printlogo


کد خبر: 267079تاریخ: 1402/6/28 00:00
بنیاد مسکن تعهد داده است یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن را در شهرها و روستاها عملیاتی کند
عملیاتی شدن ۲۹۰ هزار واحد مسکونی در روستاها

اقدامات مثبت دولت سیزدهم و وزارت راه‌وشهرسازی در بحث ساخت مسکن و عرضه آن به مردم حاکی از توجه این وزارتخانه به خانه‌دار شدن تمام اقشار جامعه است. بر همین اساس علاوه‌ بر توجه این وزارتخانه به ساخت مسکن در شهرهای اقماری، اجرای نهضت ملی مسکن در روستاها نیز انجام شده است.
در همین راستا معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از اجرایی شدن بیش از ۲۹۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در روستاهای کشور خبر داد.
مجید جودی با اشاره به روند ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن در روستاها گفت: هم‌اکنون احداث واحدهای نهضت ملی مسکن در روستاهای کشور به ۲۹۰ هزار واحد رسیده است.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه‌ داد: سهمیه امسال برای احداث واحدهای مسکونی روستایی ۲۰۰ هزار واحد است که با ابلاغ تسهیلات این بخش، روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن در روستاها و ساخت آنها تسریع و تسهیل خواهد شد.
جودی تصریح ‌کرد: تسهیلات مسکن روستایی تا پایان شهریور ابلاغ می‌شود و با ابلاغ این تسهیلات، ساخت واحدهای مسکونی روستایی سرعت خواهد گرفت.
به گفته وی، بیش از ۹۵ درصد اعتبارات و تعهدات سال گذشته درباره احداث واحدهای مسکونی روستایی به مرحله اجرا درآمد.
بر پایه این گزارش، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تعهد کرده است یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن را در شهرها و روستاها عملیاتی و اجرایی کند. به گفته مسؤولان، تاکنون بیش از ۵۱۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در شهرها و روستاها توسط این بنیاد به مرحله عملیاتی و ساخت رسیده است.
صدور پروانه ساخت ۳۰ شهرک
بر همین اساس معاون وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به عدم هماهنگی عرضه و تقاضای مسکن در سال‌های اخیر گفت: همه تلاش ما برای جبران این نیاز انباشته‌شده و تسهیل‌گری حداکثری در سیاستگذاری‌ها است.
ارسلان مالکی در نشست آموزشی معاونان مسکن و بازآفرینی شهری اداره‌های کل راه‌وشهرسازی با اشاره به اهمیت بحث آماده‌سازی زمین‌ها افزود: از آغاز روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن تمرکز ما بر تامین زمین بود اما امسال باید در بحث آماده‌سازی این زمین‌ها تلاش بیشتری شود.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن ضمن اشاره به آیین‌نامه قانون ساماندهی تصریح ‌کرد: بر اساس این آیین‌نامه هزینه آماده‌سازی زمین‌ها بر عهده متقاضی است اما با مصوبه هیات مدیره توانستیم کار بزرگی انجام دهیم و در برخی استان‌ها در آماده‌سازی زمین‌ها به متقاضیان کمک کنیم.
مالکی اضافه ‌کرد: بحث آماده‌سازی بسیار مهم است و هدف ما در اجرای آماده‌سازی زمین‌ها، تلاش برای تسهیل‌گری بوده است.
وی در ادامه‌ افزود: در بحث آماده‌سازی برای تسهیل امور تصمیم گرفته شد در همکاری با برخی نهادها خارج از بحث مناقصه کار را پیش ببریم. این تصمیم فقط به دلیل تسریع در پیشبرد امور است و بر این اساس اگر نهادی سرعت لازم در اجرای کار را نداشته باشد، کار باید از طریق فرآیند مناقصه ادامه یابد.
معاون وزیر راه‌وشهرسازی ضمن توصیه به مدیران استانی برای پیگیری امور گفت: در انجام کارها فقط به صدور یک نامه بسنده نکنید، زیرا طبق برآوردهای ما استان‌هایی در روند اجرای طرح نهضت ملی موفق‌تر بوده‌اند که مدیران پیگیرتری داشته‌اند.
وی در پایان بر اهمیت توسعه شهرک‌سازی تاکید کرد و اظهار داشت: شهرک‌سازی ظرفیتی است که در گذشته چندان به آن توجه نشده بود اما در طرح نهضت ملی مسکن تاکنون پروانه ساخت ۳۰ شهرک در سراسر کشور صادر شده است که امیدواریم این تعداد تا پایان سال به ۵۰ شهرک برسد.

Page Generated in 0/0053 sec