printlogo


کد خبر: 261218تاریخ: 1401/12/28 00:00
اخبار

تمدید زمان ثبت‌نام خودروهای داخلی تا ۲۹ اسفند
سخنگوی وزارت صمت روز گذشته ضمن ارائه توضیحاتی درباره دلایل اخلال در سامانه یکپارچه فروش خودرو برای خودروهای داخلی، گفت: زمان ثبت‌نام در سامانه برای خرید خودروهای داخلی حداقل یک روز، یعنی تا ۲۹ اسفند تمدید شد.
امید قالیباف در نشست خبری اظهار کرد: از کسانی که مراجعه کردند و نتوانستند ثبت‌نام کنند عذرخواهی می‌کنم‌. قول می‌دهیم تا نفر آخری که حساب وکالتی ۱۰۰ میلیون تومانی دارد زمان برای ثبت‌نام باشد.
وی با بیان اینکه این سامانه برای افرادی که حساب وکالتی ۱۰۰ میلیون تومانی باز کردند و لیست آنها از بانک عامل رسیده بود، طراحی شده بود، گفت: نه‌تنها این افراد بلکه خیلی افراد دیگر هم وارد سامانه شدند. در ۲۴ ساعت گذشته ۵۰ میلیون نفر وارد شدند اما این سامانه برای یک میلیون نفر طراحی شده بود. البته تا این لحظه ۳۶۰ هزار نفر در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند. نکته دیگر اینکه در ۲۴ ساعت گذشته ۵۵ هزار حمله و از ابتدای فعالیت ۷۰ هزار حمله به این سامانه رخ داده است.
سخنگوی وزارت صمت در پاسخ به سوالی درباره وضعیت افرادی که حساب وکالتی خود را به نفع سازمان حمایت نکردند، گفت: با توجه به اینکه زمان فروش ایران‌خودرو به طرح تخصیص یکپارچه خودرو نزدیک بود، عده‌ای فکر کردند با همان حساب وکالتی می‌توانند ثبت‌نام کنند و آن را به نفع سازمان حمایت تغییر ندادند؛ این موضوع مشکل ایجاد کرده و این افراد حذف شدند.
به گفته وی، برای حدود ۹۰۰ نفر بانک اشتباه کرده و زمان گزارش‌دهی استعلام درست نداده که برای آنها اقدامات لازم انجام می‌شود و می‌توانند ثبت‌نام کنند.
***
راه‌اندازی ۴ مسیر ریلی خارجی از ایستگاه راه‌آهن سرخس
مدیرکل راه‌آهن خراسان گفت: تجارت از 4 مسیر ریلی خارجی جدید به کشورهای روسیه، ازبکستان، قزاقستان و چین از طریق ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس خراسان رضوی، هم مرز با ترکمنستان طی سال ۱۴۰۱ راه‌اندازی شده است.
مصطفی نصیری‌ورگ افزود: ایجاد مسیرهای تجاری جدید به واسطه دیپلماسی حمل و نقلی در دولت سیزدهم و شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی در سال ۱۴۰۱ رقم خورده است.
وی بیان کرد: رویکرد راه‌آهن در سال ۱۴۰۱ ایجاد تنوع در مسیرها و حمل کالای تجاری خارجی و خروج از حالت حمل بار به صورت تک‌محصولی یا همان گوگرد بوده است.
مدیرکل راه‌آهن خراسان اظهار داشت: در حال حاضر مسیر ریلی سرخس - بندرعباس به عنوان پرترددترین مسیر تجاری، ۸۵ درصد از ترانزیت ریلی بار کشور را به خود اختصاص داده است.
نصیری‌ورگ افزود: در سال آینده نیز تنوع‌بخشی و جذب بار خارجی جدید در این مسیر پیگیری و تکمیل خواهد شد.
پایانه ریلی سرخس در شمال شرقی خراسان رضوی با قدمت ۲۸ ساله در نقطه صفر مرزی ایران و ترکمنستان و  در۱۸۵ کیلومتری شمال شرق مشهد قرار دارد.
***
قیمت تنظیم بازاری پرتقال هر کیلو ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان
رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: قیمت در ۲۶۰ میدان اقماری (میدان تره‌بار شهرداری) تهران ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان برای هر کیلو پرتقال، ۲۲ هزار تومان برای سیب قرمز و ۲۶ هزار تومان برای سیب زرد تعیین شده است.
مصطفی دارایی‌نژاد با بیان این موضوع به مهر گفت: شب گذشته(جمعه) ۱۰ هزار تن بار از سیب و پرتقال وارد تهران شد. از پنجم اسفند روزانه ۵ هزار تن سیب و پرتقال وارد تهران شده و از این محل به تمام استان‌های کشور توزیع می‌شود.
وی افزود: بنا بر تاکید رئیس‌جمهوری، تمام استاندارها باید در میدان‌های بار حضور داشته و از نزدیک نحوه توزیع میوه را رصد کنند. در این راستا، امروز (دیروز شنبه) استاندار تهران از میدان عمده‌فروشی میوه و تره‌بار بازدید کرد.
دارایی‌نژاد در ادامه سخنان خود تصریح کرد: ۱۰۰۰ تن از ۱۰ هزار تن بار شب گذشته باقی مانده است که همراه با بار سیب و پرتقال امشب(شنبه شب) به بازار عرضه خواهد شد. وی عنوان کرد: اوج تقاضا امروز است و از فردا بازار خرید میوه فروکش می‌کند.
رئیس اتحادیه بارفروشان تهران درباره نظارت بر بازار گفت: بازرسان از نهادهای مختلف تعزیرات، بازرسان اتاق اصناف، وزارت جهاد کشاورزی و... به شبکه توزیع نظارت دارند و می‌توان گفت دولتمردان امسال همراهی خوبی با بخش خصوصی داشتند.
دارایی‌نژاد با اشاره به قیمت پایین بعضی میوه‌ها مانند پرتقال در چند ماه گذشته، اظهار کرد: آذر و دی و حتی بهمن برخی وانت‌بارها پرتقال را مستقیم از باغداران خریداری می‌کردند و با قیمت ۷ تا ۸ هزار تومان در هر کیلو به فروش می‌رساندند که این مبلغ کمتر از قیمت تمام‌شده بود و کشاورزان متضرر شدند.
وی گفت: برای جبران خسارت‌های وارد شده، صادرات امسال ۲۰۰ درصد افزایش یافت و فقط در بهمن ۶۰ هزار تن سیب صادر شد. البته پس از پایان بهمن صادرات محدود شد تا تنظیم بازار شب عید با چالش مواجه نشود.

Page Generated in 0/0067 sec