printlogo


کد خبر: 263108تاریخ: 1402/3/4 00:00
کارنامه ضعیف مهاجمان لیگ برتر فوتبال با وجود قیمت‌های بالا
خسیس در گلزنی

مهاجمانی که در فصل نقل‌وانتقالات رقم‌های میلیاردی را به باشگاه‌ها پیشنهاد می‌کنند و در نهایت هم به آن می‌رسند، در طول فصل بیست‌ودوم «فقیرانه» گل زدند و رکوردی کم‌سابقه را ثبت کردند. بیست‌ودومین دوره رقابت‌های فصل جاری لیگ برتر با قهرمانی پرسپولیس به پایان رسید تا همچنان لقب پرافتخارترین باشگاه تاریخ برگزاری این رقابت‌ها برای سرخ‌های پایتخت باشد. پرسپولیس برای هشتمین بار جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر برد تا نشان دهد دنبال زرین کردن ویترین افتخاراتش است. با این حال نگاهی کلی به آمار گل‌های ‌زده و خورده تیم‌های فصل جاری زنگ خطر را برای تیم‌ملی و فصل آینده به صدا درآورده است. مدیران باشگاه‌ها از هم‌اکنون باید به فکر کنترل قیمت‌های میلیاردی مهاجمانی باشند که بیشتر از آنکه رو به جلو حرکت کنند و گل بزنند، پشت به دروازه هستند و به ندرت گل می‌زنند.
* لطف بزرگ تراکتور به آقایی خط حمله استقلال
استقلال تهران که با ۶۲ امتیاز رده سوم جدول لیگ برتر را از آن خود کرد با زدن 7 گل در آخرین دیدار مقابل تراکتور تبریز توانست بهترین خط حمله لیگ برتر را از آن خود کند. آبی‌پوشان پایتخت با ۵۲ گل ‌زده میانگین ۱.۷۳ گل در هر دیدار را برای خود کردند. بهترین گلزن این تیم نیز مهدی قائدی با ۱۲ گل است. مهاجم ریزنقش آبی‌ها اگرچه موتور گلزنی‌اش دیر روشن شد اما توانست به بردهای تیمش کمک کند و تأثیر مستقیم ۱۲ امتیازی در تیمش داشته باشد. ضمن اینکه محمد محبی با ۸ و کوین یامگا با ۷ گل ‌زده، گلزن‌های بعدی استقلال بودند. قائدی در حالی آقای گل فصل جاری آبی‌پوشان بود که پنالتی‌زن اول تیمش نبود. اگر او می‌توانست پشت ضربات پنالتی بایستد، بدون شک حالا آقای گل لیگ برتر هم بود.
* جای خالی لوکادیا با حضور یک گرجستانی پر شد!
یورگن لوکادیا مهاجم نیم فصل اول پرسپولیس آماری عجیب با پیراهن این تیم ثبت کرد. او ۶ گل‌ زده در ۶ بازی داشت تا توانمندی خود در لرزاندن تور دروازه حریفان را به نمایش بگذارد اما خروج ناگهانی او شوک بزرگی به این تیم وارد کرد تا مدافعان بلندقامت جور مهاجمان بی‌انگیزه را بکشند. لوکادیا قبل از داربی رفت پایتخت، ایران را برای همیشه ترک کرد تا یحیی گل‌محمدی در فاصله ۲۴ ساعت مانده به بازی چاره‌ای جز استفاده از گولسیانی در خط حمله هنگام ضربات آزاد تیمش نداشته باشد. مدافع گرجستانی پرسپولیس نیز خیلی خوب توانست این خلأ را در همان بازی پر کند تا 2 تیم با تساوی 2 - 2 بازی را به اتمام برسانند. او همراه با سعید صادقی توانست ۶ گل برای پرسپولیس به ثمر برساند تا تبدیل به یکی از مهم‌ترین بازیکنان پرسپولیس با آمار موفقیت صددرصدی در پنالتی‌هایش لقب بگیرد.
* مغانلو سانتیمتری آقای گل شد
تلاش همه‌جانبه مهاجمان لیگ برتر با پیراهن تیم‌های باشگاهی نتیجه‌ای جز آقای گلی شهریار مغانلو با سپاهان نداشت. مهاجم بلندقامت سپاهان اصفهان توانست تنها با ۱۳ گل‌ زده عنوان آقای گلی لیگ برتر را برای خود کند. او در حالی برای تیمش مثمر ثمر ظاهر شد که نتوانست در بازی‌های حساس برای آنها نقش‌آفرینی کند. تساوی بدموقع مقابل ملوان و شکست مقابل پیکان تنها بخشی از کارنامه عجیب و غریب شاگردان ژوزه مورایس است که نتوانستند صدر جدول را حفظ کنند تا پرسپولیس به قهرمانی برسد. آقای گلی لیگ برتر در حالی برای پنجمین بار به سپاهانی‌ها رسید که پیش از مغانلو بازیکنانی همچون ادموند بزیک، عماد رضا، کی‌روش استنلی و سجاد شهباززاده از سپاهان موفق به کسب این عنوان شده بودند.
* شیب تند بی‌کیفیت‌های میلیاردی
نقل‌وانتقالات لیگ برتر ایران هر ساله با قیمت‌های سرسام‌آور در جابه‌جایی بازیکنان به خصوص مهاجمان همراه بوده است؛ مهاجمانی که آمار نشان از افت شدیدشان در امر گلزنی دارد. مغانلو در حالی با ۱۳ گل ‌زده آقایی کرد که در تاریخ لیگ برتر جز یک بار- ادموند بزیک در سپاهان- هرگز چنین رقمی مقابل اسم آقای گل نبوده است و آمار نشان‌دهنده ضعف مهاجمان فعلی فوتبال باشگاهی کشور است؛ بازیکنانی با قیمت‌های نجومی که مقابل دروازه‌ حرفی برای گفتن ندارند. 

Page Generated in 0/0068 sec