دور دنیا
نتایج یک نظرسنجی نشان داد
 اکثریت فلسطینی‌ها حامی مبارزه مسلحانه هستند
نظرسنجی صورت گرفته از سوی مرکز مطالعات سیاسی و آماری فلسطین که مقر آن در رام‌الله قرار دارد، بیانگر افزایش نسبت حمایت فلسطینی‌ها از عملیات‌های مقاومت مسلحانه صورت گرفته اخیر و بازگشت به انتفاضه مسلحانه است. این همه‌پرسی که در کرانه باختری و نوار غزه ۲۲ تا ۲۵ ژوئن جاری انجام شده، نشان می‌دهد ۷۰درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی معتقدند راه‌حل دو دولتی به دلیل گسترش شهرک‌سازی، دیگر عملی و ممکن نیست. شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی در پاسخ به این سوال که بهترین راه برای پایان دادن به اشغالگری و تشکیل دولت مستقل فلسطینی چیست، به ۳ دسته تقسیم شدند. ۵۰ درصد از شرکت‌کنندگان (۶۲ درصد در نوار غزه و ۴۳ درصد در کرانه باختری)، مبارزه مسلحانه را پاسخ این سوال دانستند و ۲۲ درصد حامی گزینه مذاکرات و ۲۱ درصد موافق مقاومت مسالمت‌آمیز مردمی هستند. نظرسنجی مشابه صورت‌گرفته در ۳ ماه پیش نشان داده بود که ۴۴ درصد از شرکت‌کنندگان مبارزه مسلحانه را گزینه بهتر و ۲۵ درصد مذاکرات را گزینه برتر می‌دانستند. درباره انتخابات فلسطین، ۷۱درصد (۸۰ درصد از نوار غزه و ۶۵ درصد از کرانه باختری) موافق برگزاری قریب‌الوقوع انتخابات عمومی قانون‌گذاری و ریاستی در فلسطین هستند و ۲۵ درصد تمایلی به این کار ندارند. ۵۴ درصد نیز می‌گویند که معتقدند چنین انتخاباتی برگزار نخواهد شد. در صورت برگزاری انتخابات ریاستی، ۳۳ درصد به محمود عباس و ۵۵ درصد به اسماعیل هنیه رای خواهند داد. ضمن اینکه ۷۵ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی خواستار برکناری محمود عباس هستند. دلیل حمایت توده مردم از جنبش حماس و اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی آن، عملکرد و نقش این جنبش طی چند ماه اخیر در دفاع از قدس و مسجدالاقصی است. 
***
میقاتی فهرست کابینه را  به رئیس‌جمهور داد
منابع خبری لبنان از اعلام ترکیب کابینه دولت جدید لبنان به رئیس‌جمهور این کشور توسط نخست‌وزیر مکلف خبر دادند. روزنامه الاخبار لبنان اعلام کرد نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف این کشور صبح دیروز (چهارشنبه) با میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان در کاخ «بعبدا» در بیروت دیدار کرد. طبق این گزارش، میقاتی، عون را در جریان نتایج رایزنی‌های غیرالزام‌آور ۲ روز اخیر خود در پارلمان جهت کسب آرای نمایندگان برای ساختار کابینه آتی دولت لبنان قرار داد. میقاتی در سخنانی پس از دیدار با میشل عون گفت: ساختار کابینه‌ای را که مناسب می‌دانم، به میشل عون اعلام کردم. سایت النشره در این باره اعلام کرد طبق اطلاعات به دست آمده، ترکیب کابینه نجیب میقاتی مشابه ترکیب دولت فعلی وی و دارای ۲۴ وزیر است و او تنها 5 وزیر را تغییر داده است. النشره همچنین نوشت: یکی از 5 وزیر مذکور وزیر نیرو و آب است اما تغییری در اسامی رؤسای وزارتخانه‌های اصلی مشاهده نمی‌شود. نخست‌وزیر مکلف لبنان سه‌شنبه در کنفرانس مطبوعاتی در بیروت در پایان رایزنی‌های غیرالزام‌آور ۲ روز اخیر در پارلمان جهت کسب آرای نمایندگان برای ساختار کابینه آتی گفت: همسو با پرونده تعیین مرزهای دریایی با اسرائیل و مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول و پروژه برق با مصر، سوریه و اردن، کابینه جدید و قدرتمندی را تشکیل خواهم داد. میقاتی که سیاستمداری کهنه‌کار و بازرگانی میلیاردر است تاکنون ۳ دوره نخست‌وزیر لبنان بوده است و در صورت موفقیت مجدد در تشکیل دولت چهارمین دوره نخست‌وزیری خود را تجربه خواهد کرد. لبنان در سال‌های اخیر با شدیدترین بحران‌های سیاسی و اقتصادی تاریخ خود روبه‌رو بوده است. 
***
تشدید محدودیت‌ بر حلقه نزدیک به بن‌سلمان
منابع دیپلماتیک آگاه از تشدید محدودیت‌ها در قبال حلقه نزدیک به «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی خبر دادند. بر اساس گزارش «سعودی لیکس»، گفته می‌شود این اقدام پس از آن انجام شد که «ابراهیم الحصین» یکی از کارمندان دیوان پادشاهی سعودی به اتهام تهدید معارضان سعودی و تحت فشار قرار دادن آنها در آمریکا بازداشت شد. در ادامه این گزارش آمده، «ترکی آل‌شیخ» رئیس هیأت موسوم به سرگرمی دیگر قادر به سفر به آمریکا نخواهد بود. این مسأله درباره «بدر العساکر» مدیر دفتر محمد بن‌سلمان و نیز «سعود القحطانی» متهم ردیف اول قتل «جمال خاشقجی» نیز صدق می‌کند. سعودی‌لیکس تأکید کرد هر کدام از اعضای تیم نزدیک به محمد بن‌سلمان با پرونده‌های قضایی و اتهامات متعددی روبه‌رو هستند. رسانه‌های آمریکا اخیرا از بازداشت ابراهیم الحصین خبر دادند و اعلام کردند این فرد ۴۲ ساله که در یکی از ایالت‌های آمریکا دانشجو است پس از استفاده از حساب‌های جعلی در شبکه‌های اجتماعی برای تهدید معارضان سعودی بازداشت شده است. بر اساس این گزارش، ابراهیم الحصین یک زن سعودی ساکن نیویورک را به اتهام انتقاد از ترکی آل‌الشیخ مورد آزار و اذیت قرار داده است. مدارک «اف‌بی‌آی» نشان می‌دهد وی دنبال مکان زندگی زن مذکور می‌گشته و پیشنهاد حل مشکلاتش با ترکی آل‌الشیخ در صورت دیدار را داده بوده است. در ادامه گزارش مذکور آمده، الحصین از یک حساب اینستاگرامی به نام «سمر» استفاده کرده و یک زن سعودی را که منتقد سیاست‌های نظام عربستان سعودی بوده به قتل تهدید کرده است.