printlogo


کد خبر: 277298تاریخ: 1402/12/3 00:00
اخبار

فیلم‌های اکران نوروزی مشخص شدند
مدیرکل اداره نظارت بر نمایش فیلم، ۲۳ اسفندماه را تاریخ آغاز اکران نوروزی اعلام کرد و گفت: فیلم‌های «تمساح خونی»، «بی‌بدن»، «آسمان غرب»، «پرویزخان»، «آپاراتچی»، «نوروز» و «ایلیا در جستجوی قهرمان» برای اکران نوروزی انتخاب شدند.
روح‌الله سهرابی افزود: با توجه به شرایط خاص این دوره از اکران نوروز ۱۴۰۳ و همزمانی با ماه مبارک رمضان و البته با نگاه تامین نیاز و سلیقه مخاطبان سینما از قشرها و گروه‌های سنی و فکری مختلف، چینش اکران نوروزی به گونه‌ای انجام شده که همه سلایق را پوشش دهد و از سینمای دفاع‌مقدس تا سینمای کودک و نوجوان، اجتماعی، ورزشی و کمدی در سبد اکران نوروزی جانمایی شده‌ است.
سهرابی با اشاره به فیلم‌های دیگری که متقاضی اکران نوروز بودند اما در این جدول لحاظ نشدند، عنوان کرد: اکران دوم عید نوروز با توجه به شرایط فروش و کف فروش فیلم‌ها تعیین خواهد شد و چنانچه فیلمی طی مدت زمان مشخص شده حدنصاب لازم در جذب مخاطب را نداشته باشد، مطابق با آیین‌نامه تصمیم‌گیری خواهد شد و تا سقف ۴ فیلم جدید همزمان با عید سعید فطر روی پرده خواهند رفت. بنابراین فیلم‌ها باید از تمام ظرفیت خود در بازه زمانی تعیین شده برای اکران استفاده کنند تا بیشترین جذب مخاطب را داشته باشند. مدیرکل اداره نظارت بر نمایش فیلم سازمان سینمایی یادآور شد، طبق تصمیم سازمان سینمایی با آغاز اکران فیلم‌های نوروزی، نمایش فیلم‌های روی پرده به پایان خواهد رسید.
***
نسخه مرمت‌شده روبرت برسون در سینماتک خانه هنرمندان
نسخه مرمت‌شده فیلم سینمایی «موشت» به کارگردانی روبرت برسون در سینماتک خانه هنرمندان ایران نمایش داده شده و بررسی می‌شود. پانصدوهفتادوپنجمین برنامه سینماتک خانه هنرمندان ایران دوشنبه هفتم اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۷ به نمایش نسخه مرمت‌شده فیلم سینمایی «موشت» به کارگردانی روبرت برسون اختصاص دارد. پس از نمایش فیلم نیز نشست نقد و بررسی با حضور علی علایی (منتقد سینما) برگزار می‌شود. نادین نورتیه، ریموند چابرون، مارین تریشه و... بازیگرانی هستند که در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند. علاقه‌مندان برای تهیه بلیت این برنامه می‌توانند به سایت تیوال نشانی https://www.tiwall.com/s/mouchette3 مراجعه کنند.
***
معرفی داوران سومین دوره‌ مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی چهارراه
شهرام زرگر، رامتین شهبازی و ایوب آقاخانی به عنوان داوران سومین دوره‌ مسابقه‌ سراسری نمایشنامه‌نویسی اقتباسی چهارراه معرفی شدند، همچنین اختتامیه‌ سومین مسابقه ملی نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «چهارراه» 21 اسفندماه روز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی در تالار مهر حوزه‌ هنری برگزار خواهد شد.
ایوب آقاخانی، دبیر و طراح این مسابقه و مدیر دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه‌ هنری اعلام کرد پس از انتشار فراخوان این دوره در مهلت مقرر، ۶۳ اثر از 20 استان کشور به قلم نویسنده‌های صاحب‌نام و نوقلم به دبیرخانه این مسابقه رسید که برگزیدگان این آثار به داوری آقایان شهرام زرگر، رامتین شهبازی و ایوب آقاخانی به سنت ۲ دوره‌ پیشین دهه‌ پایانی اسفندماه ۱۴۰۲ و در روز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی معرفی خواهند شد.
وی یادآور شد: جزئیات برگزاری آیین اختتامیه این رویداد بزودی منتشر خواهد شد، همچنین آثار برندگان ادوار پیشین که جوایز خود را دریافت کرده‌اند، در قالب کتاب‌هایی با عنوان «چهار گوهر» توسط نشر سوره مهر در نوبت چاپ قرار دارند و آثار دور سوم هم به عنوان مجلد جدید این مجموعه به آن ناشر معرفی خواهد شد.
***
درنای ساداکو به موزه سینما اهدا می‌شود
یک قطعه درنای ساداکو طی مراسمی همزمان با فرا‌رسیدن اعیاد شعبانیه به موزه سینمای ایران اهدا خواهد شد. مهرماه سال ۹۲ یک قطعه درنای دست‌ساز ساداکو به سیداحمد میرعلایی، دبیر بیست‌وهفتمین دوره جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان توسط رئیس بنیاد ساداکو اهدا شده بود که با هماهنگی‌های انجام شده توسط مجید اسماعیلی، مدیرعامل موزه سینما، قرار است این درنا به نشانه صلح و دوستی به موزه سینما اهدا شود و در اتاق کودکان و نوجوانان قرار گیرد.
ساداکو ساساکی، نام دختر نوجوان ساکن شهر جنگ‌زده هیروشیما در ژاپن است که پس از بمباران اتمی به دلیل تشعشعات اتمی مبتلا به سرطان خون شد. او در ۱۲ سالگی افسانه درناهای کاغذی را می‌شنود که در این افسانه گفته می‌شود اگر کسی 1000 درنای کاغذی بسازد خدایان یک آرزوی او را برآورده می‌کنند و به این سبب تصمیم به ساخت درناهای کاغذی می‌گیرد، اما پیش از مرگ، تنها ۶۴۴ درنا را با تا کردن کاغذ ساخت. نام ساداکو به دلیل ساخت این درناهای کاغذی به عنوان نماد دوستی و صلح شناخته می‌شود. در این مراسم ویژه که دوشنبه 7 اسفندماه ساعت ۱۶ در سالن فردوس موزه سینما برگزار می‌شود، پرچم متبرک حرم حضرت امیرالمومنین(ع) که در روز ولادت امام علی(ع) به موزه سینما اهدا شده است، توسط سیداحمد میرعلایی رونمایی و فریبا کوثری که به نمایندگی از سینمای ایران این پرچم را در عراق دریافت کرده بود توضیحاتی در این زمینه ارائه خواهد کرد.

Page Generated in 0/0058 sec