درمانی کشور اضافه شد
برای تأمین سلامت مردم
اعتقاد به خودباوری با تولید 6 خط تولید واکسن کرونا توسط دانشمندان ایرانی آن هم در شرایط سخت تحریم و اقدام به صادرات آن، دانش پزشکی کشور را در دنیا شاخص کرد، آن طور که نماینده سازمان جهانی بهداشت از ایران برای مهار کرونا تقدیر و اعلام کرد  سیستم سلامت ایران می‌تواند برای سایر کشورهای منطقه الگو باشد. حالا ایران نه تنها در مهار کرونا در منطقه و حتی جهان سرآمد است، بلکه صادر‌کننده واکسن کرونا نیز شده است. شروع کار دولت سیزدهم با آمار بالای مبتلایان کرونا و مرگ و میر ناشی از آن همراه بود اما با اقدامات جهادی دولت، نه تنها این بیماری مهار شد، بلکه ایران صادر‌کننده واکسن کرونا به دنیا شد.
*  15 هزار تخت به نظام درمانی اضافه شد
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تا امروز بیش از 15 هزار تخت بیمارستانی به ظرفیت نظام درمانی کشور اضافه شده است. این تعداد تخت معادل ظرفیت 10 درصد از تخت‌های بیمارستانی کشور است. این در حالی است که از سال 98 تا 1400 یعنی قبل از تشکیل دولت سیزدهم  فقط 7200 تخت به مجموع تخت‌های بیمارستانی کشور اضافه شده بود. پدرام پاک‌آیین در گفت‌وگو با «وطن امروز»، با بیان اینکه توجه دولت به سلامت طوری است که این مقوله در اولویت قرار گرفته، افزود: 2 برابر شدن راه‌اندازی تخت‌های بیمارستانی از ابتدای دولت سیزدهم نسبت به مدت مشابه آن در دولت گذشته نشان از تمرکز دولت بر رفع دغدغه‌های درمانی بویژه در مناطق کم‌برخوردار و محروم دارد.  وی به راه‌اندازی  مدرن‌ترین بیمارستان‌های کشور در ماه جاری اشاره کرد و افزود: بیمارستان حضرت مهدی(عج) با 1000 تخت، منحصربه‌فردترین بیمارستانی است که هفدهم ماه جاری افتتاح و پس از آن مجهزترین مرکز جامع سرطان نیز بیست‌وپنجم همین ماه توسط رئیس‌جمهور راه‌اندازی شده، همچنین قرار است اوایل سال آینده بیمارستان شهدای تجریش نیز با 1000 تخت راه‌اندازی شود.

 


Page Generated in 0/0054 sec