printlogo


کد خبر: 263129تاریخ: 1402/3/4 00:00
اخبار

ورود مرغ گرم به بازار ۴ برابر شد
مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ۴ برابری ورود مرغ گرم به استان تهران در مقایسه با اول سال خبر داد. مسعود امراللهی با اشاره به آرامش موجود در تولید و توزیع مرغ گرم در بازار گفت: با پیگیری‌های انجام شده شاهد افزایش روند جوجه‌ریزی طی چند روز گذشته و افزایش تولید مرغ گرم هستیم. وی افزود: میزان ورود مرغ گرم به استان تهران نسبت به ابتدای سال جاری 4 برابر شده و در حال حاضر توزیع مرغ در میدان بهمن تهران کمتر از قیمت مصوب است. مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه روند افزایش تولید مرغ ادامه‌دار خواهد بود، اضافه کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد روند قیمتی در بازار مرغ گرم نزولی بوده است. وی با اشاره به تشدید نظارت بر بازار مرغ گرم در استان‌های شمالی کشور یادآور شد: نیرو‌های متخصص دفتر بازرسی و نظارت بر کالا‌های اساسی و دفتر امور طیور وزارت جهاد کشاورزی در بازدید‌های انجام شده از مرغداری‌های استان‌های شمالی، با مرغداری‌هایی مواجه شدند که سن گله آنها بیش از سن مصوب بود و تا 63 روز هم می‌رسید؛ این واحد‌های متخلف به تعزیرات معرفی شدند. امراللهی تصریح کرد: از ابتدای طرح تشدید نظارت، حدود 96 هزار و 373 مورد بازرسی در حوزه مرغ در سراسر کشور انجام شده که 18 هزار و 590 پرونده به تعزیرات معرفی شده است.
***
افزایش ۲۹ درصدی قیمت بلیت هواپیما
نرخ جدید بلیت هواپیما یک هفته پس از اعلام افزایش ۲۹ درصدی، در سایت سازمان هواپیمایی کشوری بارگذاری شد. محمد محمدی‌بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از سال گذشته درباره تغییر تعرفه بلیت هواپیما گفته بود با توجه به افزایش نرخ ارز و درخواست شرکت‌های هواپیمایی، این درخواست در حال بررسی است و به محض نهایی شدن اعلام می‌شود. با وجود این و بر خلاف پیشنهاد و درخواست‌های متعدد انجمن شرکت‌های هواپیمایی و ایرلاین‌ها و حتی موافقت سازمان هواپیمایی، تا هفته گذشته با افزایش قیمت بلیت موافقت نشده بود. در نهایت رضا صدیق‌نیا، رئیس‌گروه دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و موسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری سه‌شنبه هفته جاری اعلام کرد نرخ جدید بلیت هواپیما بزودی اعلام می‌شود و در نهایت روز گذشته  سازمان هواپیمایی کشوری، با گذشت یک هفته از زمانی که افزایش ۲۹ درصدی به تایید ستاد تنظیم بازار رسیده، نرخ‌ها را در سایت خود بارگذاری کرد. پیش از این آخرین تغییر رسمی بلیت هواپیما آذر ۱۴۰۰ انجام شده بود. به این ‌ترتیب با تغییرات اعمال‌شده، برای مثال نرخ بلیت هواپیما برای مسیر تهران - مشهد که ۹۸۲ هزار و ۴۰۰ تومان بود، اکنون با سقف یک میلیون و ۳۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش‌ می‌رسد.
***
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد
قیمت‌گذاری دستوری یعنی نابودی تولید
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اقتصاد دستوری و اعمال قیمت‌گذاری دستوری به دلیل آنکه تخصیص بهینه منابع را در نظام اقتصادی مختل می‌کند، نتیجه‌ای جز نابودی تولید و ناکارآمدی اقتصادی ندارد. محمدرضا پورابراهیمی درباره تبعات اقتصاد دستوری بیان داشت: اقتصاد دستوری به دلیل آنکه تخصیص بهینه منابع را در نظام اقتصادی به هم می‌زند و موجب ضرر و زیان در بخش‌های مختلف می‌شود، از یک طرف تولید را با چالش جدی مواجه می‌کند و از سوی دیگر اثر منفی بر فرآیندهای اقتصادی کشور دارد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: فرآیند اقتصادی باید منجر به افزایش کارایی و بهره‌وری شود اما اقتصاد دستوری تولید بهره‌وری و کارایی اقتصاد را از بین می‌برد و مانع رشد آن می‌شود و تبعات آن نابودی تولید و ناکارآمدی اقتصادی است. نماینده مردم کرمان با بیان اینکه انتفاع اقتصاد دستوری به مصرف‌کننده نهایی نمی‌رسد، گفت: اقتصاد دستوری منجر به ایجاد رانت می‌شود و مصرف‌کننده نهایی و تولید‌کننده هم از آن انتفاع نمی‌برد. وی درباره سیاست تثبیت نرخ ارز بیان داشت: سیاست ثبات‌بخشی نرخ ارز با نرخ ثابت تفاوت دارد؛ آنچه بانک مرکزی در پاره‌ای از موضوعات ارزی اعمال می‌کند، تعیین نرخ ثابت است که اساساً این موضوع مغایر سیاست‌های تثبیت ارزی و قانون برنامه است. پورابراهیمی اضافه کرد: نرخ ثابت ارزی باعث ایجاد فساد، رانت و افزایش شرایط مرتبط با تقاضا و از تعادل خارج شدن تخصیص ارز در نظام اقتصادی و بسیاری پیامدهای منفی دیگر می‌شود.

Page Generated in 0/0061 sec