در جلسه شورای راهبردی اکران مطرح شد
تأکید بر استقلال شورای صنفی نمایش
رئیس سازمان سینمایی با توصیه به عدالت‌محوری به عنوان مبنای فعالیت شورای راهبردی اکران تاکید کرد: شورای صنفی نمایش مستقل عمل می‌کند. به گزارش «وطن‌امروز»، محمد خزاعی در جلسه شورای راهبردی اکران با اشاره به وظایف و ماموریت‌های شورای راهبردی عنوان کرد: شورای راهبردی نه قصدی برای دخالت در امور شورای صنفی نمایش دارد و نه در تعریف وظایف آن چنین چیزی دیده شده است، بنابراین شورای صنفی باید با قدرت و تدبیر صحیح و حساب‌شده جهت ایجاد عدالت در امر اکران، جذب حداکثری مخاطب و برنامه‌ریزی جدول زمانبندی نمایش فیلم‌ها و رونق سالن‌های سینما اقدام کند و به عنوان یک شورای تخصصی و مشرف بر مساله مهم اکران و مستقل است. 
وی ضمن تشکر از همکاری صنوف سینمایی برای تشکیل شورای صنفی نمایش و آرزوی موفقیت برای شورا تصریح کرد: شورای صنفی نمایش مستقل عمل می‌کند و قطعا، در راستای تقویت و ارتقای چرخه اکران، حمایت سازمان سینمایی را در کنار خود خواهد داشت. در ادامه جلسه شورای راهبردی اکران همایون اسعدیان، دبیر جدید شورای صنفی نمایش نکاتی پیرامون ضرورت‌های اکران و لزوم نگاه واقع‌بینانه به شرایط جامعه و مخاطبان سینما با در نظر داشتن جذب مخاطب بیشتر مطرح کرد. وی با اشاره به ضرورت طراحی شیوه‌های جدید و خلاقانه اکران‌ در شرایط اجتماعی پساکرونا، خاطرنشان کرد: ۱۲۰ تا ۱۳۰ فیلم پشت خط اکران هستند. 
همه اعضای شورای صنفی معتقدیم که در این وضعیت نمی‌توان به شیوه‌های قدیم و مثلا بر اساس کف فروش، فیلم‌ها را اکران کرد و باید راهکارهای جدید را متناسب با وضعیت بحرانی اکران و سینما در نظر بگیریم، چون به هر حال مردم در شرایط اقتصادی فعلی کمتر به سینما می‌روند و نیاز به یک عزم و همیاری عمومی است تا مردم دوباره به سمت سینما برگردند. وی ادامه داد: این کار نمی‌تواند در حد یک شورای صنفی یا چند پخش‌کننده و تهیه‌کننده دنبال شود، بلکه به همکاری کلان سازمان سینمایی و نیز دیگر دستگاه‌های مرتبط نیاز دارد تا از راه‌حل‌هایی که ما به آنها فکر کرده‌ایم حمایت کنند. ما در این مسیر به همراهی کامل صداوسیما برای پخش تبلیغات تمام فیلم‌ها نیاز داریم و هر آنچه را در شورا تایید شود، برای عملیاتی شدن و نجات وضعیت فعلی اکران، از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تلویزیون، شورای راهبردی اکران و نیز موسسه سینماشهر پیگیری می‌کنیم تا به این وضعیت بسیار نگران‌کننده‌ سینما آرامش دهیم. 
دبیر شورای صنفی نمایش در ادامه از ارائه یک بسته پیشنهادی جدید به شورای راهبردی خبر داد که مورد استقبال همه اعضای شورای راهبردی در راستای هم‌‌افزایی برای رونق و تقویت چرخه اکران و اقتصاد سینما قرار گرفت. بر پایه این گزارش، پیگیری و رایزنی جدی درباره تبلیغات فیلم‌های سینمایی بویژه از طریق تلویزیون و پلتفرم‌ها، برپایی جلسات هم‌‌افزایی و همفکری با مدیران ارشد سازمان آتش‌نشانی درباره بازرسی از سینماها و ایمن‌سازی سالن‌ها جهت تصمیم‌گیری برای مراقبت بیشتر از سالن‌ها و نحوه ایمن‌سازی حداکثری از جمله مصوبات این دوره جلسه شورای راهبردی اکران بوده است.  همچنین در این جلسه مقرر شد طی فراخوان تخصصی بین جامعه سینمایی، طرح‌های کلان پیشنهادی برای ایجاد تغییر و تحول در سینما و شرایط و شیوه‌های اکران دریافت شود تا در کمیته تخصصی این شورا مورد ارزیابی و مطالعه و استفاده قرار گیرد.