printlogo


کد خبر: 267108تاریخ: 1402/6/28 00:00
حمله صدراعظم آلمان به نشریه اکونومیست
مرد بیمار اروپا نیستیم!

صدر‌اعظم آلمان در مصاحبه‌ای از نشریه اکونومیست به خاطر توصیف کشورش تحت عنوان «مرد بیمار اروپا» انتقاد کرد.
به گزارش راشاتودی، اولاف شولتس، صدر‌اعظم آلمان در مصاحبه‌ای به مطلب اخیر هفته‌نامه انگلیسی اکونومیست در انتقاد از وضع اقتصادی برلین واکنش نشان داد و اکونومیست را یک «نشریه آنگلو ساکسون» توصیف کرد.
شولتس در مصاحبه با نشریه آلمانی ولت‌ام زونتاگ در واکنش به مطلب اکونومیست گفت برخلاف توصیه این نشریه آنگلو ساکسون، برلین قرار نیست بدهی‌های هنگفت به بار آورد و هر چند اقتصاد آلمان تضعیف می‌شود اما دادن لقب «مرد بیمار اروپا» ‌به این کشور شایسته نیست.
اکونومیست مطلبی را در نقد سیاست‌های اقتصادی آلمان در ماه گذشته میلادی با تیتر «آیا آلمان بار دیگر مرد بیمار اروپا است؟» کار کرد و در آن آلمان را متهم به «رشد اقتصادی کند، سهل‌انگاری و محافظه‌کاری بروکراتیک» کرد و از برلین خواست دست به اصلاحات فوری و افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساخت و توسعه کسب‌وکار بزند.
سابقه استفاده از لقب «مرد بیمار اروپا» به قرن نوزدهم خطاب به امپراتوری عثمانی سابق که در آن زمان به عنوان بازار اقتصادی و تکنولوژیک از رونق افتاده این قاره تلقی می‌شد، برمی‌گردد. امپراتوری عثمانی بعد از شکست خوردن در جنگ اول جهانی فروپاشید.
با این وجود، شولتس در این مصاحبه در واکنش به مطلب انتقادی اکونومیست، این هفته‌نامه انگلیسی را نشریه آنگلوساکسون خوانده و در انتقاد متقابل از این هفته‌نامه گفت: اکونومیست دلمشغولی ادعایی آلمان به اینکه بدهی بی‌پایان را نپذیرد، دوست ندارد.
وی اظهار کرد: این مطلب اساسا توصیه به گرفتن ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیارد یورو بدهی مضاعف در هر سال کرده است اما من می‌گویم خیر‍! رفتن سراغ بدهی بی‌پایان مشکلات ما را حل نمی‌کند بلکه مشکلات جدید تولید می‌کند.
شولتس اذعان کرد آلمان «رشد اقتصادی ضعیف را تجربه می‌کند» اما دچار شدن این کشور به بحران را رد کرده و مقصر این وضعیت را تضعیف بازارهای صادرات آلمان بویژه در چین و ضربه سخت تورم بالا و افزایش قیمت انرژی به دلیل جنگ در اوکراین دانست.

Page Generated in 0/0055 sec