printlogo


کد خبر: 277328تاریخ: 1402/12/3 00:00
بذرپاش: بیش از یک میلیون و ۲۶۸ هزار کاربر از سامانه خودنویس استفاده کرده‌اند
تمام معاملات مسکن در «خودنویس»

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه رشد بخش مسکن و ساختمان در ۹ ماه ابتدای امسال به مثبت 2.8 درصد رسید، از تلاش برای افزایش این رقم خبر داد و گفت: میزان واگذاری زمین در طرح جوانی جمعیت تا پایان سال به ۷۰ هزار واحد می‌رسد. مهرداد بذرپاش دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت در گفت‌وگو با خبرنگاران، برنامه‌های این وزارتخانه در بخش مسکن و ساختمان را تشریح کرد.
* واگذاری زمین در طرح جوانی جمعیت تا پایان سال به ۷۰ هزار می‌رسد
وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه در سال جاری هدف‌گذاری برای واگذاری زمین به ۷۰ هزار متقاضی در طرح جوانی جمعیت محقق شد، گفت: امروز و فردا در ۱۰ استان کشور به ۱۰ هزار متقاضی طرح جوانی جمعیت زمین واگذار می‌شود که این واگذاری‌ها طی مراسمی در این استان‌ها انجام می‌شود و با این واگذاری‌ها، در مجموع ۶۸ هزار و ۳۴۷ متقاضی طرح جوانی جمعیت به زمین دست خواهند یافت. همچنین پس از اتمام کمپین خانواده مهدوی، به رقم ۷۰ هزار واگذاری زمین دست خواهیم یافت.
* رشد بخش مسکن و ساختمان به مثبت 2.8 درصد رسید
مهرداد بذرپاش درباره نرخ رشد بخش مسکن و ساختمان گفت: امروز رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با استناد به آمار مرکز آمار ایران اعلام کرد بخش مسکن و ساختمان در ۹ ماه سال ۱۴۰۱ با نزول منفی 1.8 درصدی مواجه بود‌ اما این رقم در ۹ ماه مشابه سال ۱۴۰۲ به مثبت 2.8 درصد رسید و تلاش می‌کنیم با ابزارهایی که در دست داریم، این میزان رشد را افزایش دهیم.
* سال آینده  بخش خرید و فروش در سامانه خودنویس فعال می‌شود
بذرپاش در ادامه به راه‌اندازی و فعالیت سامانه خودنویس برای ثبت رایگان اجاره اشاره کرد و افزود: سامانه خودنویس سامانه‌ای است که با هدف رایگان کردن قرارداد اجاره بین موجر و مستاجر راه‌اندازی شده است و از سال آینده خرید و فروش ملک را نیز در این سامانه انجام خواهیم داد.
وی تصریح کرد: سامانه خودنویس با هدف شفاف کردن معاملات، مدیریت بهتر بازار و کاهش قیمت تمام شده مستاجران برای پرداخت هزینه‌های واسطه و کمک برای رفتن به سمت اسناد رسمی که مورد تاکید رهبر انقلاب است، راه‌اندازی شده است.
به گفته وی، سامانه خودنویس و راه‌اندازی و ارتقای آن، یکی از روش‌های مناسب برای جاری و ساری کردن اسناد رسمی است که انجام معاملات را آسان‌تر می‌کند.
* قرارداد اجاره ۸۷ هزار و ۴۳۵ نفر در سامانه خودنویس نهایی شده است
عضو کابینه دولت سیزدهم گفت: تا امروز بیش از یک میلیون و ۲۶۸ هزار کاربر از سامانه خودنویس استفاده کرده‌اند و ۳۴۷ هزار و ۸۷۵ نفر نیز قرارداد خود را در این سامانه ثبت و ۸۷ هزار و ۴۳۵ نفر هم قرارداد خود را نهایی کرده‌اند.
بذرپاش ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی در تلاش است سایر سامانه‌ها را بتدریج به این سامانه متصل کند؛ با این ‌کار در صدد هستیم کار برای مشاوران املاک آسان‌تر شود و در این سامانه، مشاوران املاک نیز امکان دریافت رایگان کد رهگیری را دارند. وی تاکید کرد: با اتصال تمام سامانه‌ها به سامانه خودنویس و تقویت آن، کنترل و مدیریت کردن بازار به نحو شایسته‌تری انجام می‌شود.
* هدف از مذاکره با چینی‌ها، آوردن سرمایه به بخش مسکن و ساختمان است
وزیر راه و شهرسازی درباره مذاکره چینی‌ها با وزارت راه و شهرسازی درباره موضوع مسکن گفت: چینی‌ها پیشنهادات متعددی را ارائه کردند که چندین توافق با آن کشور انجام شده است؛ هدف‌گذاری ما در مشارکت با چینی‌ها آوردن سرمایه خارجی در بخش ساختمان و مسکن است و یکی از تاکیدهای ما این است که جذب سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشیم.
بذرپاش ادامه داد: در حوزه ساختمان و مسکن، دستاوردهای ما به لحاظ فناوری مناسب است و نیازمندی و وابستگی در بخش ساختمان و مسکن حداقلی است. با این وجود برخی کشورها در بخش صنعتی‌سازی و ساخت واحدهای مسکونی با سرعت بالا توانمندی‌هایی دارند که در شرکت‌های داخلی نیز چندین شرکت این قبیل اقدامات را در برنامه‌های خود برای اجرا دارند. وی تاکید کرد: بیش از آنکه به تکنولوژی نیاز  داشته باشیم، به منابع مالی نیاز داریم  تا بتوانیم به پروژه‌ها سرعت بیشتری دهیم.
وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز در حوزه نهضت ملی مسکن،‌ ساخت بیش از ۲ میلیون و ۲۴۴ هزار واحد مسکونی آغاز شده که در قالب‌های مختلف در حال اجراست.
بذرپاش تصریح کرد: در بخش ساختمان در تلاشیم به فناوری‌های روز دست یابیم. در داخل فناوری‌های مناسبی داریم که از آنها بویژه در ساخت ساختمان‌های بلند بهره‌مند خواهیم شد.

Page Generated in 0/0045 sec