printlogo


کد خبر: 267077تاریخ: 1402/6/28 00:00
خبر واریز پول بلوکه کشورمان به حساب‌های ایرانی، دلار را وارد کانال 48 هزار تومان کرد
یوروها دلار را پایین کشید
از ۲۳ میلیارد دلار بلوکه‌شده در خارج از کشور حدود ۶ میلیارد دلار آن از کره‌جنوبی وصول شد و به‌زودی مقدمات انتقال ۱۰ میلیارد دلار دیگر نیز فراهم می‌شود

گروه اقتصادی: در پی آزادسازی پول‌های بلوکه ایران در کشورهای دیگر، بالاخره پس از پیگیری‌های مکرر بانک مرکزی و دستگاه‌های مربوط مبلغ 5.5 میلیارد یورو به حساب 6 بانک ایرانی واریز شد. این اتفاق به گونه‌ای است که تاثیرات این آزادسازی بر بازار مشهود بوده و موجب کاهش قیمت ارز در کشور شده است.
شنیده‌ها حاکی از آن است پس از آزادسازی این مبلغ از کره، بانک مرکزی در صدد آزادسازی 10 میلیارد دلار دیگر است که می‌تواند مجددا تاثیرات مثبتی بر بازار داشته باشد.
بر همین اساس رئیس کل بانک مرکزی از واریز ۵میلیارد و ۵۷۳ میلیون یورو از منابع بلوکه ایران به حساب ۶ بانک ایرانی در 2 بانک الاهلی و الدوخان در قطر خبر داد و گفت: دسترسی به منابع ارزی در چند کشور دیگر در حال انجام است.
محمدرضا فرزین با اشاره به آزادسازی منابع بلوکه شده، اظهار کرد: ۱۹ مرداد سال جاری تمام منابع غیرقابل دسترس ایران که در بانک‌های کره‌جنوبی و شعبه سئول بانک ملت نگهداری می‌شد به حساب بانک مرکزی سوییس برای تبدیل به یورو منتقل شد.
وی با بیان اینکه طی این مدت بانک‌های کشاورزی، سامان، پاسارگارد گردشگری، شهر و کارآفرین در ۲ بانک قطری الدوخان و الاهلی حساب باز کردند، افزود: طبق توافقات شکل گرفته تمام پرداخت‌ها توسط کارگزاران بانک‌های قطری و همچنین سوئیفت انجام شد.
فرزین گفت: نامه رسمی از مقامات قطری دریافت کردیم که حساب ۶ بانک فعال شده است و دیروز ۵ میلیارد و ۵۷۳ میلیون و ۴۹۲ هزار یورو به حساب بانک‌ها واریز شد.
وی تاکید کرد: همه منابع حاصله، ذخایر ارزی بانک مرکزی و پشتوانه ریال است و بنا به مصالح ملی و در جهت تقویت ریال استفاده می‌شود.
رئیس کل بانک مرکزی درباره آزادسازی منابع ارزی مسدود شده ایران در کره‌جنوبی تصریح کرد: شکایت ایران از کره‌جنوبی به دلیل عدم دسترسی به وجوه مزبور و کاهش ارزش به منظور دریافت خسارت در حال پیگیری است و ادامه می‌یابد.
فرزین گفت: دسترسی به منابع ارزی در چند کشور در حال انجام است و در صورت تحقق قطعی نتایج آن اعلام می‌شود.
قیمت ارز پس از اعلام واریز پول‌های بلوکه‌شده
با اعلام خبر واریز پول‌های بلوکه به حساب‌ بانک‌های ایرانی، قیمت ارز و طلا با کاهش روبه‌رو شد. بررسی‌ها حاکی از آن است دلار دیروز در مرکز مبادله ارز و طلا، در بخش اسکناس بدون تغییر قیمت ۴۱ هزار و ۲۷۹  تومان و در بخش حواله‌ ۳۷ هزار و ۵۲۷ تومان کشف قیمت شد‌. همچنین دلار دیروز در ‌‌صرافی‌ها به قیمت ۴۰ هزار و ۸۸۵ تومان خریداری و با نرخ ۴۱ هزار و ۲۷۸ تومان فروخته شد. ‌یورو نیز دیروز در صرافی‌ها با نرخ توافقی به قیمت ۴۴ هزار و ۱۸ تومان معامله شد.
آخرین قیمت انواع سکه و طلا
سکه ‌طرح قدیم دیروز‌‌ در بازار با افت ۲۸۰ هزار تومانی ۲۵ میلیون و ۱۰۶ هزار تومان داد و ستد شد. همچنین سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش ۳۰۰ هزار تومانی ۲۷ میلیون و ۸۸۸ هزار تومان معامله شد.
نیم‌ سکه در بازار دیروز با کاهش ۲۵۰ هزار تومانی ۱۵ میلیون و ۵۰ هزار تومان داد و ستد شد. ربع سکه نیز با افت ۱۵۰ هزار تومانی به قیمت ۱۰ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان عرضه شد. همچنین هر سکه گرمی به نرخ ۵ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان معامله شد.
هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در بازار ۲ میلیون و ۳۳۴ هزار تومان داد و ستد شد. همچنین هر مثقال طلای ۱۸ عیار در بازار ۱۰ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان نرخ‌گذاری شد.
۱۰ میلیارد دلار دیگر از منابع ارزی ایران آزاد خواهد شد
یکی از سیاست‌های دولت سیزدهم و بانک مرکزی آزادسازی پول‌های بلوکه ایران در دیگر کشورهاست.
در همین راستا رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: از ۲۳ میلیارد دلار ذخیره شده در خارج از کشور حدود ۶میلیارد دلار آن از کره‌جنوبی وصول شده است.
مجیدرضا حریری، عضو اتاق بازرگانی ایران و رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در توضیح دارایی‌های ارزی ایران در خارج کشور گفت: بخشی از دارایی‌ها شامل ذخیره‌های ارزی بانک مرکزی و بخش دیگر پول‌های نفت، گاز یا سایر فروش‌های کشور مانند کشور کره‌جنوبی است که تاکنون وصول نشده است. وی ادامه داد: پول‌های ذخیره شده در کشور چین جزو ذخیره ارزی بانک مرکزی بوده و قابل خرج مجدد نخواهد بود.
وی افزود: همزمان با آغاز تحریم‌ها در سال ۸۸ حدود ۲۲ میلیارد یورو از ذخایر بانک مرکزی که به عنوان پشتوانه پول ملی نزد بانک‌های خارج از کشور ذخیره شده بود، به کشور چین انتقال یافت تا از بازی‌های سیاسی کشورهای پرخطر در امان بماند.
حریری خاطر نشان کرد: از ۲۳ میلیارد دلار ذخیره شده در خارج از کشور حدود ۶ میلیارد دلار آن از کره‌جنوبی وصول شده و تا چند روز آینده مقدمات انتقال ۱۰ میلیارد دلار دیگر هم فراهم می‌شود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با تاکید بر اینکه این ارقام در فضای فعلی اقتصاد کشورمان رقم‌های بسیار مهمی تلقی می‌شود، ادامه داد: بانک مرکزی به عنوان فرمانده بازار ارز، زمانی می‌تواند اعمال فرماندهی کند که در بازار دخالت‌های بموقع برای تنظیم بازار ارز داشته باشد که مستلزم این است منابع ارزی در دسترس داشته باشد تا بازار را متعادل نگه دارد. این منابع هنگامی که در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد از جمله این ۶ میلیارد، اجازه مدیریت مناسب‌تر به بانک مرکزی برای تعیین قیمت بهینه ارز را می‌دهد.
حریری با بیان اینکه ما به یک نقطه باثبات‌تری در بازار ارز رسیده‌ایم، گفت: بیش از 4 ماه است که قیمت ارز بین ۴۸ تا ۵۰ هزار تومان در حال نوسان است و بر خلاف پیش‌بینی‌‌هایی که دانه‌درشت‌های بازار ارز می‌کردند که امسال باید ارز را به نرخ ۱۰۰ یا ۱۲۰ هزار تومان می‌دیدیم اما مشاهده کردیم با همین موفقیت‌هایی که در بازار نفت داشتیم و سیستمی که بانک مرکزی با روش مدیریتی خود اعمال کرده، بازار ارز دیگر بازار متلاطمی نیست. با این رقم‌ها ارز بشدت افت نمی‌کند و بشدت افزایش هم
 نمی‌یابد.
 

Page Generated in 0/0053 sec