printlogo


کد خبر: 265125تاریخ: 1402/4/29 00:00
سرلشکر باقری با حضور در شهرستان پلدشت آذربایجان‌غربی از نیرو‌های مرزی بازدید کرد
پایش امنیت در نقطه صفر مرزی
* رئیس کل ستاد نیروهای مسلح: قدرت و توان بازدارندگی امروز نیروهای مسلح بیش از هر زمانی است

گروه سیاسی: رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه بازدید دوره‌ای از مرزهای شمال غرب کشور و ارزیابی توان نظامی کشورمان به استان آذربایجان غربی سفر کرد.  
سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری با همراهی فرمانده‌ کل ارتش جمهوری اسلامی ایران و جمعی از معاونان و فرماندهان ارشد ستادکل نیروهای مسلح، با حضور در نقطه صفر مرزی پلدشت و گروهان مرزی ارس، از آخرین وضعیت نیرو‌های مستقر بازدید و با مرزبانان حاضر در این نقطه دیدار کرد. در این بازدید رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، ضمن قدردانی از زحمات مرزبانان در دفاع از حریم کشور تأکید کرد: قدرت و توان بازدارندگی امروز نیروهای مسلح بیش از هر زمانی است و تمام یگان‌های نیروهای مسلح در آمادگی کامل به ‌سر می‌برند. 
وی گفت: تلاش مرزبانان در دفاع از مرزها قابل ستایش است و امنیت پایدار مرزی را مدیون رشادت‌های این عزیزان در مرزها هستیم.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در این بازدید با بیان اینکه امروز از مناطق مرزی بین ایران و جمهوری خودمختار نخجوان بازدید کردیم، اظهار داشت: هم‌اکنون واحدهایی از مرزبانی فرمانده انتظامی جمهوری اسلامی، همچنین واحدهایی از ارتش جمهوری اسلامی برای برقراری امنیت مرزی و حراست از حدود و ثغور میهن عزیزمان در این مناطق مستقر هستند و مأموریت‌های خود را مطابق قوانین و دستورالعمل‌های ابلاغی انجام می‌دهند.
سردار باقری وضعیت امنیتی مناطق مرزی شمال‌غرب کشور را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: در این بازدید سطح آمادگی همرزمان ما در مرزبانی فرماندهی انتظامی و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی را مورد ارزیابی قرار دادیم و بحمدالله همرزمان ما با روحیه بسیار عالی و با توان مناسب و با مهارت کامل مشغول حراست و محافظت از خطوط و نواحی مرز کشور هستند. وی با تأکید بر اصل حسن همجواری و توسعه روابط با کشورهای همسایه گفت: خوشبختانه رابطه ما با کشور آذربایجان در حال توسعه است و هیچ‌گونه مشکلی در مسائل مرزی و امنیتی نداریم. بحمدالله روابط اقتصادی ۲ کشور نیز روز به روز در حال توسعه و تعمیق است و این بازدید صرفاً یک بازدید دوره‌ای است که از مرزهای کشور به‌طور سالانه صورت می‌گیرد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح عنوان کرد: دوستان ما در ارتش و نیروی زمینی هم که در منطقه حضور دارند، به طور طبیعی برای حراست از مرزهای کشور در این منطقه مستقر و در حال انجام مأموریت هستند. سرلشکر باقری افزود: در سرکشی از این مناطق شاهد حضور مقتدرانه همرزمان عزیزم اعم از سربازان و همرزمان پایور بودم. بحمدالله این عزیزان از روحیه قوی و شاداب برخوردارند و با اقتدار امور محوله را انجام می‌دهند. به‌طور کلی همه امور مربوط به نیروهای مسلح در این استان و مناطق مرزی آن به نحو احسن در حال انجام است.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر واکنش جمهوری اسلامی نسبت به تخطی و تعرض احتمالی دشمنان به این مرز و بوم، تصریح کرد: مسلما پاسخ ما مانند دوران دفاع‌مقدس محکم و مقتدرانه خواهد بود.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: قطعا در هر مرزی و در هر جایی اگر نسبت به مرزهای کشور یا منافع جمهوری اسلامی تعرضی صورت بگیرد، نیروهای مسلح در گام نخست پاسخ مقتدرانه و پشیمان‌کننده‌ای را به دشمن خواهند داد و متعاقبا در گام بعدی همه ملت ایران به‌طور یکپارچه در برابر دشمن با تمام قوا ایستادگی و متجاوز را نابود خواهند کرد که البته این را همه دنیا می‌داند و دلیل امنیت کشورمان عمدتا همین موضوع است.
گفتنی است سرلشکر محمد باقری روز سه‌شنبه نیز به همراه سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش و هیات همراه به آذربایجان شرقی سفر کرد و با حضور در پایگاه شهید فکوری تبریز، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف و نمایشگاه توانمندی‌های پایگاه شهید فکوری، توان رزمی این یگان را مورد ارزیابی قرار داد.
* آمادگی نیروهای ارتش برای مقابله با هر تهدیدی
‌فرمانده کل ارتش نیز‌ در حاشیه بازدید رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از نقطه صفر مرزی پلدشت و گروهان مرزی ارس، ‌اظهار داشت: این برنامه یکی از بازدیدهای دوره‌ای ریاست ستاد کل است که معمولا برای ارزیابی توان و آمادگی رزمی و نحوه تعامل نیروهای لشکری و کشوری به صورت دوره‌ای صورت می‌گیرد. امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی افزود: خوشبختانه در بازدیدی که از یگان‌های زمینی، پدافند و هوایی انجام دادند، انگیزه، روحیه و آمادگی رزمندگان آجا موجب سربلندی شد. آمادگی و روحیه بالای همرزمان ما در این منطقه شایسته شکر به درگاه خداوند و تشکر و قدردانی از همه این عزیزان و خانواده‌های محترم آن‍هاست.
امیر سرلشکر ‌موسوی ادامه داد: اگر چه آمادگی در بالاترین سطح ممکن است اما چون دشمنان متوقف نیستند ما نیز با رصد تهدیدات و اشراف اطلاعاتی و بهره‌‍گیری از فناوری‌‍‌‌‌های ‌روز و تجهیزات بومی، دائم آمادگی رزمی خود را ارتقا می‌دهیم. فرمانده کل ارتش در پایان گفت: نیروهای مسلح در دفاع ‌مقدس، دفاع از حرم و همه ماموریت‌های محوله توان و قدرت خود را نشان داده‌اند اما باید به حدی از توان و آمادگی برسند که در مقابل هر تهدیدی از منافع ملی، تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی و آرمان‌های انقلاب اسلامی با قدرت دفاع کنند.
***
کسی قادر به تهدید ایران مقتدر نیست
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران درباره پاسخ ایران به اقدام آمریکا که اعلام کرده جنگنده و ناو بیشتری را به تنگه هرمز می‌فرستد، اظهار داشت: آمریکا کارهای خودش را دنبال می‌کند اما جمهوری اسلامی ایران اساسا در مرحله‌ای از اقتدار و توانمندی است که کسی نمی‌تواند آن را تهدید کند.
امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی با اشاره به اظهارات سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح درباره قدرت بازدارندگی ایران تاکید کرد: ما از این مرحله گذر کرده‌ایم و نقش‌آفرینی منطقه‌ای و بین‌المللی داریم که آن را دنبال می‌کنیم؛ همه اینها حکایت از این دارد که جمهوری اسلامی ایران رو به پیشرفت و توسعه است. وی درباره پیشنهاد خرید پهپاد توسط عربستان گفت: این‌گونه نیست که بخواهیم کشور خاصی را مورد توجه قرار دهیم، چرا که ما قدرت پهپادی در دنیا هستیم، قطعا پهپاد نقش مهمی در حوزه‌های رزمی، شناسایی و کشاورزی، امور خدماتی و صنعتی دارد. جمهوری اسلامی این توانمندی را دارد و غالبا همه کشورها به‌دنبال این هستند که برای ارتقای توان دفاعی‌شان از پهپاد استفاده کنند.وی در پاسخ به این سوال که کدام‌یک از پهپادهای جمهوری اسلامی ایران مورد توجه قرار گرفته است، گفت: همه پهپادهای ما مورد توجه هستند.

 


Page Generated in 0/0064 sec